Leo Houlding

  /    /  Leo Houlding

W ubiegłym roku, na 10. Krakowskim Festiwalu Górskim, mogliśmy oglądać Leo Houldinga w nagrodzonym Grand Prix KFG 2012 filmie Autana w reżyserii Alastaira Lee, o brytyjskiej wyprawie do Wenezueli. Wspólnie z Jasonem Pickles i Stanley’em Learym Houlding wytyczył wówczas drogę The Yopo Wall (400 m, E6 6b, A1) na wschodniej ścianie Cerro Autana.

Leo Houlding (fot. leohoulding.com)

Tymczasem już w grudniu Leo Houlding pojawi się w Krakowie osobiście, na zaproszenie organizatorów 11. KFG.

Wspomniana wyprawa do Wenezueli świetnie oddaje charakter Brytyjczyka (rocznik 1980), znakomitego wspinacza z szalonymi pomysłami, specjalisty od wielkich ścian i wspinaczki tradycyjnej, wiecznie eksplorującego, szukającego wyzwań w najdalszych zakątkach świata.

Przykład? Na początku tego roku Leo, Sean Leary, Alastair Lee, Jason Pickles, Chris Rabone i David Reeves wytyczyli nową drogę na północno-wschodniej grani Ulvetanna Peak (2931 m) na Antarktydzie. 35-wyciągową linię wycenili na E6 6b, A2. Zostali jednoczenie autorami dopiero czwartej drogi biegnącej na szczyt.

Głośny był też nowatorski projekt Houldinga i Leary’ego z 2009 roku pod nazwą „The Asgard Project”. Celem było klasyczne wejście północno-zachodnią ścianą Mt. Asgard na Ziemi Baffina i wykonanie skoku B.A.S.E. w kombinezonach Wingsuit. O losach tej wyprawy przeczytacie tutaj.

Houlding na Mt. Asgard (fot. Alastair Lee)

Mistrzostwo Leo Houlding pokazał w Yosemite. Niezwykle odważnym i spektakularnym osiągnięciem, zarazem chyba najsłynniejszym w dorobku Brytyjczyka, jest wytyczenie wspólnie z Jasonem Pickle nowej klasycznej linii na El Capitanie. W październiku 2010 roku, po długiej batalii (pierwszą próbę Leo oddał w 2001 roku), powstała głośna The Prophet (5.13d R, 600 m).

Na „The Prophet” (fot. Alastair Lee)

Do Yosemite Houlding zawitał już jednak kilkanaście lat wcześniej. W 1998 roku 18-letni wówczas Leo w zespole z Patrickiem Hammondem przeszedł El Nino (VI 5.13c/8a+). W 2005 roku był bliski pokonania onsajtem Free Ridera (5.12d). Zabrakło jednego wyciągu… W 2006 roku z Deanem Potterem zrobił pierwsze powtórzenie (po 18 latach!) Southern Belle (V 5.12d) na południowej ścianie Half Dome. Dwa lata później z Seanem Learym w ciągu 22,5 godz. przeszedł łańcuchówkę, w skład której weszły dwie klasyczne wspinaczkiFreerider na El Capitanie i Regular Route VI 5.12 na Half Dome.

Z kolei akcent patagoński to między innymi pierwsze klasyczne przejście w 2005 roku, w zespole z Kevinem Thaw, Północnego Filara (ED, 6c/A2) Fitzroy’a.

Houlding miał też epizod w górach najwyższych. Był zaangażowany w realizację The Wildest Dream, podczas kręcenia scen do filmu w 2007 roku wszedł na Everest.

Podczas kręcenia filmu „The Wildest Dream” – od lewej Houlding i Conrad Anker (fot. leohoulding.com)

Sam dokument oparty został na książce Zaginiony Conrada Ankera i Davida Robertsa. W 1999 roku Anker odnalazł ciało Georga Mallory’ego. Film jest próbą rekonstrukcji wydarzeń z 1924 roku, zarazem próbą rozwikłania największej himalajskiej zagadki – kto pierwszy stanął na szczycie Mount Everestu; Edmund Hillary i Tenzing Norgay w 1953 roku, czy Mallory i Andrew Irvine kilkadziesiąt lat wcześniej. Sam Houlding wcielił się w filmie w postać Irvine’a, w stroju z epoki wszedł na wysokość 7600 m.