Magda Lassota

  /    /  Magda Lassota

Z zawodu jest tłumaczem, ale w ostatnim czasie głównie podróżuje, fotografuje i pisze. Kocha góry i choć największy sentyment ma do naszych polskich Tatr, to Himalaje stały się celem jej wypraw. W 2018 roku w Nepalu zrealizowała swój pierwszy fotoreportaż – „To nie jest kraj dla słabych ludzi”.

Magda Lassota na tle Everest Base Camp (fot. arch. M. Lassota)

Natomiast wiosną 2019 roku zrobiła kolejny himalajski projekt „W Cieniu Everestu”. Teraz planuje wyprawę do Pakistanu.

Magda mówi o Himalajach w radiu i telewizji, jej artykuły i zdjęcia publikowane są m.in. przez National Geographic Polska czy Górski Magazyn Sportowy Góry. Zdjęcia jej autorstwa można też oglądać na wielu wystawach w Polsce.

W Cieniu Everestu – najwyższa góra świata bez tajemnic

„W Cieniu Everestu” to bardzo szeroki fotoreportaż zrealizowany przez Magdę Lassotę. Magda wiosną tego roku spędziła w bazie pod Everestem prawie dwa miesiące, będąc członkiem jednej z ekspedycji, uważnie przyglądając się temu, co dzieje się pod najwyższą górą świata. Tę historię opowiada z perspektywy „normalnego człowieka”, nie himalaisty, osoby, która na Everest wcale wejść nie chce, choć i to z czasem się zmienia. Z wielką ciekawością, wrażliwością, szczerością mówi o ludziach, o miejscu, o strachu, smutku, miłości pod Everestem. Dowiaduje się więcej, niż ktokolwiek inny jest w stanie dowiedzieć się o tej całej everestowskej gorączce, o mitach i faktach, o skandalach, kolejkach na szczyt, o śmierci na Evereście. Takiego projektu jeszcze nie było. A ponieważ Magda jest też fotografem, dodatkowo jej historia wzbogacona jest pięknymi zdjęciami.