Grzegorz Folta

  /    /  Grzegorz Folta

Taternik, przewodnik tatrzański II klasy. Miłośnik i znawca Tatr. Wykładowca tatrzańskiej topografii i historii taternictwa na kursach przewodnickich, członek państwowej komisji egzaminacyjnej dla przewodników tatrzańskich. Autor kilkudziesięciu artykułów historyczno-wspinaczkowych o Tatrach, które publikowane były na łamach magazynów „Góry” i czeskiej „Montany”.

Grzegorz Folta (fot. arch. G. Folta)

Mijający rok to przede wszystkim wspaniała, nowa łańcuchówka w Dolinie Batyżowieckiej – „Rok 1934”. W lipcu Grzegorz w czasie 13 godzin pokonał 8 tatrzańskich ścian, wspinając się solo bez sprzętu. To wyczyn wymagający nie tylko niebywałej kondycji, ale również nieprzeciętnych taternickich umiejętności i doświadczenia. Taktyka solowego wspinania i łączenia dróg w łańcuchówki zaowocowała pokaźną liczbą 73 dróg (w tym 55 solo) pokonanych w jednym letnim sezonie tatrzańskim. Wśród nich warto również wspomnieć o innych: „Kieżmarski Kwintet” (pięć dróg na południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu), czy też „Zamarła 2+2″ (cztery drogi na południowej ścianie Zamarłej Turni).

Ma za sobą ponad dwieście tatrzańskich dróg zrobionych bez asekuracji. Wśród nich, oprócz tegorocznych łańcuchówek, najbardziej ceni: samotne przejście Głównej Grani Tatr – zrobione bez asekuracji i zjazdów, depozytów oraz wsparcia zewnętrznego oraz wejście w ciągu jednego sezonu letniego drogami ścianowymi na wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr.