Literatura

  /    /  Literatura

Już tradycyjnie na Krakowskim Festiwalu Górskim zaprosimy Was na spotkania autorskie i dyskusje o literaturze (i nie tylko).

W tym roku zaczynamy wcześniej i wychodzimy na miasto! W piątek, 1 grudnia, wpadnijcie do Kawiarni Księgarni Podróżniczej Bonobo na spotkanie z Anną Solską-Mackiewicz. Od śmierci Tomka Mackiewicza na Nanga Parbat minęło już pięć. W tym roku ukazała się jej książka mu poświęcona – Tomek, mój wszechświat. Wspomnienie o Tomku Mackiewiczu. Porozmawiamy o żałobie, pamięci i tym, co w życiu najważniejsze.

Drugą gościnią tego wieczoru będzie doktor Anna Pigoń z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ostatnio nurt literatury stricte górskiej stał się nieco mniej rwący, pojawiać się za to zaczęły kryminały, których akcja rozgrywa się w górach (Tatry, Himalaje, Beskidy, Karkonosze), a także romanse i literatura kobieca z górami w tle, oraz takie, których bohaterami są ludzie gór – wspinacze czy ratownicy górscy – zwarci w tańcu miłości i śmierci przy wtórze wycia halnego. Ania, jako naukowczyni, z ciekawością przygląda się tej literaturze, tropi wątki, analizuje język i nawet w pozycjach wydawałoby się niezbyt wysokich lotów znajduje coś interesującego. Wstęp na oba spotkania jest wolny.

W sobotę przeniesiemy się do Centrum Kongresowego ICE Kraków, a pierwszym spotkaniem tego dnia poświęconym literaturze będzie Co czytają ludzie gór (i nie tylko), które stało się już stałym punktem programu KFG. Tym razem o ciekawych książkach i swoich literackich fascynacjach opowiedzą himalaistka, żeglarka i podróżnicza Monika Witkowska, zapalony czytelnik i bibliofil Janusz Majer, redaktor naczelny „Taternika” Maciej Kwaśniewski, Andrzej Mecherzyński-Wiktor, mistrz wspinania, filozofii i znawca muzyki, oraz Beata Słama – pani od kultury na KFG.

Wydawałoby się, że TOPR-ze napisano już prawie wszystko, a jednak nie. A dowiecie się o tym na spotkaniu z autorami przeciekawej książki autorstwa spotkanie z autorami książki Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (1909-2009), Pauliną Nowak-Szuster i Gabrielem Szusterem.

Za sprawą Mario Corradiniego i Krzysztofa Wielickiego przeniesiemy się do Nepalu, po czym wraz Moniką Witkowską ruszymy z karawaną pod K2. Właśnie wydała książkę poświęconą tej górze, a na spotkaniu opowie nam o swoich planach, nowych wyzwaniach, porozmawiamy też o dramatycznych wydarzeniach, jakie rozgrywały się w tym roku w górach wysokich, kwestiach etycznych i o tym, czym jest himalaizm, a czym turystyka wysokogórska.

Marcin „Yeti” Tomaszewski to człowiek renesansu: doskonale się wspina, pisze książki, fotografuje i działa społecznie. Jak to wszystko godzi opowie Bartkowi Dobrochowi.

Literacką niedzielę otworzy spotkanie zatytułowane Tatry – perła czy produkt, a okazją do niego jest książki Mateusza Waligóry i Darka Jaronia Tatrzańskie opowieści. Oprócz autorów naszymi gośćmi będą Anna i Stefan Krupowie prowadzący schronisko Roztoka, Justyna Żyszkowska z obserwatorium meteorologicznego na Kasprowym Wierchu i były dyrektor TPN i przewodnik tatrzański Paweł Skawiński.

Nie ulega wątpliwości, że Januszowi Kurczabowi należała się solidna biografia. Napisania jej podjęli się Jerzy Porębski i Wojciech Fusek, a nosi tytuł Kurczab. Szpej, szpada i tajemnice. Niezwykłe Życie Janusza Kurczaba – rozmowę z nimi poprowadzi Bartek Dobroch.

Zapowiada się ekscytująco. Czekamy na Was!

Uwaga – Piątek, 1 grudnia, Kawiarnia Księgarnia Podróżnicza Bonobo
  • 18:00-19:20 Spotkamy się z Anną Solską-Mackiewicz, autorką książki Tomek, mój wszechświat. Wspomnienie o Tomaszu Mackiewiczu.
  • 19:30-21:00 odbędzie się rozmowa z literaturoznawczynią, dr Anną Pigoń: Zbrodnia, romans i urwisko – nowe trendy w literaturze górskiej
  • Wstęp na oba spotkania jest wolny
Sobota, 2 grudnia, Sala konferencyjna S4A
  • 11:00-12:15 „Co czytają ludzie gór (i nie tylko)” – Janusz Majer, Monika Witkowska, Andrzej Mecherzyński-Wiktor, Maciej Kwaśniewski, Beata Słama
  • 12:30-13:30 Spotkanie z autorami książki „Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (1909-2009)” Pauliną Nowak-Szuster i Gabrielem Szusterem, prowadzi Agnieszka Jurczyńska-Kłosok
  • 13:40-14:45 Spotkanie z Mario Corradinim, autorem książki „Nie tylko Nepal. Od Dolomitów po Himalaje. Odkrywając Naturę, Ludy i Tradycje”, prowadzi Krzysztof Wielicki
  • 15:00-16:00 Monika Witkowska opowie o swojej nowej książce „K2. Ostatnia szansa”, prowadzi Beata Słama
  • 17:50-18:40 Wspinanie, pisanie i fotografia, spotkanie z Marcinem „Yetim” Tomaszewskim, prowadzi Bartek Dobroch
Niedziela, 3 grudnia, Sala konferencyjna S4A
  • 11:45-13:15 Tatry – perła czy produkt – rozmowa wokół książki Mateusza Waligóry i Darka Jaronia „Tatrzańskie opowieści”. Udział biorą: Anna Krupa, Darek Jaroń, Paweł Skawiński, Mateusz Waligóra, Justyna Żyszkowska. Prowadzenie Beata Słama
  • 13:30-14:30 „Kurczab” – rozmowa z autorami książki, Jerzym Porębskim i Wojciechem Fuskiem. Prowadzenie Bartek Dobroch