Grand Prix 16. KFG dla filmu „Free Solo” Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy’ego China

  /  15. Krakowski Festiwal Górski   /  Grand Prix 16. KFG dla filmu „Free Solo” Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy’ego China

Grand Prix 16. KFG dla filmu „Free Solo” Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy’ego China

Prezentujemy najlepsze filmy Międzynarodowego i Polskiego Konkursu Filmowego. Wczoraj podczas gali 16. KFG poznaliśmy werdykt jury*. Świetnych filmów, zwłaszcza w „wyścigu” międzynarodowym, mieliśmy naprawdę sporo, ale chyba nietrudno zgadnąć, w czyje ręce trafiła ta najważniejsza nagroda… Grand Prix.

Międzynarodowy Konkurs Filmowy

Grand Prix 16. KFG (nagroda ufundowana przez PZU)

Grand Prix dla obrazu „Free Solo” Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy’ego China spodziewali się chyba wszyscy, którzy mieli okazję obejrzeć film. Bohaterem 100 minutowego dokumentu jest nie tylko Alex Honnold (postać wychodząca poza jakiekolwiek ramy współczesnego wspinania, najpewniej najwybitniejszy solista w historii), ale i ekipa filmowa. Jakość zdjęć, poziom realizacji i przede wszystkim decyzja, by towarzyszyć z kamerą tak szalonemu przedsięwzięciu budzi szacunek.

Grand Prix 16. KFG dla filmu „Free Solo”, wybór jury ogłasza Bernadette McDonald (fot. Adam Kokot / KFG)

Jury tak uzasadniło swój wybór:

Nieczęsto w historii wspinania zdarza się moment, w którym poprzeczka zostaje wyniesiona na tak  wysoki poziom. Poziom, który może przez długie lata nie zostać wyrównany lub przekroczony. Gdy moment taki jak ten zostaje uchwycony na taśmie filmowej – ukazując dogłębnie dramaturgię, motywację i skomplikowaną osobowość wspinacza, a także wpływ jego aktywności na najbliższych – rezultatem jest film, który podobnie jak sama wspinaczka, podnosi poziom górskiej kinematografii. W tym roku podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego mieliśmy okazję obejrzeć taki właśnie film.

Best Mountaineering Film / Najlepszy Film Górski (nagroda ufundowana przez firmę Marmot)

Nie mogło być inaczej, z takim tytułem? ;). Nagroda za „Najlepszy Film Górski” dla „Mountain” Jennifer Peedom.

Za ukazanie w czystej, artystycznej formie piękna gór i fascynacji górskim żywiołem. Nagroda dla filmu, którego głównym bohaterem są góry.

„Mountain” – najlepszy film górski (fot. Adam Kokot / KFG)

Best Climbing Film / Najlepszy Film Wspinaczkowy (nagroda ufundowana przez Polski Związek Alpinizmu)

Drugi po „Free Solo” hit tego roku – „Dawn Wall” reżyserskiego duetu Peter Mortimer Josh Lowell, pokazujący niesamowitą determinację, z jaką Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson mierzą się z 1000-metrową drogą na El Capitanie. To oczywiście także bardzo emocjonalne „zbliżenie” na postać samego Caldwella.

„Dawn Wall” – najlepszy film wspinaczkowy (fot. Adam Kokot / KFG)

Jury napisało:

To nie tylko wyjątkowy film wspinaczkowy dokumentujący w sposób dotąd niespotykany największe osiągnięcie we wspinaczce wielkościanowej. To podróż przez życie! Emocjonalny rollercoaster ukazującym widzowi poświęcenie oraz obsesję w najczystszej formie. Absolutnie inspirujący.

Członkowie jury zdecydowali się przyznać także specjalne wyróżnienie dla „Od palice k vrtu” Jana Simanka, którego głównym bohaterem reżyser uczynił Petra „Špeka” Slaninę, legendę piaskowcowego wspinania w Czechach.

Piękne wyróżnienie dla filmu Od palice k vrtu” Jana Simanka (fot. Adam Kokot / KFG)

Wyróżnienie za poszanowanie pięknej tradycji:

Wspinanie to nie tylko trudne ruchy czy przejścia bez asekuracji. To również poszanowanie zasad i działanie z duchem tradycji. Przyznajemy specjalną nagrodę filmowi „Od palice k vrtu” za dostarczenie niezwykłych emocji związanych z otwieraniem dróg wspinaczkowych

***

Polski Konkurs Filmowy

I Nagroda (ufundowana przez Tirol)

I Nagrodę otrzymał „Dreamland. Film dokumentalny o Macieju Berbece, wyreżyserowany przez syna tragicznie zmarłego himalaisty, Stanisława Berbekę.

„Dreamland” – I Nagroda w Polskim Konkursie Filmowym. Nagrodę odbiera Staszek Berbeka (fot. Adam Kokot / KFG)

Jury napisało:

Za mocną, trzymającą w napięciu dobrze opowiedzianą historię. Za poruszający portret rodzinny i za odwagę, z jaką został przedstawiony, oraz za głębię tej uniwersalnej opowieści o sile górskiej pasji.

„Dreamland” zdobył także Nagrodę Publiczności (ufundowaną przez 5+ Szkoła Górska).

II Nagroda (ufundowana przez firmę Petzl)

Przyznano ją filmowi „Splitbergen” Darka „Anioła” Engela.

Za oryginalne, poetyckie przedstawienie historii, światowy poziom zdjęć oraz niezwykłą muzykę.

II Nagroda dla obrazu „”Splitbergen” (fot. Adam Kokot / KFG)

***

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmowego: Bernadette McDonald, Anna Kamińska, Wojciech Kozakiewicz, Frank Kretschmann, Robert Sowa.

Jury Polskiego Konkursu Filmowego: Anna Kamińska,  Wojciech Kozakiewicz, Robert Sowa.

***

Niedzielna gala i uroczystość wręczania nagród filmowych zakończyła 16. Krakowski Festiwal Górski. Na podsumowania i refleksje przyjdzie czas. Dziękujemy Wam za liczne przybycie i czekamy na Was w przyszłym roku!

Brunka