Polscy goście 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

  /    /  Polscy goście 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Z pokazem Podróż w stylu wystąpi w sobotę Marcin Tomaszewski, jeden z najlepszych polskich wspinaczy wielkościanowych. Jego najbliższą wizytę w Krakowie zapowiadaliśmy niedawno na łamach wspinania. Pod nazwą prelekcji kryją się ekspedycje, które Marcin realizuje w ramach autorskiego, ambitnego projektu „4 Żywioły” (realizowanego od 2009 roku). Jego najnowszym sukcesem jest wytyczenie wspólnie z Markiem Raganowiczem nowej drogi na pn.-zach. ścianie Great Trango Tower (6286 m). W sierpniu br. powstała Bushido (A4, VII+, VII Big Wall).

Marcin Tomaszewski – Great Trango Tower 2013 (fot. „4 Żywioły)

Również w sobotę zaprezentują się Marcin Księżak i Janek Kuczera (godz. 12.00), którzy opowiedzą o tegorocznej wyprawie do Norwegii i wytyczeniu w zespole z Przemkiem Cholewą i Andrzejem Sokołowskim Drogi Polskiej (M7, VI+, A1). Drogę zadedykowali pięknie Maćkowi Berbece i Tomkowi Kowalskiemu, którzy zginęli podczas zejścia z Broad Peak.

Jasiek Kuczera

Marcin Księżak

Zaraz potem (o godz. 12.40) swój sezon 2013 wspominać będzie Mateusz Haładaj, jeden z naszych czołowych wspinaczy skalnych. To właśnie w tym roku łupem Mateusza padła między innymi Ciudad de Dios 9a/a+ w Santa Linya, najlepsze przejście w dorobku łodzianina, zarazem najmocniejsze przejście w skałach zrobione przez Polaka.

Mateusz na „Ciudad de Dios” (fot. Ela Miśkiewicz)

Shishapangma Centralna na nartach 2013 to kolejny freeridowy punkt sobotniego programu (godz. 13.15). Bohaterem będzie nasz mistrz skialpinizmu Andrzej Bargiel, który w październiku br. świętował sukces wchodząc na centralny wierzchołek Shisha Pangma (8013 m). Wyprawa była częścią narciarskiego projektu „Hic sunt leones”, zakładającego zjazdy z najwyższych szczytów Ziemi. Andrzejowi będzie towarzyszyła cała ekipa wyprawy: Grzegorz Bargiel, Marcin Kin (fotograf) oraz Darek Załuski.

Andrzej Bargiel, Grzegorz Bargiel, Marcin Kin i Darek Załuski (fot. Marcin Kin / Red Bull Content Pool)

Także w sobotę, około 14.00, Janusz Majer wspominać będzie tragicznie zmarłego Artura Hajzera. Artur, jeden z najbardziej doświadczonych polskich himalaistów, kierownik programu „Polski Himalazim Zimowy 2010-2015”, zginął 7 lipca na Gasherbrumie I.

Janusz Majer (fot. Marian Bała)

Artur Hajzer

O godz. 13.30 z prelekcją wystąpią himalaiści, Adam Bielecki i Artur Małek. Tematem spotkania będzie pierwsze zimowe wejście na Broad Peak (8047 m). Jak pamiętamy, wyprawa zakończyła się sukcesem, ale i wielką tragedią…

Adam Bielecki na szczycie Broad Peak (fot. arch. Adam Bielecki)

Artur Małek (fot. Artur Hajzer)