Polski konkurs filmowy 11. KFG

  /    /  Polski konkurs filmowy 11. KFG

Lista filmów zakwalifikowanych do konkursów – polskiego i międzynarodowego:

 • Artur Hajzer. Subiektywnie, 26 min, reż. Dariusz Kmiecik
 • Biegaczka, 4 min, reż. Wojtek Kozakiewicz, Łukasz Warzecha
 • Negatyw, 33 min, reż. Łukasz Gabryelski
 • Two on K2, 43 min, reż. Dariusz Załuski
 • Wolverine (Rosomak), 9 min, reż. Wiktor Skupiński

Lista filmów zakwalifikowanych do polskiego konkursu filmowego:

 • D5S, 5 min, reż. Piotr Kabat
 • Dzień dobry, cześć, 8 min, reż. Andrzej Szypulski
 • Hanka, 12 min, reż. Jakub Brzosko
 • Łojanci, 6 min, reż. Konstanty Strzelski
 • Nanga Parbat Tragedy – Przerwana Wyprawa, 30 min, reż. Jerzy Zinczuk
 • Rambo, 3 min reż. Wojtek Kozakiewicz i Jacek Matuszek
 • Rjukan Ice Paradise, 13 min, reż. Jan Wierzejski
 • Szchara, 34 min, reż. Andrzej Żak
 • Wypłukani, 10 min, reż. Monika i Grzegorz Badurscy

Dni oraz godziny projekcji filmów konkursowych podano w progamie KFG.

Filmy będą oceniane przez Jury w składzie:

 • Jerzy Surdel – przewodniczący,
 • Martyna Wojciechowska,
 • Marcin Koszałka,
 • Krzysztof Wielicki.

————————-

I Nagroda w Konkursie Polskim – 1500 zł oraz kamera GoPro HERO3+ Black Edition ufundowana przez firmę Freeway.

II Nagroda w Konkursie Polskim – 800 zł.

Nagroda dla Najlepszego Filmu Wspinaczkowego w wysokości 1000 zł została ufundowana przez portal wspinanie.pl. O tę nagrodę rywalizują filmy z Konkursu Polskiego oraz Międzynarodowego.

Nagroda dla Najlepszego Filmu Freeride w wysokości 1000 zł została ufundowana przez PURE oraz Powder.pl. O tę nagrodę rywalizują filmy z Konkursu Polskiego, Międzynarodowego oraz pokazu filmów freeride.

Nagroda Publiczności1000 zł. O tę nagrodę rywalizują filmy z Konkursu Polskiego oraz Międzynarodowego.

——————————-

Lista filmów zakwalifikowanych do konkursów – polskiego i międzynarodowego:

Artur Hajzer. Subiektywnie, 26 min, reż. Dariusz Kmiecik
Koledzy wspinacze mówili o nim „Słoń”, bo był silny i uparty. Subiektywny portret Artura Hajzera, jednego z najbardziej utytułowanych polskich himalaistów, twórcy programu „Polski Himalaizm Zimowy” rysuje jego żona Izabela.

Biegaczka, 4 min, reż. Wojtek Kozakiewicz, Łukasz Warzecha
Sarah Ridgway jest walijską biegaczką specjalizującą się w trudnych biegach górskich. Jej miłość do ekstremalnych warunków, zarówno pogodowych jak i technicznych, zaowocowała pobiciem kobiecego rekordu świata w szybkości pokonania klasycznej linii Snowdon Horseshoe. Sarah opowiada o swojej motywacji i miłości do biegów górskich, tłem są niezwykłe widoki Północnej Walii.

Negatyw, 33 min, reż. Łukasz Gabryelski
W „Negatywie” oglądamy ludzi podążających za swoją pasją. Ludzi, dla których narty to sposób na życie. Film nawiązuje do folkloru zakopiańskiego, zawiera dużo symboliki i akcentów górskich. Dzięki tym elementom pokazane zostały możliwości i warunki do uprawiania freeskingu oraz freeridu w Polsce. W filmie oglądamy m.in. Szczepana Karpiela, Jana Krzysztofa, Pawła Urbasia.

Two on K2, 43 min, reż. Dariusz Załuski
Austriacka himalaistka Gerlinde Kaltenbrunner w 2012 zakończyła swoją przygodę z Koroną Himalajów. Jej ostatnim ośmiotysięcznikiem był jeden z najtrudniejszych szczytów świata, K2. Film opowiada historię wyprawy – wśród partnerów Gerlinde znalazł się Dariusz Załuski, który postanowił udokumentować to wydarzenie.

