13. Krakowski Festiwal Górski – zaczynamy odliczanie

  /  13. Krakowski Festiwal Górski   /  13. Krakowski Festiwal Górski – zaczynamy odliczanie

13. Krakowski Festiwal Górski – zaczynamy odliczanie

Z roku na rok wzrasta ilość górskich festiwali, kalendarz wypełniony jest niemal po brzegi, a są i takie okresy np. jesienny, kiedy właściwie co tydzień organizatorzy zapraszają nas w inny zakątek Polski. Mimo wspólnego mianownika, jakim są ludzie gór, każda z imprez ma swój niepowtarzalny charakter, swoją specyfikę i swój unikalny klimat, a niektóre także całkiem długą, dobrą tradycję. Od kilkunastu lat w Krakowie spotykają się bywalcy Krakowskiego Festiwalu Górskiego. W tym roku zapraszamy już po raz trzynasty, w dniach 4-6 grudnia.

Plakat 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, autorstwa Wojtka Kołka

Plakat 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego autorstwa Wojtka Kołka

***

W ciągu 13 lat przez Krakowski Festiwal Górski przewinęło się wiele osobowości – nie tylko wspaniałych wspinaczy, ale też ludzi związanych z górami na różny sposób. Każdego roku program obfitował w bogate bloki filmowe (dwa równolegle rozgrywane Konkursy – polski i międzynarodowy), wystawy, warsztaty, wykłady, prelekcje etc. Podobnie bogaty program zapowiedzieć możemy i tym razem, choć wszystkich szczegółów jeszcze nie zdradzamy.

Będą starzy górscy i skalni wyjadacze, będą też młode talenty, będą piękne wystawy, dobry film i dobra książka – w tym premiery. Już teraz mamy przyjemność zapowiedzieć wizytę w Krakowie legendy brytyjskiej i światowej sceny wspinaczkowej, himalaisty, podróżnika, autora kilkunastu książek – Sir Chrisa Boningtona; młodej, ale już doświadczonej i utytułowanej brytyjskiej specjalistki od tradowego wspinania Hazel Findley oraz czołowego słoweńskiego wspinacza lodowego Klemena Premrla.

Sir Chris Bonington podczas wspinaczki na turnię The Old Man of Hoy. Wspinając się tego dnia Chris uczcił swoje 80. urodziny (fot. Leo Houlding / Chris Bonington Picture Library)

Sir Chris Bonington podczas wspinaczki na turnię The Old Man of Hoy. Wspinając się tego dnia Chris uczcił swoje 80. urodziny (fot. Leo Houlding / Chris Bonington Picture Library)

Będą oczywiście także polscy goście, w tym często spotykani na festiwalowych scenach himalaiści i alpiniści: Janusz Gołąb, Michał Król i Marcin Tomaszewski. Kraków odwiedzą również członkowie Tagas Expedition. Pojawią się wspinacze skalni: Mateusz Haładaj (do niego należy najtrudniejsze polskie przejście w skałach – Papichulo 9a+) i Aleksandra Taistra (kierująca ostatnio swoją uwagę na Tatry, a także wspinanie tradowe) oraz realizujący się z powodzeniem na górskiej niwie duet Łukasz Dudek i Jacek Matuszek.

Mateusz-Haladaj-na-Papichulo-9a-fot.-Manabu-Yoneyama-620x401

Na festiwalowym ekranie zobaczymy ciekawe filmy, między innymi:

  • będzie premierowy pokaz „Citadel” w reż. Alastaira Lee

  • w akcji pokażą się giganci, czyli Honnold, Caldwell i Woods – „A Line Across the Sky, High and Mighty, Showdown at Horseshoe Hell”

  • zobaczymy kolejną przygodę Dzikiej Bandy „Adventures of the Dodo” w realizacji Nico Favresse i Seana Villanueva

  • obejrzymy też klimatyczny obraz „Nini” Gigi Giustinianiego

Tradycyjnie gorąco zachęcamy naszych filmowców, amatorów i profesjonalistów, do nadsyłania swoich propozycji na Konkurs Filmu Polskiego i pochwalenia się swoimi realizacjami. Twórcy mają pełne pole do popisu w wyborze tematu – wspinaczka górska, skałkowa, turystyka, aktywności górskie etc. oraz wyborze „formy” – filmy fabularne, dokumentalne, animowane, eksperymentalne etc. Filmy można nadsyłać do 13 listopada 2015 roku. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Już teraz gorąco zapraszamy na 13. Krakowski Festiwal Górski! Obecność obowiązkowa :).

Strona KFG: www.kfg.pl.

Organizatorami 13. KFG są: wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Uniwersytet Ekonomiczny i Magazyn Góry.

Dorota Dubicka / wspinanie.pl

Sponsorzy 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Sponsor Główny

pzu-logo-cmyk

 Sponsor Złoty
marmot_logo-new2
Sponsorzy Srebrni
ispo-logo-new
 petzl-logo-new
polarsport-logo-small

Sponsorzy Brązowi

sponsorzy_brazowi_kfg2015