Panel PURE POWDER 2013

  /    /  Panel PURE POWDER 2013

Panel freeridowy PURE POWDER na dobre wpisał się w program Krakowskiego Festiwalu Górskiego w Krakowie. W tym roku organizatorzy tego przedsięwzięcia przygotowali jeszcze więcej atrakcji niż podczas zeszłorocznej edycji panelu.

Część programu w ramach panelu freeride’owego będzie prezentowana w głównej sali festiwalu. To właśnie tam zapraszamy, w sobotę, na spotkanie z Jędrkiem Bargielem, który w tym roku zdobył centralny wierzchołek ośmiotysięcznika Shishapangma i zjechał z niego na nartach. Również na dużym, festiwalowym ekranie zobaczymy doskonałe filmy – Valhalla (piątek), Into The Mind oraz Steps (oba w sobotę).

Poza wyżej wymienionymi produkcjami będzie można w sobotnie popołudnie i wieczór delektować się całą gamą różnorodnych filmów, których wspólnymi mianownikiem jest – rzecz jasna – freeride!

Nie mniej ciekawie zapowiada się niedzielna część panelu z siedmioma prelekcjami o bardzo zróżnicowanej tematyce. Będą porady, relacje z wypraw w egzotyczne góry, opowieści o kultowych miejscówkach i o zmaganiach ze stromizną tatrzańskich żlebów. Będzie się działo! Zapraszamy!

Pokaz filmów freeride, Sobota, 17:30-21:00, 7 grudnia, Sala 9, wstęp bezpłatny:

Pokazy filmów w oryginalnych wersjach językowych

CRJ. The Chronicle of a Freesking Icon

USA, 30 min, 2013

Reżyseria: 4FRNT Media

Język: angielski

To dokument o ikonie freeskiingu CR Johnsonie. Film prezentuje spektakularne osiągnięcia Johnsona przeplatane relacjami i opowieściami jego najbliższych.

Rise

Francja, 52 min, 2013

Reżyseria: Laurent Jamet

Język: angielski

Film Lurenta Jameta uznanego francuskiego twórcy kina narciarskiego.

Występują: Stian Hagen, Pat Vuagnat, Anne-Flore Marxer, Lucas Swieykowski, Thibaud Duchosal, Phil Meier, Mathieu Imbert

Time

Francja, 36 min, 2013

Reżyseria: PVS Company

Język: francuski

Napisy: angielskie

Film freeskinigowy francuskiej wytwórni PVS productions, prezentuje wyczyny europejskich narciarzy.

Partly Cloudy

USA, 60 min, 2013

Reżyseria: Josh Berman

Head Straight

Norwegia, 2013, 36 min

Produkcja: Chaoz Productions

Reżyseria: Eivind Aurstad

Film uznanej freeskingowej wytwórni Level 1, który w tym sezonie zdobył już kilka liczących się nagród. Od leśnych ostępów przez duże góry po miejskie spoty to właśnie „Partly Cloudy”

Pokaz filmów freeride, Międzynarodowy Konkurs Filmowy KFG:

Pokazy filmów z polskimi napisami

Valhalla – pokaz filmu, Piątek, 6 grudnia, godz. 21.30 (sala główna) – POLSKA PREMIERA

USA, 2013, 70 min

Reżyseria: Ben Sturgulewski i Nick Waggoner

Produkcja: Sweetgrass Productions

Efekt dwu letniej pracy ekipy Sweetgrass Productions, która dwa lata temu wygrała Konkurs na najlepszy film górski KFG. Tym razem niesamowite dzieło jest mocno osadzone w klimacie lat 60.

Występują:
Cody Barnhill, Eric Hjorleifson, Carston Oliver, Adraon Buck, Kye Petersen, Aidan Sheahan, Nick McNutt, Eliel Hindert, Stephan Drake, Will Cardamone, Trevor Hunt, Jesse Hoffman, Austin Ross, Paul Kimbrough, Thayne Rich, Johan Jonsson, Donny Roth, Piers Solomon, Johan Olofsson, Alex Yoder, Ryland Bell oraz Josh Dirksen.

Into the Mind, pokaz filmu, Sobota, 7 grudnia, godz. 21.30 (sala główna)

USA, 2013, 84 min

Reżyseria: Eric Crosland i Dave Mossop

Produkcja: Sherpas Cinema

Film twórców wielokrotnie nagradzanego „All I Can”. Po dwóch latach Sherpas Cinema przygotowała nam niezwykle dopieszczony obraz, w którym prezentują zarówno narciarzy jaki i snowboardzistów. Film od razu zdobył najważniejsze nagrody w freeskiingowym świecie.

