Nanga Parbat 1985

  /    /  Nanga Parbat 1985

W programie górskich prelekcji znajdzie się również ta poświęcona 25. rocznicy pierwszego polskiego wejścia na Nanga Parbat (8125 m), ośmiotysięcznik wyrastający 7000 metrów ponad koryto rzeki Indus w Himalajach Zachodnich w Pakistanie.

Południowo-Wschodni Filar Nanga Parbat
Południowo-Wschodni Filar Nanga Parbat

Uczestnicy wyprawy osiągnęli wierzchołek Nanga Parbat po pokonaniu słynącego z trudności, liczącego 4500 metrów południowo-wschodniego Filara. Niestety, nie obyło się bez tragedii. Podczas ataku szczytowego, w którym brało udział 11 członków wyprawy, zginął porwany przez lawinę Piotr Kalmus.

Wyprawa, zorganizowana przez członków Klubu Wysokogórskiego Kraków, dokonała pierwszego polskiego wejścia na główny wierzchołek Nanga Parbat 8125 m i wierzchołek południowy 8040 m (13 lipca 1985: Jurek Kukuczka, Zygmunt Andrzej Heinrich, Sławek Łobodziński, Carlos Carsolio). Jednocześnie było to pierwsze kompletne przejście południowo-wschodniego Filara Nanga Parbat (4500 metrów deniwelacji) z wejściem na wierzchołek. Działająca trzy lata wcześniej wyprawa K.M. Herligkoffera z powodu deterioracji Ueli Buchlera zakończyła się na wysokości około 7800 m.