home
regulamin
zgłoszenia
bilety
JEDYNKA
patronat
partnerzy
sponsorzy
patronat medialny
dojazd
V KFG
IV KFG
III KFG
II KFG
biuro prasowe
organizacja-kontakt

6 KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI - KONKURS POLSKIEGO FILMU GÓRSKIEGO

Nagrody:

  • I miejsce - 4000 zł
  • II miejsce - 2000 zł

Nagroda Publiczności ufundowana przez firmę Sigma to aparat Sigma SD14 + obiektyw 18-200 F 3.5-6.3 DC.

-----------------------------------------------

Filmy konkursowe Grand Prix KFG 2008:

Annapurna na lekko
Polska, 2008, 25 min.
Reżyseria: Dariusz Załuski
Relacja z wiosennej wyprawy na Annapurnę. Celem Petera Hamora, Piotra Morawskiego, Piotra Pustelnika i Dariusza Załuskiego było pierwsze powtórzenie drogi czeskiej na północno-zachodniej ścianie.

China Climb
Polska, 2008, 43 min.
Reżyseria: Sławek Sławatecki
Film przedstawia wyprawę polskich wspinaczy do wciąż egzotycznych Chin. Tym razem areną wspinaczkowych zmagań była baśniowa okolica przełomu rzeki Li, leniwie płynącej wśród setek wapiennych „mogotów”. Celem wyjazdu stało się przejście drogi Full Moon o proponowanych trudnościach 8b+, będącej najtrudniejszą nową realizacją poprowadzoną przez Polaków za granicą. W tle wspinaczkowych zmagań autor przedstawia koloryt chińskiej społeczności obserwowanej na trasie podróży z Hongkongu do Tybetu.

Być dobrym jak chleb
Polska, 2008, 5,30 min.
Realizacja: Elwira Florek, Jan Wolak-Dyszyński,
Marcin Tasiemski
Etiuda filmowa o mnichach z klasztoru na Śpiącej Górze nad Kalatówkami w Tatrach. To miejsce, gdzie przybywa się, aby odzyskać siły fizyczne i duchowe, aby uczyć się jak być dobrym... Film powstał w ramach warsztatów filmu górskiego 4. Spotkań z Filmem Górskich w Zakopanem.

Favete Linguis
Polska, 2008, 20 min.
Reżyseria: Miro Woźniak
Opowieść o eksploracji tajemniczego rejonu boulderowego.

Górskie miary Jana Długosza
Polska, 2007, 30 min.
Reżyseria: Krzysztof Kubiak
Wspomnienie o Janie Długoszu, wybitnym alpiniście powojennym. Człowieku, który swą charyzmą porwał taterników swojego pokolenia, na trwałe zapisując się w historii polskiego i światowego alpinizmu. Długosza wspominają przyjaciele i partnerzy jego górskich wspinaczek.

Mexico – inny wymiar
Polska, 2007, 9 min.
Reżyseria, scenariusz: Eliza Kubarska
Wspinacze David Kaszlikowski i Eliza Kubarska wyruszają w podróż przez Meksyk. Wędrują przez ukryte w dżungli miasta Majów, las deszczowy Chiapas i wielkie skalne urwiska na północy kraju. Wspinają się na 300-metrowy filar w górach Chihuahua, tuż obok jednego z najwyższych wodospadów Ameryki Łacińskiej. Efektem wizyty jest wytyczenie nowej drogi w kanionie Huasteca, który Indianie Huihol uważają za środek wszechświata...

Oczami Buddów
Polska, 2007, 13 min.
Reżyseria: Alfred Sosgórnik
Główną koncepcją naszej podróży było zobaczenie „szczęśliwych ludzi”, którzy zamieszkują buddyjsko-tybetańskie enklawy po południowej stronie grani głównej Himalajów. Podróż skończyliśmy w Varanassi, mieście gdzie wszystko się kończy i zarazem zaczyna... Osiągnęliśmy nasz cel – zobaczyliśmy „szczęśliwych ludzi”. My też dzięki temu staliśmy się bardziej szczęśliwi!

