Rafał Sławiński

  /    /  Rafał Sławiński

Rafał Sławiński (fot. Wiktor Skupiński)

Rafał Sławiński urodził się 4 marca 1967 roku w Warszawie, tu też przez pierwsze 6 lat chodził do szkoły. Jako dziecko zapalonych taterników i narciarzy, Elżbiety z Lewandowskich i Andrzeja Sławińskiego, dużo jeździł na nartach na Kasprowym Wierchu, w Szczyrku i w Karpaczu.

W 1979 rodzina Sławińskich wyjechała z Polski do pracy w Algierii, potem przebywali we Francji, wreszcie w roku 1982 wyemigrowali do Kanady i osiedli w Calgary. Tu Rafał ukończył liceum i poszedł na studia. Studiował w Calgary i Chicago, by uzyskać doktorat z geofizyki na University of Calgary. Obecnie pracuje jako profesor fizyki na Mount Royal University of Calgary. Od roku 1990 jest żonaty. W 1993 roku odwiedził Polskę – w Tatrach przeszedł zachodnią ścianę Kościelca drogą Stanisławskiego (z Pawłem Kunachowiczem), był na Orlej Perci i przeszedł z Hali do Morskiego Oka, żeby zobaczyć najsłynniejszy rejon wspinaczkowy w Polsce.

W Górach Skalistych Rafał odbył swoje pierwsze wspinaczki z ojcem w latach 1988/89, lecz wkrótce usamodzielnił się i przejawił nieprzeciętny talent wspinaczkowy. Pierwszą trudniejszą drogą była Humble Horse na północnej ścianie Diadem Peak w rejonie Columbia Icefield, w roku 1995. Robił ją powtórnie w 2008 roku i wcale nie wydała mu się taka łatwa. Ma w dorobku ogromną ilość przejść w Kanadyjskich Górach Skalistych, wśród których do najpoważniejszych należą:

  • Nowa droga na północno-wschodniej ścianie Mount Chephren, w warunkach zimowych (marzec 2007),
  • Nowa droga na północno-wschodniej ścianie Mount Andromeda (2006),
  • Pierwsze zimowe przejście drogi Greenwood-Locke na północnej ścianie Mount Temple (2004).

Rafał Sławiński (fot. Wiktor Skupiński)

Rafał parokrotnie wspinał się w górach Alaski, m. in. w 2005 roku wraz z Walerym Babanowem zrobił nową drogę południowo-zachodnią ścianą Mount McKinley (Denali). Czterokrotnie wspinał się w Karakorum (w latach 2005, 2006, 2009 i 2013), zdobywając kilka dziewiczych szczytów wysokości rzędu 6000 m.

W tym roku Rafał Sławiński, wraz Ianem Welstedem, dokonał pierwszego wejścia na K6 West (7040 m) – wybitny wierzchołek w rozległym masywie K6 (in. Baltistan Peak, 7282 m). rzejście zostało dokonane w dniach 26-28 lipca w stylu alpejskim, 2,5-kilometrową ścianą z lodowca Charakusa. Kanadyjska dwójka stanęła na dziewiczym wierzchołku 28 lipca około godziny 10. W czasie zejścia alpiniści musieli jeszcze dwukrotnie biwakować. Do bazy dotarli 30 lipca w godzinach rannych według czasu pakistańskiego.

Obecnie Rafał Sławiński należy do najlepszych wspinaczy mikstowych i lodowych na kontynencie amerykańskim. Przed paru laty był również czołowym przedstawicielem północno-amerykańskiego nurtu sportowego we wspinaczce. Jego specjalnością były ekstremalnie trudne drogi mikstowe. Był jednym z prekursorów dry-toolingu. W latach 1999-2003 wielokrotnie wygrywał poważne zawody wspinaczkowe, w tym najważniejsze amerykańskie zawody we wspinaczce lodowej i mikstowej – Ouray Ice Festival rozgrywane co rok w Ouray, Colorado, USA.