Wolverine (Rosomak), 9 min, reż. Wiktor Skupiński
Kilka lat po odkryciu przez Willa Gadda jaskini ukrytej za wodospadem w Helmcken Falls, Anglik Tim Emmett i Słoweniec Klem Premrl próbują swoich sił na dziewiczej drodze ospitowanej przez Willa Mayo i Chrisa Geislera. Linię nazwali Wolverine i wycenili ją na WI11. Powstała najtrudniejsza droga lodowa na świecie.

Lista filmów zakwalifikowanych do polskiego konkursu filmowego:

D5S, 5 min, reż. Piotr Kabat
Wyprawa do Doliny Pięciu Stawów z grupą zaprzyjaźnionych snowboardzistów w celu znalezienia idealnych warunków śniegowych do zjazdów.

Dzień dobry, cześć, 8 min, reż. Andrzej Szypulski
Krótki film o savoire-vivre na górskich szlakach.

Hanka, 12 min, reż. Jakub Brzosko
Niezwykły obraz pokazujący młodą dziewczynę, Annę Król, taterniczkę, której „drogę wspinaczkową” przerywa poważna choroba – udar mózgu. To opowieść o jej zmaganiach z codziennym życiem. Jej wspomnienia sprzed wypadku stanowią siłę do walki z chorobą. Film pokazuje pasję i walkę o powrót do normalnego życia.

Łojanci, 6 min, reż. Konstanty Strzelski
Reportaż pokazujący taternickie środowisko lat 70. w zetknięciu z młodymi taternikami XXI wieku. Inscenizowana wspinaczka drogą klasyczną na Mnicha jest filmowym tłem dla wypowiedzi bohaterów reportażu.

Nanga Parbat Tragedy – Przerwana Wyprawa, 30 min, reż. Jerzy Zinczuk
Opowieść o tegorocznej wyprawie w Himalaje przerwanej atakiem terrorystycznym.

Rambo, 3 min reż. Wojtek Kozakiewicz i Jacek Matuszek
Marcin “Rambo” Dzieński to jeden z najbardziej obiecujących młodych zawodników wspinaczki na czas. Swój sukces zawdzięcza ciężkim treningom i pogodzie ducha. Rambo to filmowy zapis drogi, która z sennej panoramy wprowadza w świat treningu.

Rjukan Ice Paradise, 13 min, reż. Jan Wierzejski
Rjukan to małe i wiecznie zacienione miasteczko, położone 170 km na zachód od Oslo. Przez specyficzne warunki atmosferyczne panujące w dolinie otaczającej Rjukan, każdej zimy powstają tam liczne lodospady tworzące największy w Europie raj wspinaczki lodowej. Bohaterem filmu jest Paweł Karczmarczyk, międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV, który odwiedza Rjukan kilka razy w sezonie.

Szchara, 34 min, reż. Andrzej Żak
Film dokumentuje próbę przejścia niezdobytego jeszcze przez Polaków południowego filara Szchary w Gruzji. Podczas drugiego dnia wspinaczki zespół musiał przerwać próbę z powodu 80-metrowego lotu prowadzącego. Grupę czeka organizacja przelotu śmigłowcem i kilka długich biwaków w ścianie.

Wypłukani, 10 min, reż. Monika i Grzegorz Badurscy
Film jest relacją z wyprawy kanioningowo-jaskiniowej, która miała miejsce w Pirenejach w czerwcu 2013. Przedstawia to, co w kanioningu najlepsze i najbardziej emocjonujące.

————————————————————

Lista filmów, które nie zostały zakwalifikowane do konkursu filmu polskiego:

Autumn Riding, 4 min, reż. Paweł Kucharczyk

Film zrealizowany podczas jesiennego spontanicznego wyjazdu w Beskidy. Film nie zawiera spektakularnych tricków, trudnodostępnych ścieżek czy prawie nieosiągalnych przejazdów. Ukazuje natomiast wielką frajdę czerpaną z jazdy na rowerze. Po prostu!

Biała Indianka, 4 min, reż. Klaudia Tasz

Żartobliwa etiuda, która skondensowaną formą trafia do zabieganych osób, które tęsknią za górami, lecz pracują na dwa etaty i nie mają czasu na długie posiady przed telewizorem. Obraz pokazuje jak wygląda rodzinny weekend, gdy mama jest zawodowo związana z górami i sportem ekstremalnym, jakim jest freeride i skialpinizm. Tym razem nie musi być na poważnie – może być na wesoło.

Cztery pory roku w Tatrach, 4 min, reż. Józef Krzeptowski

jest to film stworzony poklatkową metodą zwaną Time-lapse. Obraz ukazuje piękno Tatr i przyrodę zmieniejącą się wraz z porami roku.

