Piotr Krzyżowski

  /    /  Piotr Krzyżowski
Piotr Krzyżowski (fot. arch. P. Krzyżowski)

Himalaista, ratownik GOPR, prawnik. Swoje doświadczenie wysokogórskie zdobywał stopniowo wspinając się latem i zimą w Tatrach, w Alpach, Kaukazie, Pamirze oraz Tienszanie. W tym roku Piotrek zdobył swoje kolejne ośmiotysięczniki. W lipcu wszedł na Nanga Parbat oraz Gasherbrum I – swój 5. szczyt Korony Himalajów i Karakorum, zarazem ostatni na terytorium Pakistanu. W zeszłym sezonie, w odstępie 9 dni, stanął na wierzchołkach Broad Peaku i K2. Swój pierwszy ośmiotysięcznik, Gasherbrum II, zdobył w 2021 roku. Piotrek wspina się bez użycia tlenu z butli i wsparcia tragarzy.

Zimą 2019 roku, wspólnie z Mariuszem Hatalą, stanął na Chan Tengri (7010 m), najwyższym szczycie Kazachstanu i drugim co do wysokości w górach Tienszanu.

Piotr będzie gościł u nas po raz trzeci, w niedzielę o 10 będziecie mogli zobaczyć zdjęcia i filmy z jego tegorocznej wyprawy do Pakistanu, posłuchać o trudach wejścia na Nanga Parbat, a także o tragicznych wydarzeniach, które miały tam miejsce (podczas zejścia ze szczytu, w okolicach obozu 4, zmarł Paweł Kopeć).