Krzysztof Wielicki

  /    /  Krzysztof Wielicki

Himalajski wyjadacz, jeden z najbardziej zasłużonych w historii zdobywania gór najwyższych, członek The Explorers Club. Laureat, wspólnie z Reinholdem Messnerem, Nagrody Księżnej Asturii (2018 rok).

Krzysztof Wielicki (fot. KFG)

Lista dokonań Krzysztofa Wielickiego jest długa. Jako piąty człowiek na świecie i zarazem drugi Polak wszedł na 14 najwyższych szczytów Himalajów i Karakorum. Koronę kompletował w latach 1980-1996. Jest pierwszym zimowym zdobywcą Mount Everestu (1980, wspólnie z Leszkiem Cichym), Kanczendzongi (1986, wspólnie z Jerzym Kukuczką) i Lhotse (1988). Część ze szczytów zdobywał samotnie, w tym wspomniane Lhotse. Wyczynem było jego rekordowe wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu doby. Dokonał tego wchodząc na Broad Peak w 1984 roku.

W 2013 roku kierował zimową wyprawą na Broad Peak, zakończoną sukcesem, ale i tragedią. Czwórka himalaistów weszła na wierzchołek (zarazem pierwsze wejście zimowe na ten ośmiotysięcznik), ale dwóch z nich – Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski – zginęli podczas zejścia. W zimie 2018/2019 pełnił rolę kierownika Narodowej Zimowej Wyprawy na K2.

Podczas 21. KFG Krzysztof poprowadzi spotkanie z Mario Corradinim o książce oraz weźmie udział w dyskusji o współczesnym himalaizmie.