Odchodząc od sati. Opowieść o podróżach życia

  /    /  Odchodząc od sati. Opowieść o podróżach życia

Pokaz specjalny poświęcony wybitnemu polskiemu himalaiście Piotrowi Morawskiemu, tragicznie zmarłemu w tym roku na Dhaulagiri. O ostatniej wspinaczce Piotra oraz o swojej osobistej podróży do Nepalu opowie w piątkowy wieczór Olga Morawska. 

Odchodząc od sati. Opowieść o podróżach życia
Odchodząc od sati. Opowieść o podróżach życia

Dzięki wielkiemu sercu bliskich mi ludzi dwa tygodnie po śmierci Piotrka poleciałam do Nepalu. Wsiadając do samolotu, nie doceniałam tego gestu, tej pomocy, tego pomysłu. Miałam poczucie, że w chwili, gdy przeżywam tragedię swojego życia, ktoś dodatkowo mnie męczy. Nie miałam jednak wystarczająco dużo siły, żeby zaprotestować. Poleciałam. Była to najważniejsza podróż mojego życia. W ciągu dwóch tygodni przeżyłam krańcowe załamanie po to, żeby następnie powrócić z dna rozpaczy, z wielkimi nadziejami na przyszłość. Wróciłam z myślą w głowie i sercu, że człowiek żyje tak długo, jak żyje pamięć o nim. Stąd pomysł na pokaz slajdów. Zaprezentuję na nim między innymi zdjęcia robione przez Piotrka na ostatniej wyprawie, jego dziennik, naszą korespondencję.

Piotr Morawski
Piotr Morawski

Piotr Morawski – jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów. Do niego (w zespole z Simone Moro) należy pierwsze w historii wejście zimowe na Shisha Pangma (8027 m) w 2005 roku. Jest także zdobywcą Annapurny Wschodniej (8010 m), Broad Peaka (8047 m) – tzw. Tryptyk Himalajski i Nanga Parbat (8125 m). W 2008 roku wszedł na dwa ośmiotysięczniki, Gasherbrum I ( 8068 m) i Gasherbrum II (8035 m). Zginął w tym roku, 8 kwietnia, na Dhaulagiri w Himalajach [news].

Olga Morawska – z wykształcenia socjolog, zawodowo dyrektor wydawniczy, prywatnie wielka miłośniczka sportu, podróżniczka oraz mama Ignacego i Gustawa. Kobieta z wielką pasją życia i nieposkromioną energią. Przez ostatnie 8 lat także dzielna żona swojego męża.