KFG & Brit Rock Tour

  /  19. Krakowski Festiwal Górski   /  KFG & Brit Rock Tour

KFG & Brit Rock Tour

Przed nami niezwykły wspinaczkowy wieczór filmowy! 27 kwietnia zapraszamy w 7 miastach – Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź, Katowice, Gdańsk – na pokazy 4 filmów z brytyjskiej serii wspinaczkowej Brit Rock wzbogaconych o wielokrotnie nagradzany obraz Climbing Blind (Najlepszy Film Wspinaczkowy KFG 2019).


To unikalny wybór filmów ze studia Posing Productions (autorstwa wielokrotnie nagradzanego reżysera Alastaira Lee), które wspinanie traktują w sposób prawdziwy, szczery i radosny. Na dużym ekranie będziecie mogli zobaczyć:

 • ✅ E11. Lexicon, 21 min
 • ✅ Great Sheikhs, 30 min
 • ✅ Kjerag solo, 12 min
 • ✅ The Fall Theory, 44 min
 • ✅ Climbing Blind, 57 min

Nie zabraknie przygody, wspinaczek z dreszczykiem, egzotycznych krajobrazów. Będziemy śledzić zmagania takich postaci jak Leo Houlding, Steve McClure, Neil Gresham, Dave MacLeod, Peter Whittaker, Franco Cookson, Tom Pearce oraz Jesse Dufton.

Bilety w cenie 32 zł (miejsca VIP) oraz 28 zł możecie kupić online w Ekobilet.pl:

 • Gdańsk – Multikino, al. Zwycięstwa 14 – ekobilet.pl
 • Katowice – Multikino, ul. 3 Maja 30 – ekobilet.pl
 • Kraków – Multikino, ul. Dobrego Pasterza 128 – ekobilet.pl
 • Łódź – Multikino, Al. Piłsudskiego 5 – ekobilet.pl
 • Poznań – Multikino 51, ul. Królowej Jadwigi 51 – ekobilet.pl
 • Warszawa, Multikino – Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60 – ekobilet.pl
 • Wrocław – Multikino, pl. Grunwaldzki 22 – ekobilet.pl

Wchodząc na seans trzeba okazać Ekobilet. Nie ma możliwości zakupu biletów w kasie kina.

***

E11. Lexicon
reżyseria Alastair Lee, Wielka Brytania, 2021, 20 min

Palce już zaczynają się pocić. 50-letni, wszechstronnie utalentowany Neil Gresham mierzy się ze swoim najtrudniejszym projektem tradowym – “Lexicon” (E11) na lekko przewieszonej i gładkiej ścianie Pavey Ark’s East Gully w Lake District. Małe chwyty i niemal brak możliwości asekuracji – słowem jedno z największych tradowych wyzwań. Smaku całej historii dodają komentarze Dave’a MacLeoda i Steve’a McClure’a. Mocne kino wspinaczkowe!

Great Sheikhs
reżyseria Alastair Lee, Wielka Brytania, 2021, 30 min

Leo Houlding eksploruje pustynię Wadi Al Disah w Arabii Saudyjskiej w poszukiwaniu atrakcyjnych celów wspinaczkowych. Oprócz genialnej scenerii w filmie nie brakuje mocnego wspinania, klasycznych akcentów z życia dirtbaga I nie zawsze łatwych kontaktów z lokalsami. Wisienka na torcie? Pierwsze wejście na A’Atir, prawdopodobnie najwyższą wolnostojącą turnię piaskowcową na świecie (330 m).

Kjerag Solo
reżyseria Alastair Lee, Wielka Brytania, 2021, 13 min

Pete Whittaker, doskonale znany z solowych przejść z liną i wspinania w rysach, wyrusza na Kjerag (1082 m), imponującą zerwę skalną w Norwegii. Jedzie bez partnera i bez liny. To może być pierwsze przejście tej mokrej i brudnej ściany w stylu free solo. Kamera prowadzona w wyjątkowy sposób, pełna zaangażowania wspinaczka, a do tego genialna narracja Whittakera.

The Fall Theory
reżyseria Alastair Lee, Wielka Brytania, 2021, 45 min

Wariat czy geniusz? Franco Cookson wkroczył z rozmachem na wspinaczkową scenę około 10 lat temu. Zaczęło się od trudnych i ryzykownych przejść w North York Moors. W 2017 roku pokonał “Nothing Lasts” w Northumberland, niewiarygodnie niebezpieczną drogę. Film ukazuje notoryczną pogoń za kolejnym celem, zawsze trudniejszym od poprzedniego, walkę z ruchami, których Cookson nie potrafi jeszcze powtórzyć, i asekuracją, która jest raczej umowna. Dodatkową perspektywę wprowadza 15-letni Tom Pearce, który próbuje powtórzyć niektóre z dawnych dróg Franco. Fascynująca postać i oszołamiające momenty wspinaczkowe – tylko dla widzów o mocnych nerwach.

Climbing Blind
reżyseria Alastair Lee, Wielka Brytania, 2019, 47 min

Historia niewidomego wspinacza Jessego Duftona, który pokonuje słynną turnię u wybrzeży Szkocji. Jednak to, co wyróżnia ten wyczyn od innych (na Old Man of Hoy wspinali się już seniorzy, dzieci i osoby z niepełnosprawnością), to styl wspinaczki. Bohater pełnej napięcia, ale i momentami wesołej historii, całą drogę prowadzi na tradzie.