Filmy zagraniczne

Pokazy specjalne

Nordwand – Północna Ściana
Niemcy, Austria, Szwajcaria, 2008, 120 min.
Reżyseria: Philippa Stölzla
Fabularyzowanym obraz jednej z pierwszych prób zdobycia owianej mroczną legendą, północnej ściany Eigeru. Bohaterami dramatycznych wydarzeń z 1936 roku są Niemcy Toni Kurz i Andi Hinterstoisser, oraz podążający ich śladem dwaj Austriacy Reiner i Angerer. Obraz ciała umierającego Toni Kurza, wiszącego zaledwie kilka metrów od nie potrafiących mu pomóc ratowników, jest chyba jednym z najbardziej tragicznych i zapadających w pamięć momentów w historii wspinania.

W skale i lodzie

Ice, Anarchy, and the Pursuit of Madness
USA, 2008, 28 min.
Reżyseria: Steve House
Trójka wybitnych wspinaczy – Steve House, Marko Prezelj i Vince Anderson relacjonuje atak na K7. Wspinaczka przebiega w alpejskim stylu, a całość w realistyczny sposób – nie pozbawiony humoru – oddaje górską rzeczywistość.

Committed II – Grit Kids
Wielka Brytania, 2008, 25 min.
Reżyseria i prod.: Paul Diffley i Dave Brown
www.hotaches.com
Bohaterami jest dwójka brytyjskich nastolatków, których pasją jest wspinaczka w Gritach. Pikanterii dodaje fakt, że mrożące krew w żyłach wyczyny dzieciaków odbywają się przy udziale dopingujących i asekurujących rodziców…

Sharp End
USA, 2008, 63 min.
Reżyseria: Peter Mortimer
www.senderfilms.com
Niezwykły kalejdoskop wspinaczek na najwyższym światowym poziomie. Będziemy świadkami ekscytujących wspinaczek w wykonaniu m.in. Tommy Caldwella, Matta Segala, Steph Davis, Deana Pottera, a nawet legendarnego Bernda Arnolda. Odwiedzimy Dolomity, czeskie piaskowce, Yosemity, skały w Utah, Kolorado i urwiska Eigeru. Wszystkie te wyczyny łączy jeden wspólny mianownik – poszukiwanie granicy ludzkiego strachu oraz jej ciągłe przesuwanie w niedostępne dla większości wspinaczy obszary.

Filmy z Banff Mountain Film Festival

Under the Influance
USA, 2008, 12 min.
Reżyseria i produkcja: Todd Jones, Steve Jones, Corey Gavitt
www.tetongravity.com
Podążamy za niesamowitymi wyczynami najlepszych narciarzy, odbywającymi się w niezwykłej scenerii najcięższej zimy jaka dotknęła legendarną, narciarską destynację czyli Jackson Hole.

Play Gravity
Szwajcaria, 2007, 15 min.
Reżyseria i produkcja: Samuel Gyger, Ueli Kestenholz
www.playgravity.com
Zdumiewające freeridowe sekwencje rozgrywające się na Alasce oraz zapierające dech akrobacje paraglidowe z miejsc gdzie snowboarder Ueli Kestenholz i paraglider Mathias Roten zdobywają szlify w nowej dyscyplinie czyli speedridingu. Dzięki temu przenoszą freeriding w nowy wymiar. Niemożliwe do pokonania linie stają się dostępne dzięki umiejętnemu szybowaniu ponad przepaściami i groźnymi serakami.

The Unbearable Lightness of Skiing
Kanada, 2008, 14 min.
Reżyseria i produkcja: Greg Hill
www.greghill.ca
Pozatrasowy, narciarski sezon w ujęciu zapalonego pasjonata.

Daily Strips
Francja, 2008, 6 min.
Reżyseria i produkcja: Dominique Janiszewski, Claude Adam
www.ridetheplanets.com
Zadanie? W pięć dni nakręcić krótki film ukazujący to co najlepszego w pięciu ekstremalnych sportach: narciarstwie, snowboardingu, speedridingu, wspinaczce górskiej oraz BASE jumpingu. Rezultat? Daily Strips!

The Red Helmet
USA, 2008, 6 min.
Reżyseria: Tyler Young
Produkcja: Dave Barlia
www.outdoorgames.org
Przestraszony chłopczyk cofa się przed wyzwaniem. Znajduje jednak magiczny, czerwony kask, który staje się dla niego przepustką do przygody życia. Wolno buduje swoją odwagę, odmieniony wraca i konfrontuje się ponownie z swoim strachem.

Papiroflexia
USA, 2007, 3 min.
Reżyseria i produkcja: Joaquin Baldwin
www.pixelnitrate.com
Ekologiczno-przyrodnicza przypowiastka mistrza origami.

Dosage Volume V: Meltdown
USA, 2008, 12 min.
Reżyseria i produkcja: Josh Lowell
www.bigupproductions.com
Beth Rodden prowadzi jako pierwsza Meltdown, jedną z najtrudniejszych tradycyjnych dróg świata.

Mountain Town: The Cowboy and the Park Goddess
USA, 2007, 13 min.
Reżyseria: Brendan Kiernan, Frank Pickell
Produkcja: Steve Metcalf, Brendan Kiernan
www.themountaintown.comwww.futuristicfilms.com
Isabelle Fallardeau jest młodą kobietą, która z pasji do snowboardingu, stała się jedną najbardziej doświadczonych budowniczych freestylowych parków na świecie. Z kolei Mac Smith od wielu lat jest strażnikiem, przyrodnikiem i narciarzem. Mac doświadczył w swojej pracy w Aspen’s Highlands Bowl wielu sukcesów ale również ludzkich tragedii. Film jest opowieścią o dwojgu ludzi, którch różni wiek ale łączy pasja gór.

Elements – A Slackline Adventure
Niemcy, 2007, 13 min.
Reżyseria i produkcja: Sebastian Runschke
www.elements-film.de
Slacklining, czyli chodzenie po linie, stał się już integralną częścią wspinaczkowego świata. Twórcy filmu ukazują nam różne oblicza tego sportu od zabaw na zawieszonej metr nad ziemią linie po highlining w zapierających oddech przestrzeniach. Wędrujemy wraz z nimi z Wangen w Allgäu, do legendarnych miejsc, takich jak np. Lost Arrow Spire w Yosemite…