Uczta górskiego kinomana, czyli kilka słów o filmach 21. KFG

  /  21. Krakowski Festiwal Górski   /  Uczta górskiego kinomana, czyli kilka słów o filmach 21. KFG

Uczta górskiego kinomana, czyli kilka słów o filmach 21. KFG

Krakowski Festiwal Górski słynie z ciekawej, a często również nieoczywistej i zaskakującej, selekcji filmów. W pierwszy weekend grudnia zobaczymy aż 33 filmy w ramach Konkursu Międzynarodowego i 8 w ramach Konkursu Polskiego – w tym wiele premier.

***

Odkąd festiwal zagościł w Centrum Kongresowym ICE Kraków pokazy filmowe odbywają się w kilku salach. Wszystkie filmy posiadają profesjonalne tłumaczenie (napisy), nie znajdziecie w nich zaczepów, kolców i karabińczyków. Organizatorzy zadbali, by najważniejsze projekcje dopełniały wprowadzenia przygotowane przez bohaterów lub reżyserów filmów, a w niektórych przypadkach również rozmowy na scenie.

 KFG kiedyś i dziś (fot. arch. KFG)

Tradycyjnie filmy biorą udział w dwóch konkursach, międzynarodowym i polskim. W skład jury Polskiego Konkursu Filmowego wchodzą: Bartek Bargiel, Franciszek Berbeka i Leszek Dawid. Jury Międzynarodowego Konkursu Filmowego uzupełnia gość specjalny i przewodnicząca jury Rosanna Stedile, koordynatorka programu filmowego słynnego Trento Film Festival (od 2002 roku). Dla twórców bardzo miłym i ważnym wyróżnieniem jest również Nagroda Publiczności – każdy z Was będzie miał okazję oddać głos na swój ulubiony film.

 Grand Prix – nagroda dla najlepszego filmu festiwalu (fot. Adam Kokot / KFG)

Większość filmów tegorocznego KFG będzie dostępna na platformie VOD (Playkrakow.com) przez cały grudzień. Wyjątkiem jest seria Reel Rock (ograniczony czas: 4.12-10.12.2023) oraz film Silent Escape, który nie będzie dostępny na platformie z powodu ograniczeń licencyjnych. Przy okazji przypominamy o trzech typach karnetów:

  • Karnet Full (129 zł, cena promocyjna do 25 listopada) – wstęp na wydarzenie + dostęp do platformy VOD,
  • Karnet Trad (80 zł, cena promocyjna do 25 listopada) – wstęp na wydarzenie,
  • Karnet VOD (69 zł, cena promocyjna do 3 grudnia) – dostęp do platformy VOD.

A teraz przejdźmy do konkretów – oto kilka wybranych i najciekawszych pozycji w swoich kategoriach.

Wspinanie skalne

 Seb Bouin na drodze DNA (fot. Black Diamond / Christian Adams)

DNA – Seb Bouin systematycznie pnie się po skali najwyższych trudności, a kulminacją tej „podróży” jest próba wytyczenia nowej, niezwykle długiej i futurystycznej drogi biegnącej przez przewieszoną grotę w wąwozie Verdon we Francji.

HEADJAM – w głęboko introspektywnej opowieści o pokonywaniu przeciwności losu filmowiec Alastair Lee kieruje kamerę na samego siebie. Postrzegany jako człowiek sukcesu, wiodący idealne życie, Al niespodziewanie doświadcza trudnych chwil. Obserwujemy go, jak będąc na krawędzi rozpaczy wykorzystuje wspinaczkę i trening, by znaleźć spokój i ratunek.

EDLINGER, FREEDOM AT HIS FINGERTIPS – postać legenda, „lektura” obowiązkowa!

RESISTANCE CLIMBING – film pokazuje siłę wspinania, które stanowi fundament do pozytywnych zmian. Jego twórcy wprowadzają nas w świat palestyńskiej społeczności młodych ludzi, żyjących pod izraelską okupacją. Jesteśmy świadkami budowania relacji, pokonywania sportowych wyzwań i co najważniejsze, budowania poczucia własnej wartości. To prawdziwa historia, która pozwala trochę lepiej zrozumieć pełne napięć życie na Zachodnim Brzegu. Historia, do której życie dopisało dramatyczne postscriptum.

