Eliza Kubarska

  /    /  Eliza Kubarska

Alpinistka, podróżniczka, artystka, reżyserka. Jej filmy były wielokrotnie nagradzane w Polsce i za granicą. Trzy z dokumentów zrobiła wspólnie z producentką Moniką Braid, wszystkie zdobyły uznanie międzynarodowych krytyków. To kolejno Badjao. Duchy z morza (2014), K2. Dotknąć nieba (2015) i ostatnia produkcja Ściana Cieni (2020).

Eliza Kubarska (fot. David Kaszlikowski / Vertical Vision)

W listopadzie br. Ściana Cieni uznana została za Najlepszy Film Wspinaczkowy prestiżowego Banff Mountain Film Festival (w 2015 roku także w Banff doceniono K2. Dotknąć nieba, tytułując go Najlepszym Pełnometrażowym Filmem Górskim). Ściana Cieni zdobyła ponadto nagrody w Lądku Zdroju – Najlepszy Polski Film, w Katowicach – Nagroda Publiczności w śląskiej edycji 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, w norweskim Bergen – Najlepszy Film Dokumentalny podczas Bergen International Film Festival.

Także autorka filmu Co się wydarzyło na wyspie Pam (I Nagroda w Konkursie Filmu Polskiego Krakowskiego Festiwalu Górskiego, 2010 i Nagroda Jury Festiwalu Filmów Górskich w Torello, 2011) oraz reportażu Być kobietą w Himalajach (2019).