Patxi Usobiaga

  /    /  Patxi Usobiaga

Bask Patxi Usobiaga  to nie tylko jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych wspinaczy sportowych na świecie, ale przede wszystkim mistrz onsajtu. Jego osiągnięcia, zarówno w skałach, jak i na arenie zawodniczej, mówią same za siebie. Bilans skalny Baska to między innymi; 3x 9a+ (RealizationLa RamblaLa Novena Enmienda), kilkanaście 9a, kilka 8c OS i to co najważniejsze – czyli pierwszy w historii onsajt na drodze 8c+! W 2007 roku Usobiaga zadziwił środowisko pokonując bez znajomości linię Bizi Euskaraz (pierwsze przejście, news) w hiszpańskim rejonie Etxauri. Wyczyn ten powtórzył rok później, pokonując w stylu OS Home Sweet Home 8c/c+ we francuskim Pierrot Beach [news].  

Patxi Usobiaga (fot. arch. P. Usobiaga)
Patxi Usobiaga (fot. arch. P. Usobiaga)

Równie dobrze Bask radzi sobie od lat na arenie pucharowej. Jego dorobek na sztucznych formach to między innymi dwie wygrane w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w konkurencji prowadzenie – statuetki za rok 2006 i 2007. W tym roku Usobiaga wywalczył wreszcie wymarzone złoto na Mistrzostwach Świata w chińskim Xining [news].

Podczas treningu (fot. arch. P. Usobiaga)
Podczas treningu (fot. arch. P. Usobiaga)

W poprzednich latach zdobywał na MŚ trzy razy z rzędu srebrny medal. Rok 2009 to znów czołowe pozycje Baska w toczącym się PŚ i szansa na trzeci tytuł najlepszego w światowym rankingu. Ale o to będzie  musiał ostro powalczyć z rewelacyjnie spisującym się Adamem Ondrą…