Franciszek Berbeka

  /    /  Franciszek Berbeka

Urodził się w Zakopanem w 1989 roku. Ukończył tam Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara. Studiował Filozofię na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2019 roku studiuje Reżyserię Filmową i Telewizyjną w PWSFTViT w Łodzi.

Franciszek Berbeka (fot. arch. F. Berbeka)

W Szkole Filmowej zrealizował kilka etiud fabularnych i dokumentalnych. Jednym z jego najważniejszych filmów jest: Zniknięcie Janusza Klarnera (2021). Zrealizował go w technice found-footage, mieszając oryginalny film z wyprawy w Himalaje z 1939 roku, z etiudami fabularnymi z lat 40 i 50.

Film „Zniknięcie Janusza Klarnera” dostał się do oficjalnej selekcji konkursowej 37. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego – premiera światowa oraz na Trento Film Festival. Otrzymał również nagrody: Krakowski Festiwal Górski – II nagroda w konkursie polskim, Tbilisi International Student Film Festival – Best Director, Berg Tegernsee International Film Festival – Special prize.

Obecnie pracuje nad swoim debiutem dokumentalnym pod tytułem „Niewyraźny klekot ptaków”. Jest to film found-footage o Włodzimierzu Puchalskim, którego producentem jest Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi. Premiera planowana jest na 2024 rok.