„Mój pierwszy raz z Kazalnicą”

  /    /  „Mój pierwszy raz z Kazalnicą”
Kazalnica Mięguszowiecka (fot. arch. B. Kowalski)

Kazalnica Mięguszowiecka, nazywana przez wspinaczy Zerwą, od początku lat 60. XX wieku stanowi wyzwanie, a jednocześnie świetny poligon przed wyjazdami w Alpy i wyższe góry lodowcowe. Dla wielu taterników zimowych ściana ta jest poza zasięgiem, przede wszystkim mentalnym. Postanowiliśmy zatem przekazać wiedzę, która ma pomóc w przygotowaniach do przejścia chociażby najłatwiejszej drogi na Kazalnicy. Podstawowe pytanie, jakie należy postawić, brzmi: czy nasze doświadczenie pozwala „wbić się” w Kazalnicę? Jakie drogi należy mieć w swoim kajecie przed podjęciem takiej decyzji? Podczas warsztatu wskażemy, w jaki sposób należy się przygotować do wspinania. Jaki sprzęt i wyposażenie wziąć ze sobą. Jaka pogoda i warunki w ścianie wykluczają planowaną wspinaczkę. Aż w końcu podpowiemy, jak ujść cało z najbardziej „honornej” ściany w polskich Tatrach.

Wspinanie na Kazalnicy (fot. arch. B. Kowalski)

Każdy taternik zimowy wie, że na Kazalnicy tworzyła się historia, że swoje ślady w postaci wielkich dróg pozostawili tam najwybitniejsi polscy alpiniści. Jednak w miejsce Zerwy można sobie wyobrazić inną wymagającą ścianę tatrzańską. Gdyby nie było Kazalnicy, taternicy by ją wymyślili. Dlatego nasz warsztat jest w pewnym sensie uniwersalny i porady, które przekażemy, można odnieść do każdej poważnej wspinaczki zimowej.

Prowadzenie: Bogusław Kowalski (Instruktor Alpinizmu PZA, biegły sądowy w zakresie alpinizmu i BHP), Maciej Ciesielski (Instruktor Alpinizmu PZA, Przewodnik Wysokogórski IVBV / UIAGM)

Bogusław Kowalski
(Instruktor Alpinizmu PZA, Biegły sądowy w zakresie alpinizmu i BHP)

Alpinista wspina się od 1992 roku, uczestnik wypraw w Himalaje, Andy i do Patagonii. Współautor nowych dróg na Torre Sur w masywie Torres del Paine, na Sfinksie w Cordilliera Blanca i Monstruo w Dolinie Cochamo. Laureat nagrody Jedynka w 2004, a także wyróżniony w konkursie Kolosy w 2005 i 2006 roku.

Bogusław Kowalski

Autor wielu artykułów dotyczących szkolenia, wypadków, historii alpinizmu. Publikuje między innymi w Magazynie Góry, kwartalniku Taternik, na portalu wspinanie.pl.

Instruktor alpinizmu PZA, szkoli nieprzerwanie od 1997 roku, kierownik i wykładowca na kursach instruktorskich PZA. Uczestnik staży w Ecole Nationale de Ski et d´Alpinisme (ENSA) w Chamonix oraz w Scotland’s National Outdoor Training Centre, Glenmore Lodge. Od lat analizuje wypadki wspinaczkowe, jest biegłym sądowym ds. wspinaczki oraz BHP.

Maciej Ciesielski
(Instruktor Alpinizmu PZA, Przewodnik Wysokogórski IVBV / UIAGM)

Urodzony w 1980 roku.

  • Międzynarodowy Przewodnik Wysokogórski IVBV / UIAGM
  • Instruktor Alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu
  • Instruktor Wspinaczki Wysokogórskiej
  • Ratownik ochotnik TOPR
Maciej Ciesielski

Góry całkowicie zafascynowały mnie w 1997 roku i przez kolejne lata miałem szczęście zajmować się tylko wspinaniem. W latach 2004 – 2009 spędzałem na wspinaniu w najróżniejszych zakątkach świata po 200-250 dni rocznie! Udało mi się wytyczyć nowe drogi i dokonać licznych powtórzeń w górach Alaski, na Grenlandii, w Patagonii, w USA i Kanadzie, w Alpach, Karakorum i w Himalajach.

W roku 2010 wraz z dwójką osób niepełnosprawnych pokonałem słynną ścianę El Capitan w Yosemitach. Wcześniej wspinałem się na tej ścianę dziewięć razy, a każda z dróg była pierwszym polskim powtórzeniem, albo najszybszym dotychczasowym polskim przejściem.

Również w 2010 roku zacząłem pracować jako przewodnik IVBV/IFMGA/UIAGM (do 2012 jako aspirant). W 2012 roku wraz z przyjaciółmi, jako drudzy Polacy w historii stanęliśmy na uważanej za jedną z najtrudniejszych do zdobycia skalnych turni świata – pakistańskiej Nameless Tower. Od kilku lat zimą równie często co na wspinaniu można mnie spotkać na nartach, zwłaszcza skiturowych.

Jeśli nie jestem w górach, to przy komputerze przygotowuje swoje warsztaty online, lub filmy edukacyjne dla wydawnictwa Góry, oraz Szkoły Górskiej 5+, z którą współpracuję. Od kilku lat jestem sponsorowany przez najlepsze firmy outdoorowe takie jak: ARCTERYX, PETZL, LYO FOOD, SCARPA SPA, JULBO EYEWERE oraz MajestySkis, z czego jestem niezmiernie dumny!

W przeszłości pełniłem społeczną funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu. Będąc członkiem Komisji Szkolenia PZA pracowałem jako kadra na kursach instruktorskich oraz byłem jednym z pomysłodawców i opiekunów Grupy Młodzieżowej PZA. Aktualnie jako członek Komisji Technicznej PSPW zajmuję się szkoleniem nowych pokoleń przewodników.

Na co dzień szczęśliwy mąż Kasi i tata Helenki oraz Jasia. Moim domem w ostatnim okresie jest Zakopane lub Chamonix.

Właściciel firmy All Mountains.