Oswald Rodrigo Pereira i Bartek Ziemski

  /    /  Oswald Rodrigo Pereira i Bartek Ziemski

Wiosną tego roku Bartek i Oswald zrealizowali wspólnie projekt Mad Ski, w ramach którego weszli na Annapurnę i Dhaulagiri. Duet wspinał się bez pomocy Szerpów i bez dodatkowego tlenu z butli. Dodatkowo Bartek dokonał pełnych zjazdów narciarskich z obu szczytów. W przypadku Annapurny był to pierwszy polski zjazd i prawdopodobnie drugi w historii. Z kolei w przypadku Dhaulagiri to pierwszy polski zjazd i prawdopodobnie pierwszy w historii. Oswald udokumentował te wyczyny – podczas festiwalu obejrzymy jego film Silent Escape.

Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira na szczycie Annapurny (fot. arch. alpinistów)

Bartek to doświadczony himalaista i wytrawny narciarz. W 2022 roku w ramach działającego w Karakorum Beskid Expedition Team wszedł na Broad Peak (8051 m) i Gasherbrum II (8035 m), po czym zjechał z nich na nartach (z G II jako pierwszy Polak). Ma za sobą alpejskie wspinaczki, na czele ze słynną Peuterey Integrale. Brał również udział wyprawach Polskiego Himalaizmu Sportowego na góry Lhotse (2018) i Laila Peak (2021). W 2021 działał w ramach wyprawy PHS w Peru, gdzie zjechał na nartach z kilku szczytów, między innymi z Vallunaraju Sur (5605 m), Artesonraju (zjazd południową ścianą, 6025 m) i Quitaraju (6040 m).

Oswald jest filmowcem i reporterem, który w poszukiwaniu inspirujących historii trafił w najwyższe góry świata. W 2018 roku relacjonował zimową wyprawę na K2. Towarzyszył himalaistom w wyprawach PHZ na Nanda Devi East, Lhotse i Batura Sar. W 2021 roku wszedł na Broad Peak (8051 m). Jest reżyserem filmu K2. GÓRA PAMIĘCI.