Panel jaskiniowy 2013

  /    /  Panel jaskiniowy 2013

Po raz pierwszy podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego swoją obecność mocno zaznaczą grotołazi – w sobotę będzie miał miejsce ponad dwugodzinny panel „Odkrywanie podziemnego świata”. Panel odbędzie się w 7 grudnia w sobotę w nowym obiekcie festiwalowym na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego – Nowa Aula w Pawilonie „C”.

Jaskinia w Walii

Gościem specjalnym będzie wybitny speleolog Andrzej Ciszewski, który już drugi rok kieruje wyprawami centralnymi Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA do Chin (patrz najnowszy „Taternik” 3/2013, wywiad z A. Ciszewskim pt. „Chiny – 500 tysięcy kilometrów kwadratowych krasu. Ponad półtorej Polski!”). Podczas festiwalu, wraz z innymi uczestnikami wypraw w tamten rejon przybliży eksplorację chińskich podziemi.

Natomiast Ditta Kicińska opowie, dlaczego jaskinie są tak fascynujące i co ciągnie do nich ludzi. Zapraszamy też na filmy o jaskiniach i wyprawach, które zostały nagrodzone w tym i poprzednim roku podczas Speleokonfrontacji (to coroczne spotkanie środowiska jaskiniowego w Podlesicach i przegląd działalności naszych taterników jaskiniowych).

Sobota, 7 grudnia, godz. 17:00-19:30

17:00

Dlaczego jaskinie są tak fascynujące? Co ciągnie do nich ludzi?

Ditta Kicińska

17:15

Kilometr w weekend, reż. Szymon Kostka

Zapierający dech w piersiach obraz o nowych, zaskakujących odkryciach w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Dokonania członków były wielokrotnie nagradzane, nagrody zdobywa także film.

17:25

Chiny – to jest ogromny potencjał jaskiniowy!

Wprowadzenie – Andrzej Ciszewski, kierownik wypraw centralnych KTJ PZA do Chin

17:30

Luo Xi Tian Keng, reż. Michał Ciszewski

Film o wyprawach do Chin w latach 2012, 1013, nagrodzony I miejscem podczas Speleokonfrontacji 2013

17:40

Chiny – tam jest 500 tys. kilometrów kwadratowych krasu!

Spotkanie z uczestnikami wypraw centralnych KTJ PZA do Chin: Ewą Wójcik, Andrzejem Ciszewskim, Pawłem Ramatowskim, Włodzimierzem Porębskim, Michałem Ciszewskim, Janem Wołkiem.

18:10

Windgällen, reż. Rafał Sieradzki

Wyprawa członków Speleoklubu Warszawskiego do Windgällen w Szwajcarii miała odpowiedzieć na pytanie, czy warto organizować jaskiniowe wyprawy eksploracyjne w ten rejon.

18:20

Speleomistrzostwa 2013 – w błocie i na linach, reż. Rafał Sieradzki

Co roku, w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku odbywają się Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych. To reportaż o walce w błocie i na linach.

18.30

Eksploracja jaskiń w Turcji

Prelekcja Andrzeja Wojtonia

Tureckie jaskinie eksploruje Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy. W tym roku nowe odkrycia w Jaskini Krainy Węża przyniosły członkom klubu Nagrodę Specjalną podczas Speleokonfrontacji 2013.

18:45

Do wnętrza góry. Picos 2013, reż. Tomasz Utkowski

Opowieść przedstawiająca eksplorację Speleoclubu Wrocław w górach Picos de Europa w Hiszpanii.

18.55

Korona Podziemi – chińskie giganty, reż. Marcin Furtak

Film będący relacją z przebiegu jednego z etapów oryginalnego projektu przejścia wszystkich najgłębszych (400 m i więcej) studni jaskiniowych świata. Od dwudziestu lat przedsięwzięcie to konsekwentnie realizują grotołazi ze Speleoklubu „Bobry” Żagań.