Występują:
Callum Pettit, Kye Petersen, JP Auclair, Tom Wallisch, Rory Bushfield, Eric Hjorleifson, Austin Ross, Kris Erickson, Johnny Collinson, Xavier De La Rue, Benji Farrow, Ingrid Bacstrom, Izzy Lynch, Angel Collinson, DCP.

Steps – pokaz filmu, Sobota, 7 grudnia, godz. 21.00 (sala główna)

Szwajcaria, 2013, 25 min

Reżyseria: Sten Smola

„Steps”, to wg autorów, pierwszy przyjazny klimatowi film freeridowy. Zamiast latać po całym świecie w poszukiwaniu idealnego śniegu, ekipa postanowiła eksplorować rodzime, alpejskie stoki. Podróżują korzystając z komunikacji publicznej i wspinają się na wysokie i piękne szczyty bez korzystania z helikopterów. Nagrodą są spektakularne zjazdy i co równie ważne ograniczony do minimum negatywny wpływ na środowisko.

Szczegóły programu warsztatów PURE POWDER, godz. 9:00-16:50, Niedziela, 8 grudnia, Sala 9:

9:00-9:50

Freeride dla początkujących – vademecum dla narciarzy i snowboardzistów na temat sprzętu do freeride’u

Spotkanie zaczniemy od tematu dedykowanego głównie dla tych narciarzy i snowboardzistów, którzy dopiero chcieliby zacząć przygodę z jazdą poza trasami. Dowiecie się jakiego sprzętu używać i jakimi umiejętnościami należy dysponować, żeby zjechać z ubitej nartostrady.

Prowadzą: Jan Olszyński, Piotrek Gnalicki, Maciek Leszczyński

10:00-10:50

Dzikie Karpaty – relacja z kilkudniowej wyprawy do serca Alp Rodniańskich w Rumunii.

Alpy Rodnianiańskie to cześć Karpat, która wydaje się być stworzona do freeride’u. Strome stoki opadające w głębokie doliny gwarantują doskonałe zjazdy, ale dotarcie do nich nie jest łatwe. Podczas tej prelekcji dowiecie się o cieniach i blaskach poszukiwań ciekawych linii zjazdów w dzikich górach.

Prowadzą: Maciek Leszczyński, Tomek Dębiec

11:00-11:50

Z liną i czekanem – podstawowy poradnik dla narciarzy i snowboardzistów na temat poruszania się i asekuracji w eksponowanym terenie.

Prowadzi: Marcin Kacperek

12:00-12:45

  • Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy edit organizowanego przez Powder.pl i GoPro,
  • ogłoszenie zwycięzcy Przeglądu Filmów Freeride,
  • rozlosowanie nagród od sponsorów.

13:00-13:50

Zjazd do morza – czyli freeride z widokami na norweskie fiordy

Kto nie chciałby skosztować zjazdu w puchu wprost do malowniczego fiordu…? Podczas tej części panelu dowiecie się jakie możliwości freeride’owych zjazdów stwarza niesamowite norweskie wybrzeże.

Prowadzi: Marcin Kacperek

14:00-14:50

SkiKirgistan 2013 – czyli wprawa narciarsko-snowboardowa w górskie rejony Kirgistanu.

Kirgistan kusi żądnych przygody swoistą egzotyką byłego ZSRR i przepięknymi górami, o których powiedzieć dzikie to mało. O tym jak wygląda tam „turystyka” opowiedzą pomysłodawcy i uczestnicy wyprawy.

Prowadzą: Krzysztof Czajka, Szymon Orfin, Wojtek Rytel

15:00-15:50

La Grave – prawdopodobnie najbardziej freeride’owy ośrodek narciarski w Alpach

Należało również dodać, że dla wielu ludzi kochających jazdę poza trasą to miejsce jest wręcz kultowe, które trzeba odwiedzić. Na tej prelekcji dowiemy się jakie są możliwości jazdy w tym zakątku francuskich Alp, kiedy najlepiej się tam wybrać i co powoduje, że atmosfera La Grave jest tak wyjątkowa.

Prowadzi: Dominik Reiss

16:00-16:50

Bardziej niż stromo – najtrudniejsze tatrzańskie zjazdy

Tatrzańskie żleby wypełnione do późnej wiosny stabilnymi śniegami stanowią fantastyczne miejsce do kreślenia śmiałych linii zjazdów. Podczas tej prelekcji posłuchamy o emocjach i niebezpieczeństwach, jakie czekają śmiałków pokonujących najtrudniejsze zjazdy w polskich górach.

Prowadzi: Piotr Śnigórski

17:00-18:40

Supervention

Norwegia, 99 min

Produkcja: Field Production

Film dokumentujący nowoczesne narciarstwo, prezentowany przez partnera panelu firmę HEAD

———————

ORGANIZATORZY PANELU

Portal Powder.pl

Magazyn Pure

PARTNER PANELU

PARTNERZY