Grand Experience. Grand Canyon Colorado in four acts, 22 min, reż. Łukasz Pająk
Film powstał podczas wyprawy „Grand Canyon Colorado 2013” zorganizowanej przez AKTK Bystrze AGH z Krakowa. Celem wyprawy było pierwsze polskie przepłynięcie rzeki Kolorado w Wielkim Kanionie. Cel udało się zrealizować po 19 latach oczekiwania na wymagane zezwolenie.

Jaśko, 11 min, reż. Anna Paprzycka
Etiuda o góralu, pasji tworzenia i tęsknocie.

Kolorowe piórka, 14 min, reż. Tadeusz Baraniecki
Film opowiada o polskich kolorowych ptakach.

Operacja Beskid Żywiecki, 35 min, reż. Justyna Jakubiec
Schroniska górskie i bacówki Beskidu Żywieckiego, ich historia i ludzie, którzy w nich pracują. Film pokazuje także uczestników schroniskowego projektu, ich zmagania ze złymi warunkami atmosferycznymi oraz wypadki podczas wędrówki po Beskidzie. Film jest owocem pracy uczniów – amatorów.

Norway 2013, 21 min, reż. Piotr Wałach
Zdjęcia do filmu zrobiono w drodze na Lofoty w sierpniu 2013 roku. Obraz przedstawia piękno krajobrazu gór Norwegii i Lofotów. Film dedykuję mojej żonie, która zmaga się z chorobą kręgosłupa.

Pasterz, 4 min, reż. Klaudia Tasz
Krótka etiuda filmowa. Dynamika obrazu i „youtube’owy” czas trwania mogą sugerować, że jest to łatwe kino. Po części tak, ale wnikliwy widz dostrzeże, że metaforyczne i teologiczne przesłanie utworu zawiera dużo głębszy sens. Istotną rolę odgrywa tu muzyka – połączenie folkloru podhalańskiego (w najlepszym wydaniu) z klasyką wszechczasów. Wykorzystanie pastorałek nawiązuje do efektu ponownych narodzin, gdy wchodzimy na górski szlak. W obliczu potęgi gór, w pewnym sensie nie różnimy się od stad owiec, które płyną przez hale niczym obłoki chmur – przemijamy wraz z nimi. Jesteśmy równie bezsilni wobec czasu i sił przyrody. Tylko góry trwają. Celebracja mszy świętej jest – dla osób wierzących – bezkrwawą ofiarą, której sednem jest modlitwa o przebaczenie grzechów, gdy „człowiek winny na sąd stanie” (tłumaczenie łacińskiego tekstu „Lacrimosy”). Ta wielowymiarowość utworu powoduje, że jest to obraz dla każdego.


Powder Power,
2 min, reż. Rafał Lewandowski
Snowboard, bo o nim mowa, uzależnia jak nic innego. Gdy tyłek został już wystarczająco obity, a nasza jazda powoli zaczyna nabierać wyglądu, zimą liczy się tylko TO! Dochodzisz do momentu, w którym jazda na stoku zaczyna Ci się po prostu nudzić. Tłum ludzi i stanie w kolejkach potęgują to wszystko… wtedy nie pozostaje nic innego jak zjechać z trasy i poczuć „Moc puchu”! Krótka produkcja w większości nagrana podczas 60 Mistrzostw Politechniki Krakowskiej w narciarstwie alpejskim i snowboardzie.

Rohacz płaczliwy, 4 min, reż. Jacek Stodólski
Opis rodzinnego wejścia na szczyt.

Rysy, 8 min, reż. Jacek Stodólski
Opis rodzinnego wejścia na szczyt.

Sławkowski Szczyt, 5 min, reż. Jacek Stodólski
Opis rodzinnego wejścia na szczyt.

Spacer na Rysy, 5 min, Paweł Kucharczyk
Film ukazuje jesienne wejście na Rysy czerwonym szlakiem od strony Morskiego Oka.

Świat poza zasięgiem, 10 min, reż. Paula Broniszewska, Anna Niedziułka, Kamila Trzaskowska
Piękne górskie widoki sprzyjają aby sprawdzić samego siebie, swoją wytrzymałość fizyczną i psychiczną startując w rajdach przygodowych.


Wyprawa rowerowa Alpy 2013
, 9 min, reż. Rafał Lewandowski i Patryk Dobrowolski
1385 km po alpejskich przełęczach (5 z nich powyżej 2000 m n.p.m.), prawie 21 km przewyższenia i to wszystko w 19 dni. Chcieliśmy pokazać piękno Alp z perspektywy rowerowego siodełka. Jaki udało nam się uzyskać efekt? To już pozostawiamy do Państwa oceny…