Łukasz Dudek

  /    /  Łukasz Dudek

Nie ma wspinacza, który skompletowałby tyle jurajskich ekstremów co Łukasz Dudek. Ma na koncie wiele dziewiątkowych (9a) przejść poza Polską. Jest też świetnym wspinaczem górskim, a od kilku lat przede wszystkim górskim solistą.

Na początku działał w górach w zespole z Jackiem Matuszkiem. W ramach projektu Alpine Wall Tour wspólnie poprowadzili wiele trudnych wielowyciągowych klasyków, wytyczyli też własną drogę na Cima Grande – Premiere 7b.

Łukasz Dudek, “Pan Aroma”, Cima Ovest, Dolomity (fot. Piotr Deska / Piotrek Deska – Outdoor Photography)

W ostatnich latach specjalnością Łukasza stały się przejścia solowe. Sztukę tę opanował do perfekcji, najpierw w skałach, a później na dużych ścianach. Przykładem niech będzie pokonanie samotnie drogi Tortour 8c w austriackim paśmie Hochschwab Gebirge (zarazem pierwsze powtórzenie tej linii, 2019 r.) i przede wszystkim tegoroczna Pan Aroma 8c, wielki klasyk Alexa Hubera na Cima Ovest di Lavaredo w Dolomitach– po 17 godzinach wspinaczki Łukasz zameldował się na wierzchołku. Sama droga ma zaledwie garstkę powtórzeń, do tego przejście Łukasza jest dopiero pierwszym zrobionym w takim stylu.