KFG Ski Film Tour – wyjątkowy pokaz w Zawoi

  /  Informacje prasowe   /  KFG Ski Film Tour – wyjątkowy pokaz w Zawoi

KFG Ski Film Tour – wyjątkowy pokaz w Zawoi

Już niedługo do Zawoi przyjadą miłośnicy skitourów i to w ich bardzo wymagającej odmianie – 26 lutego odbędą się bowiem zawody Polar Sport Skitour im. Basi German. To będzie już 17. edycja tej unikatowej imprezy. W wigilię zawodów zaprosimy Was na kulturalne wydarzenie, które swoją tematyką wzbogaci sportowe emocje. W piątek, 25 lutego, w zawojskim Babiogórskim Centrum Kultury odbędzie się pokaz wybranych filmów o tematyce skitourowej i freeride’owej.


Co ważne w piątek w Babiogórskim Centrum Kultury będzie działało również Biuro Zawodów, a po pokazie filmów odbędzie się również odprawa dla zawodników (która będzie transmitowana również online). Program wydarzeń przedstawia się następująco:

  • 17.00 – otwarcie biura zawodów Polar Sport Skitour
  • 18.30 – pokaz filmów KFG Ski Film Tour
  • 20.15 – odprawa zawodów (również online)

A oto zestaw filmów, jakie będziecie mogli zobaczyć podczas pokazu:

  • From Sources, reż. Yann Rausis, Szwajcaria
  • Gerwentil, reż. Christoph Kaar, Philipp Kaar, Austria
  • Innsbruck. Powder. People, reż. Timm Schröder, Neil Williman, Austria
  • Simply, reż. Titouan Bessire, Szwajcaria
  • The Traverse, reż. Ben Tibbetts, Jake Holland, Francja

Wstęp na projekcję jest bezpłatny. Zapraszamy!

***

From Sources, reż. Yann Rausis, Szwajcaria, 15 min

Bajeczna podróż w głąb lodowej jaskini i jednocześnie w głąb siebie. Yann Rausis, profesjonalny freerider, oddala się od wszystkiego, co zna, by poprzez freeridowe wizje doświadczyć duchowego wyzwolenia. Do świata wraca wyraźnie odmieniony.

***


Gerwentil, reż. Christoph Kaar, Philipp Kaar, Austria, 14 min

Gerwentil to historyczna nazwa pasma Karwendel, jedno z niewielu miejsc, w których wciąż można przeżyć dziką, górską przygodę. Tak sądzi trzech freeriderów, którzy realizują tu dwuletni projekt. Film pokazuje ich przygody z ciekawej perspektywy, krytycznie ocenia ich poczynania i stara się dotrzeć do motywacji stojącej za niekończącymi się poszukiwaniami ryzykownych zjazdów. Pytanie, które zdaje się stawiać twórca filmu, brzmi: czy dopuszczalna jest inwazja na świat rzadkich zwierząt i roślin, tylko dlatego, że tak bardzo lubimy go odkrywać?

***

Kadr z filmu „Innsbruck. Powder. People” (fot. Daniel Bear)

Innsbruck. Powder. People, reż. Timm Schröder, Neil Williman, Austria, 17 min

Genialny narciarz z Nowej Zelandii, Neil Williman, spędza lockdown w Innsbrucku. Poznaje tu lokalnych riderów, którzy pokazują mu najbliższą okolicę. Wspólnie wyruszają na poszukiwanie najlepszej linii, sprawdzając tym samym, co w trakcie pandemii jest możliwe, a co nie. Korzystają z transportu publicznego. Pod koniec filmu dzielą się szczerą opinią na ten temat.

***

Simply, reż. Titouan Bessire, Szwajcaria, 15 min

Prostota to często klucz do szczęścia. Z takie założenia wychodzą twórcy filmu i freeriderzy, poszukujący nowych linii i dobrej zabawy w górach. To podróż od szczytu do szczytu, od chatki do chatki, przeplatana zjazdami w najlepszym stylu. Film zrealizowany w prostej, minimalistycznej estetyce. Aż szkoda, że trwa tylko 15 minut.

***

The Traverse, reż. Ben Tibbetts, Jake Holland, Francja, 33 min

Światowej klasy atletki, Valentine Fabre i Hillary Gerard, jako pierwsze kobiety mierzą się z trawersem słynnej Haute Route w stylu non-stop. Dla Valentine to hołd oddany mężowi, który ustanowił tu rekord wśród mężczyzn niedługo przed tragicznym wypadkiem wspinaczkowym dziesięć lat temu. Z kolei Hillary, świetna ultramaratonka, jest nowicjuszką w świecie skialpinizmu. Obie tworzą jednak zgrany i ambitny zespół – mają do pokonania100 km i 8000 m przewyższeń w jednym z najbardziej spektakularnych rejonów górskich na świecie. Czy miesiące przygotowań wystarczą, by podołać wyzwaniu?

Informacja prasowa KFG