Denis Urubko

  /    /  Denis Urubko

Denis Urubko urodził się 29 lipca 1973 roku w Niewinnomyssku (Kraj Stawropolski, Rosja). Jest więc z pochodzenia Rosjaninem, ale mieszka w Ałma Acie i reprezentuje barwy Kazachstanu.

Denis Urubko (fot. russianclimb.com)
Denis Urubko (fot. russianclimb.com)

Do tego kraju pojechał za namową poznanego w Pamirze trenera alpinizmu Ilińskiego. Przez rok pracował w teatrze jako aktor, a na przełomie lat 80. i 90. wstąpił do armii kazachskiej. Służąc w wojsku intensywnie trenował, m.in. razem z Walerym Babanowem, Wadimem Grekowem i Michaiłem Michajłowem.

W latach 1998-2001 Denis Urubko był wybierany najlepszym alpinistą w Kazachstanie. Wielokrotnie zwyciężał w biegach górskich. W 1999 w ciągu zaledwie 42 dni zdobył wszystkie pięć szczytów (Pik Lenina, Pik Kommunizma, Pik Korżeniewskiej, Chan Tengri i Pik Pobiedy), wymaganych dla uzyskania tytułu Śnieżnej Pantery.

Wiosną 2000 roku zaczął zdobywanie ośmiotysięczników, wchodząc na Everest bez tlenu. W 9 lat później miał ich już cały komplet, stając się piętnastym zdobywcą Korony Himalajów, a ósmym, który dokonał tego bez korzystania z aparatu tlenowego. Na trzy z ośmiotysięczników poprowadził nowe drogi (Broad PeakManaslu i Cho Oyu), a na Makalu dokonał pierwszego zimowego wejścia (news). 2 lutego 2011 roku, wraz z Simone Moro i Cory Richardsem wszedł jako pierwszy zimą na Gasherbrum II (8034 m).

Denis Urubko na szczycie Makalu (fot. simonemoro.blogspot.com)
Denis Urubko na szczycie Makalu (fot. simonemoro.blogspot.com)

W 2009 roku Denisowi Urubko wraz z Borysem Dedeszko został przyznany Złoty Czekan za wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu (8201 m). W tym samym roku zostali oni uhonorowani również Azjatyckim Złotym Czekanem.

Obecnie Denis Urubko, obok Simone Moro, Marko Prezelja, Ueli Stecka, Steve House’a, i może jeszcze paru innych alpinistów, jest gwiazdą pierwszej wielkości himalaizmu światowego. (tekst: Janusz Kurczab)