Marcin Tomaszewski

  /    /  Marcin Tomaszewski

W lutym tego roku Marcin i Paweł Hałdaś przeszli nową drogę na ścianie Oqatssut – Fram M5, A3, C2, VI, 700 m, 17 wyciągów. Było to pierwsze zimowe przejście w stylu big wall na Grenlandii.

Marcin jest jednym z czołowych polskich wspinaczy wielkościanowych, autorem wielu pierwszych przejść w Wenezueli, Norwegii, Pakistanie i na Ziemi Baffina. Pod koniec 2021 roku wspólnie z Damianem Bieleckim wspinał się eksponowaną ścianą Uli Biaho Gallery w Karakorum. W ciągu jedenastu dni, w trudnych zimowych warunkach, wspinacze wytyczyli na niej drogę Frozen Fight Club (A3, M7, 780 m). W 2017 roku kierował żeglarsko-eksploracyjną wyprawą na Grenlandię (Ekstremalnie i Wysoko), która zaowocowała przejściem dwóch dróg na dziewiczych ścianach – Rolling Stones (E6 6b, ok. 900 m) na wyspie Appap i Night’s Watch (7c+, 22 wyciągi, ok. 700 m) w rejonie Akuliaruseq i Kangek.

Trudno opisać, co czuliśmy, co widzieliśmy. Na ten moment złożyło się wiele krótkich chwil z ostatnich dni, miesięcy, a nawet życia. Nie sposób tego opisać, dlatego pozwolę sobie pozostawić tę chwilę tylko dla siebie (fot. M. Tomaszewski)