Pustelnicy w górach
Polska, 2008, 59 min.
Reżyseria, scenariusz: Mirosław Dembiński
Film przedstawia rodzinę Pustelników, których całe życie związane jest z górami. Ojciec – Piotr – jest wybitnym himalaistą, zdobywcą 13 ośmiotysięczników. Synowie – Adam i Paweł – są wspinaczami skałkowymi. Adam jest jednym z najlepszych wspinaczy w Polsce, ma na swoim koncie kilka dróg o trudnościach 8c+. Bohaterowie reprezentują inne pokolenia, wspinanie jest dla nich czymś innym, inaczej się ubierają, zachowują, słuchają innej muzyki. Jednak ich motywacja jest taka sama. Czy zatem różnice są tylko pozorne?

Zerwana Lina
Historia życia Jerzego Kukuczki
Polska, 2008, 44 min.
Reżyseria: Marek Kłosowicz
Historia życia Jurka Kukuczki. Jego kariera pełna była sukcesów, ale i porażek...

----------------------------------

Twórcy filmów konkursowych:

Mirosław Dembiński
Absolwent reżyserii na PWSFTviT w Łodzi. Jego szkolne etiudy m.in.: „Mój mały Everest”, otrzymały łącznie 20 nagród na międzynarodowych festiwalach. W 1991 roku rozpoczął działalność jako niezależny producent filmowy, zakładając Studio Filmowe „EVEREST”. Jako reżyser w tymże Studio zrealizował filmy dokumentalne, które otrzymały łącznie 18 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Jego ostatni film to „Krasnoludki jadą na Ukrainę”, opowiadający o Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie. W 2005 roku zdobył Grand Prix III KFG za film „Praszczur”.

Jan Wolak-Dyszyński
Student AGH. Jego pasją jest fotografia i podróże, ma na swym koncie wejście na Mont Blanc. Od 2005 roku związany z Biuletynem Informacyjnym Studentów AGH, w którym tworzy okładki, zdjęcia i artykuły. Fascynują go spotkania z drugim człowiekiem, poznawanie jego historii, odmiennej kultury.

Elwira Florek
Od kilku lat próbuje dokumentować sytuacje, które ją ciekawią. Autorka zdjęć do kilku filmów dokumentalnych przywiezionych z podróży, m.in. „Oczami Buddów”, impresji z Nepalu, Sikkimu i Indii.

Marek Kłosowicz
Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej w Łodzi. Dziennikarz TVN. Uczestnik wielu wypraw do Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Interesuje się turystyką trampingową i trekkingową. Zdobywca Grand Prix V KFG za film „Ścieżka Góry” o Wojtku Kurtyce.

Eliza Kubarska
Rzeźbiarka, absolwentka ASP w Warszawie, stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jej filmy i video-instalacje były prezentowane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Podróżniczka i alpinistka, autorka nowych dróg na dużych ścianach całego świata. Podczas podróży realizuje filmy dokumentalne i artystyczne.

Krzysztof Jan Kubiak
W latach 70. speleolog. Absolwent Etnografii na UW. Dla TVP Polonia realizuje reportaże i dokumenty na temat mniejszości narodowych, kultur lokalnych, prowincji, historii ludzkich losów, muzyki folk oraz Polaków żyjących poza granicami kraju. Fotograf, autor książek, artykułów i tłumaczeń.

Sławek Sławatecki
Współtwórca Hybryda Film Studio, specjalizującego się w produkcji filmów o tematyce outdoorowej, znanego z produkcji „Hybrydy”, „Xpl – Skała”. Sławek wspina się od 15 lat. Większość czasu realizował się we wspinaniu sportowym, prowadząc wiele dróg o trudnościach VI.6. Obecnie poszukuje przygód i adrenaliny podczas egzotycznych, wspinaczkowych wypraw m.in. do Laosu, Indii, Chin, Australii. Z każdego z wyjazdów przywozi materiał filmowy, z którego powstały m.in.: „Lao Lao”, „China Climb”.

Alfred Sosgórnik
Alpinista średniego pokolenia, autor nowych dróg lodowych i mikstowych, organizator bielskiego festiwalu filmów górskich. Zrealizował filmy: „Chantengri.com” (wyróżnienie na II KFG), „Jeden Smak” (wyróżnienie na III KFG), o wspinaczce na Trango Tower.

Marcin Tasiemski
Wspina się już 25 lat. Dwa lata temu kupił kamerę i nakręcił film w obronie drytoolingu „Taśma drajtulowiec” wyróżniony na IV KFG. W zeszłym roku powstał film „Niematotamto”, nagrodzony Wyróżnieniem, Nagrodą Publiczności i Grand Prix w Lądku Zdroju oraz II miejscem na V KFG.

