Robert Jasper

  /    /  Robert Jasper

Okazją do przedstawienia festiwalowej publiczności sylwetki Roberta jest jego ostatnie przejście na północnej ścianie Eigeru, gdzie dokonał uklasycznienia Direttissimy Harlina. Robert opowie o tej niezwykłym wyzwaniu, tragicznej przeszłości drogi i tym, jak ważna była to dla niego wspinaczka.

Robert i Roger w ścianie Eigeru (fot. Frank Kretschmann)
Robert i Roger w ścianie Eigeru (fot. Frank Kretschmann)

Urodzony w 1968 roku, dorastał w Szwarcwaldzie, a swoje pierwsze wspinaczki odbywał w pobliskim Schlüchttal i niedalekiej Jurze Bazylejskiej na terenie Szwajcarii. Jego specjalnością stały sie wspinaczki solowe – swoisty sposób na poznanie zarówno samego siebie, jak i piękna gór. W ciągu ostatnich 20 lat Robert przeszedł samotnie ponad 100 trudnych dróg na północnych ścianach Alp. Szerzej stał sie znany dzięki swojemu wyczynowi z 1991 roku, kiedy to w jednym roku samotnie przeszedł w rekordowym czasie trzy północne ściany wchodzące w skład tzw. trylogii alpejskiej – Eiger, Matterhorn i Grandes Jorasses. Jest specjalistą od północnej ściany Eigeru, niedaleko której obecnie mieszka, i na której co roku wyznacza nowe standardy. Północną ścianę przeszedł dotychczas 17 różnymi drogami, mając na swoim koncie poważne powtórzenia, uklasycznienia i nową drogę. Działalność wspinaczkowa Roberta to nie tylko wspinaczka górska. Równie wysoki poziom reprezentuje na małych formach mikstowych i lodowych powtarzając szereg ekstremów i wytyczając drogi z górnej półki trudności.

Robert Jasper (fot. robert-jasper.de)
Robert Jasper (fot. robert-jasper.de)

W 2003 roku został wybrany przez czytelników niemieckiego magazynu wspinaczkowego „Klettern” za najlepszego wspinacza mikstowego na świecie. Był członkiem i organizatorem wypraw w Himalaje, góry Patagonii i na Alaskę. Brał udział w produkcji IMAX-u „The Alps”, która miała swoją premierę w 2007 roku.

Jest kwalifikowanym przewodnikiem górskim i narciarskim. W 2005 roku Robert Jasper został nominowany do wspinaczkowego Oskara, czyli nagrody Złotego Czekana za przejście północnej ściany Cerro Murallon w Patagonii nową drogą Gone with the wind IX+ A2.

Do najwybitniejszych przejść Roberta w górach należą:

  • przejście ekstremalnych dróg mikstowych: Flying Circus M10, Mission Impossible M11, No Limits M13,
  • przejście lodowego ekstremu Betablock Super WI7,
  • pierwsze samotne przejście Spit Verdonesque 8- A1 na Eigerze w zaledwie 4 godziny,
  • wytyczenie nowej drogi na północnej ścianie Eigeru Symphonie de Liberté 8a,
  • wytyczenie w pięciodniowej wspinaczce nowej drogi Freedom VIII-, A2 and M5+ na północnej ścianie Matterhornu,
  • przejście samotnie Wielkiego Filara Narożnego na Mont Blanc nową drogą w zaledwie 12,5 godziny,
  • przejście Całunu V 80° na Grandes Jorasses w 2 godziny 20 minut,
  • pierwsze klasyczne przejście No Siesta (1100 m, VI+; M8; E5) na Grandes Jorasses aspirującej do miana najtrudniejszej mikstowej drogi Alp,
  • solowe przejście na Freneyu w masywie Mont Blanc drogi Abominette VI, 85° on Mt. Blanc w zaledwie 13 godzin,
  • uklasycznienie Direttissimy Japońskiej 8a M5 i Direttissimy Harlina M8-, 7a, E5 na Eigerze – są to aktualnie dwa najpoważniejsze uklasycznienia na północnej ścianie,
  • najszybsze wejście na Cerro Torre w 16.5 godziny Drogą Maestriego,
  • wytyczenie nowej drogi Gone with the wind IX+ A2 na Cerro Murallon,
  • wejście na Denali 6194 m dwoma różnymi drogami w odstępie czterech dni,
  • wytyczenie drogi na Diamond Tower (lód do 90° VII A3) na Nuptse East I 7804 m (bez wejścia na wierzchołek).

Mariusz Wilanowski (wspinanie.pl)