 Kadr z filmu Resistance Climbing

Alpinizm i wielkie ściany

CAPTAINS ON EL CAP – Seb Berthe marzy o wspinaczce na Dawn Wall, najtrudniejszej drodze na świecie. Aby dostać się do podnóża El Capitan w USA, nie ma jednak zamiaru korzystać z samolotu! Szybko powstaje zespół składający się z 6 wspinaczy, 2 żeglarzy i psa, który chce podjąć wyzwanie i zrealizować marzenie: dotrzeć do Ameryki na żaglówce i wspiąć się na legendarną ścianę Yosemite’ów!

INUSSUK. DROGA DO DOMU – akcja toczy się na zachodnim wybrzeżu Grenlandii w czasie kalendarzowej zimy. Dwóch wspinaczy wielkościanowych, Marcin Yeti Tomaszewski oraz Paweł Hałdaś, wytycza pierwszą w historii drogę wspinaczkową o tej porze roku.

Himalaje i Karakorum

BURNING THE FLAME – mistrzowie wspinaczki big wall Babsi i Jacopo podejmują swoje największe jak dotąd wyzwanie: klasyczne przejście Eternal Flame, nieosiągalnej, prawie kilometrowej drogi na legendarnej Nameless Tower w pakistańskim paśmie Karakorum.

Burning the Flame (fot. Reel Rock / Jonathan Fäth)

SILENT ESCAPE – Bartek Ziemski jest utalentowanym wspinaczem i narciarzem wysokogórskim. W ramach najnowszego projektu, bohater stawia sobie za cel wejście bez użycia dodatkowego tlenu na dwa ośmiotysięczniki i zjazd narciarski z obu wierzchołków.

Z GÓRY WIDAĆ LEPIEJ. WANDA RUTKIEWICZ. OPOWIEŚĆ O KOBIECIE NIEZWYKŁEJ – film o słynnej himalaistce, bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi oraz komentarzami przyjaciół, rodziny oraz jej samej.

PASANG. IN THE SHADOW OF EVEREST – film przybliża postać pierwszej Nepalki, która zdobyła Mount Everest. Wzruszająca podróż w lata 80. i 90., historia o nieustępliwości oraz mierzeniu się z ograniczeniami życia społecznego i politycznego w Nepalu. O pasji, za którą Pasang zapłaciła najwyższą cenę.

Narty / snowboard

fot. Chronoception

CHRONOCEPTION – wyprawa narciarska w odległe i odludne rejony Kirgistanu. Przygoda, radość, bezkres gór. A do tego te zjazdy!

JUST A RIDE – sport, kontuzja, depresja i odkupienie. To niezwykła podróż przez ciemne strony życia, od których wybawieniem staje się czysta przyroda i radość z wolności jaką daje deska – zarówno snowboardowa, jak i surfingowa.

Przygoda

 fot. 8600 FT

8600 FT – historia rowerowa, ale opierająca się na sportowym lingua franca: pasja, trening, determinacja, umiejętności. „Rotpunktowy” przejazd MTB – wspinacze zrozumieją ten wyjątkowy wyczyn, a dla miłośników rowerów to wielka gratka.

TO THE HILLS AND BACK – pasja, górskie niebezpieczeństwa i ludzkie dramaty zebrane w pełną adrenaliny i wzruszeń historię, opowiedzianą z dbałością o detale i wrażliwością. Pełna spektakularnych kadrów filmowa symfonia prowadząca od tragedii, poprzez afirmację przyrody, do pogodzenia się z losem.

MAURICE BAQUET, L’ACCORDÉ – ciekawy dokument o niezwykłej postaci francuskiej sceny artystycznej i górskiej. Maurice to miłośnik wiolonczeli, wspinaczki i nart – połączenie z pewnością wyjątkowe. W filmie poznajemy jego historię oraz słuchamy „koncertów”, które gra na szczytach alpejskich turni.

***

Pełną listę filmów wyświetlanych w ramach 21. Krakowskiego Festiwalu Górskiego znajdziecie tutaj:

Do zobaczenia 2 grudnia w ICE Kraków lub na platformie VOD – Playkrakow.com!