Jury

  /    /  Jury

Podczas 18. Krakowskiego Festiwalu Górskiego odbędą się 2 konkursy filmowe – polski i międzynarodowy. Oto tegoroczne jury.

Polski Konkurs Filmowy i Międzynarodowy Konkurs Filmowy:

  • Dariusz Załuski – himalaista, filmowiec, autor nagradzanych filmów o tematyce górskiej
  • Robert Sowa – dyrektor Pracowni Filmu Animowanego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
  • Stanisław Berbeka – artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, filmowiec
Nowe statuetki filmowe 18. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, projekt autorstwa krakowskiego artysty rzeźbiarza Jacka Dudka
Darek Załuski (fot. goeverest.pl)

Dariusz Załuski

Himalaista i reżyser nagradzanych filmów o tematyce górskiej. Dokonał pierwszych wejść na Hagshu (6300 m) w Himalajach Zanskaru oraz Borondo Sar (6800 m) w Karakorum. W swoim dorobku ma pięć ośmiotysięczników: Gasherbrum II (1997), Cho Oyu (2000), Lhotse (2001), Mount Everest (2006, 2012) oraz K2 (2011). Z większości swoich wypraw przywozi bogaty materiał filmowy. Dzięki temu powstały takie filmy jak: “Przypadki pani Ani” (2001), “Ciao Martina” (2004), “Zimą na Shishę” (2005), “Annapurna na lekko” (2008), “No ski no fun” (2015), „Zimowa wyprawa na K2” 1987/1988 (2017) i „Ostatnia Góra” (2019) – za ten film reżyser zdobył wiele nagród polskich i międzynarodowych.

Robert Sowa (fot. arch. Robert Sowa)

Robert Sowa

Zajmuje się filmem animowanym, malarstwem i fotografią. Jest autorem animacji do filmów dokumentalnych i projektów multimedialnych. Kieruje Pracownią Filmu Animowanego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prezentował swoje filmy w wielu miejscach na świecie, m.in.: Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Festival del Film Locarno w Szwajcarii, Anima Mundi Gallery w Rio de Janeiro i Sao Paulo, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Współpracuje między innymi z Center for Digital Arts & Experimental Media University of Washington w Stanach Zjednoczonych. Działania artystyczne łączy z podróżami i wspinaniem.

Stanisław Berbeka (fot. arch. S. Berbeka)

Stanisław Berbeka

Artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadzi własne studio graficzne Yak-Yak w Zakopanem. Reżyser. Jego debiut filmowy „Dreamland” (2018) był wielokrotnie nagradzany na festiwalach górskich w Polsce i za granicą. Dokument jest osobistym wspomnieniem ojca reżysera, wybitnego himalaisty Macieja Berbeki, który zginął na Broad Peaku w 2013 roku.