Wadim Jabłoński i Maciej Kimel

  /    /  Wadim Jabłoński i Maciej Kimel

Utalentowani wspinacze młodego pokolenia, członkowie KW Sakwa. W tym roku wytyczyli nową drogę na Chobutse (6680 m) w Himalajach Rolwalingu – Just Breathe M5, WI4, R/X, 1600 m. Opowieścią o tej klasowej wspinaczce i wyczerpującym zejściu podzielą się z nami podczas tegorocznego KFG (na zachętę polecamy wywiad na wspinanie.pl).

Wadim Jabłoński i Maciej Kimel na szczycie Chobutse (fot. arch. zespołu)

Maciek i Wadim mają na koncie wiele wspólnych przejść, między innymi Pakistańskie Disco na zachodniej ścianie dziewiczego Trydentu (6150 m) w dolinie Shimshal (w zespole z Michałem Czechem) i Halucynacje – nową drogę w masywie Gerlacha (również z Michałem).

Wadim dokonał pierwszego wejścia na jedną z efektownych turni w dolinie Kedar Tal w Himalajach Garhwalu – powstała Gangotri Gambling 6c+ M6 A0 (w zespole z Ondrejem Húserką). Wspólnie z Michałem Czechem wspiął się na Superparanoję M7+, 8- na Kazalnicy Mięguszowieckiej. W tym samym składzie alpiniści pokonali jako pierwsi „Trylogię Tatrzańską”, autorską łańcuchówkę trzech wielkich północnych ścian: Małego Kieżmarskiego Szczytu, Ganku i Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego. Wadim przeszedł także Główną Grań Tatr.

Zimą 2021 roku Maciek pokonał samotnie Filar Kazalnicy z Ostrogą, a w zeszłym roku, znów samotnie, łańcuchówkę „Expander” – w czasie 19 godzin i 43 minut. Z kolei w masywie Mont Blanc, wspólnie z Michałem Czechem, przeszedł Direttissimę Gabbarou-Long na Czerwonym Filarze Brouillard. Brał też udział w wyprawach na Lhotse (2019) i zimowej na Trango Tower (2022).