Adam Ondra

  /    /  Adam Ondra

Niesamowity, nietuzinkowy, jedyny w swoim rodzaju. Właściwie trudno w kilku zdaniach opisać dorobek 17-letniego Czecha. Jego dokonaniami można by spokojnie obdarować niejednego doświadczonego, dużo starszego wspinacza ze światowej półki. I to właśnie skala osiągnięć plus nieprawdopodobny poziom równolegle na wielu płaszczyznach wspinaczkowych (skały, bigwall, bouldery, zawody) w tak młodym wieku stanowi o fenomenie Adama Ondry.

Adam na "Golpe de estado" 9b, Siurana (fot. Pete O'Donovan)
Adam na „Golpe de estado” 9b, Siurana (fot. Pete O’Donovan)

W dużym skrócie, w dorobku Adama znajdziemy między innymi topowe przejścia w skałach na czele z tym naj… Golpe de estado 9b w Siuranie (notabene pierwsze powtórzenie ekstremu Chrisa Sharmy), masę pierwszych powtórzeń oraz autorskich prowadzeń, w tym Marina Superstar 9a+/b w Domusnovas na Sardynii. To właśnie za imponujący dorobek w skałach i niecodzienne podejście do tego sportu Adam wyróżniony został dwukrotnie prestiżową nagrodą Salewa Rock Award (20082010).

Czech rozdaje karty również na arenie pucharowej. Już w swoim pierwszym seniorskim starcie w 2009 roku wygrał Puchar Świata w konkurencji prowadzenie, a rok później sukces powtórzył w boulderingu.  

We wspinaniu wielkościanowym zadebiutował jako 14-latek ekspresowym (8 godzin!) przejściem w zespole z Ondrą Benešem słynnej Silbergeier (8b+, 200 m) Beata Kammerlandera w Rätikonie. Rok później wrócił do Rätikonu i poprowadził równie znaną WoGü (8b+, 230 m), również autorstwa Austriaka. Wreszcie, we wrześniu tego roku zrobił między innymi pierwsze klasyczne przejście 350-metrowej Tough Enough 8b+ (8c) na wschodniej ścianie Karambony, w masywie Tsaranoro na Madagaskarze. Osiągnięcie niesamowite, zważywszy na fakt, że ta wyjątkowa linia wytyczona przez Niemców Ari Steinela i Daniela Gebela opierała się najlepszym big-wallowym wspinaczom przez pięć lat…

Dorota Dubicka (wspinanie.pl)