Mirosław Woźniak
Zapalony wspinacz i boulderowiec, autor wielu pierwszych przejść dróg sportowych i boulde­rów. Od kilku lat wspinaczkowe pasje wiąże z kręceniem filmów, dokumentujących eksploracje nowych rejonów skalnych w okolicach Wadowic.

Dariusz Załuski
Himalalista, zdobywca 3 ośmiotysięczników, filmowiec-amator. Jego film o Annie Czerwińskiej „Przypadki pani Ani” (2001) zdobył wyróżnienia na festiwalach filmów górskich w Vancouver, Moskwie, Trento i Sofii. Nakręcone przez niego materiały z wypraw na Nanga Parbat i K2 zostały wykorzystane do filmów i relacji telewizyjnych. Kolejne filmy: „Ciao Martina”, „Shisha in Winter” oraz „Everest. Przesunąć horyzont” zdobywały nagrody m.in. w Ostrawie, Moskwie, Krakowie („Ciao Martina” – II nagroda na II KFG) i Lądku Zdroju. Współautor zdjęć do serii filmowej „Polskie Himalaje”.

----------------------------------

Jury konkursu Grand Prix 2008:

Jerzy Surdel
Uznany, wielokrotnie nagradzany reżyser i operator. Jego twórczość filmowa jest w dużej części odbiciem jego pasji – podróży, gór i alpinizmu. Za taternicki obraz „Odwrót”(1968) otrzymał w 2004 roku Grand Prix słynnego Banff Mountain Film Festival. Sam jest jurorem wielu międzynarodowych festiwali w Polsce i na świecie. Od 1999 roku pełni rolę przewodniczącego kapituły, przyznającej międzynarodową nagrodę Explorer. W 2005 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą Camera Extreme.

Marcin Koszałka
Jeden z najzdolniejszych dokumentalistów młodego pokolenia. Mistrz operatorstwa. Reżyser i scenarzysta. Autor świetnych, wielokrotnie nagradzanych dokumentów, w tym debiutanckiego „Takiego pięknego syna urodziłam”, „Imienin”, „Jakoś to będzie”, „Do bólu”. Za zdjęcia do znanego filmu Magdy Piekorz „Pręgi” otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Reżyser powstającego obecnie obrazu o czołowych polskich wspinaczach skalnych lat 80. i 90.

Piotr Drożdż
Dziennikarz, autor artykułów o tematyce górskiej i skałkowej, wspinacz. Redaktor naczelny czasopisma „Góry”. Współorganizator oraz juror KFG.

Andrzej Mirek
Z wykształcenia biolog, z pasji wspinacz. Dziennikarz, miłośnik kina, autor publikacji zamieszczonych m.in. w „Brulionie”, „Górach” i „Magazynie Górskim”. Współautor książki „Polska dla aktywnych”. Od kilku lat zasiada w jury KFG.

Wojciech Słowakiewicz
Dziennikarz, wspinacz górski i skałkowy. Współzałożyciel portalu wspinaczkowego wspinanie.pl (Brytan) i współwydawca przewodników wspinaczkowych. Współorganizator oraz juror KFG.

Krzysztof Treter
Wspinacz górski, instruktor alpinizmu z licencją Polskiego Związku Alpinizmu. Ukończył staż przewodnika w National Mountain Centre w pn. Walii. Uczestnik wypraw w Himalaje, Karakorum, Pamir, Kaukaz. Przedstawiciel Banff Mountain Film Festival.

Piotr Turkot
Dziennikarz i wspinacz, współzałożyciel portalu wspinaczkowego wspinanie.pl (Brytan) i współwydawca przewodników wspinaczkowych. Współorganizator, dyrektor artystyczny i juror KFG.

----------------------------------

Filmy nie zakwalifikowane do konkursu o Grand Prix KFG:

Aneto!
Polska, 2008, 15 min.
Reżyseria: Tomasz Kalfas

Lęk wysokości
Polska, 2008, 14 min.
Reżyseria: Filip Kluzowicz

Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego
Polska, 2007, 44 min.
Reżyseria: Anna Pasek

Tygrys oczy kobry
Polska, 2008, 8 min.
Reżyseria: Tomasz Kalfas