19:05

Człowiek z wapienia – Korona Podziemi, reż. Marcin Furtak, Zenon Kondratowicz

Tym razem polecamy film nie o eksploracji i samych podziemiach, ale o człowieku, grotołazie i o jego walce z chorobą. Rafał Wójcik ze Speleoklubu „Bobry” Żagań zachorował na malarię po wyprawie jaskiniowej na Papuę Nową Gwineę. Jednak dostał drugie życie i wrócił do uprawiania swojej pasji…

19:15

Jedna jaskinia II

Prelekcja Jakuba Nowaka

To prezentacja o Jaskini Bandzioch Kominiarski w Tatrach Zachodnich.

19:25

Zakończenie bloku jaskiniowego

Wśród uczestników zostaną rozlosowane czasopisma „Jaskinie” i „Taternik”.

Do rozdania wśród uczestników spotkania mamy również:

  • 10 koszulek ze Speleokonfrontacji ufundowanych przez Speleoklub Dąbrowa Górnicza,
  • Książka „Solo. Solista Ueli Steck” – od Wydawnictwa Stapis, Stanisław Pisarek,
  • Mapy turystyczne od Wydawnictwa Plan, Jelenia Góra, Rafał Fronia,
  • 2 archiwalne „Grotołajzy”, pismo klubowe Speleoklubu „Bobry” Żagań,
  • 3 koszulki z Mistrzostw Polski w Technikach Jaskiniowych – Speleoklub „Bobry ” Żagań.

——————–

SPECJALNI GOŚCIE BLOKU JASKINIOWEGO

Andrzej Ciszewski (fot. speleo.pl)

ANDRZEJ CISZEWSKI

Lat 61, brał udział w 100 wyprawach, a 88 z nich kierował. Mieszka w Krakowie, prowadzi dwie firmy. Laureat Explorera 2000, członek The Explorers Club, w 2010 r. otrzymał SUPERKOLOSA za całokształt swojej działalności. Wyprawy pod jego kierownictwem były wielokrotnie nagradzane – m.in. wraz z zespołem otrzymał w 1999 r. KOLOSA za ustanowienie rekordu świata w głębokości w jaskini Lamprechtsofen w Alpach Austriackich (1632 m), potem wyróżnienia m.in. za jaskinię Feichtnerschacht w Alpach Austriackich, za eksplorację jaskiń w masywie Leoganger Steinberge w Austrii, na wyspie Madre de Dios w Chile, na Rapa Nui.

Ditta Kicińska

DITTA KICIŃSKA

Zaczynała od wspinaczki, jednak szybko wciągnęły ją jaskinie. Jest członkiem Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. Dr nauk o Ziemi, geolog, speleolog, adiunkt w Instytucie Geologii UAM. Jej zainteresowania naukowe obejmują genezę i ewolucję systemów jaskiniowych, odtwarzanie dawnych kierunków przepływu wód krasowych, a także analizę zróżnicowania ruchów wypiętrzających Karpaty na podstawie osadów jaskiniowych. Badania prowadziła i prowadzi w jaskiniach Tatr, Tatr Niżnych, Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Gór Prokletije (Czarnogóra). Brała udział w projektach dotyczących genezy i ewolucji jaskiń Tatr Zachodnich. Była członkiem Zarządu Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego przez 16 lat, pełniąc różne funkcje, w tym prezesa w latach 2004-2010. W kadencji 2007-2010 członek Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA, a od 2007 w Zarządzie PZA, gdzie zajmuje się głównie sprawami tatrzańskimi (działa w Komisji Tatrzańskiej). Uczestniczyła w jaskiniowych wyprawach eksploracyjnych w Góry Prokletije (corocznie od 2006), Hoher Göll (Austria) i do Norwegii. Związana z redakcją „Taternika” od końca 2009 r.

KFG/Taternik

PARTNERZY