Mohammad Hajabolfath

  /    /  Mohammad Hajabolfath

Mohammad Hajabolfath urodził się w 1974 roku w Teheranie, Iran. Po zdobyciu dyplomu z matematyki postanowił jednak podążyć za innymi swoimi pasjami, górami i fotografią – został profesjonalnym przewodnikiem górskim i fotografem.

Mohammad Hajabolfath (fot. arch. Mohammad Hajabolfath)

Mohammad Hajabolfath (fot. arch. Mohammad Hajabolfath)

W 2002 założył Iran Mountain Zone – pierwszą irańską stronę internetową poświęconą aktywnościom outdoorowym. Gdzie zaczął publikować informacje o górskich rejonach Iranu. Zrealizował wiele projektów łączących jego przewodnickie i fotograficzne umiejętności, podczas których współpracował z uznanymi irańskimi i międzynarodowymi magazynami.

Widok na Demavent ze zboczy Doberar (fot. Mohammad Hajabolfath / moutainzone.ir)

Widok na Demawend ze zboczy Doberar (fot. Mohammad Hajabolfath / moutainzone.ir)

Od 2003 roku Mohammad prowadził wiele wypraw przewodnickich zarówno w Iranie, jak i innych górach świata. Swoje prace fotograficzne pokazywał na wielu wystawach fotograficznych w Teheranie. Tematem jego prac są różne aspekty związane z górami Iranu.

Wspinaczka lodowa w Iranie (fot. Mohammad Hajabolfath)

Wspinaczka lodowa w Nava, masyw Alborz  (fot. Mohammad Hajabolfath / moutainzone.ir)

Podczas 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego Mohammad opowie o „Innej stronie Iranu”. Prelekcja odbędzie się w sobotę, w godz. 17:15-18:15, Sala nr 9, II piętro.

Inna strona Iranu

Przez kilka ostatnich dekad Iran pojawiał się często w nagłówkach wiadomość. Większość z nich zawierała jednak takie sformułowania jak: „Rewolucja islamska”, „wojna iracko-irańska”, „projekt atomowy”, „naruszenie praw człowieka” czy „sankcje”. W rezultacie duża grupa ludzi nabrała negatywnych skojarzeń związanych z tym krajem. Nie da się ukryć, że wiele z tych haseł rzeczywiście słusznie kojarzone było z Iranem. Co najważniejsze – Iran posiada również swoje piękne oblicze.

Skitouring w Zardkouh (fot. Mohammad Hajabolfath / mountainzone.ir)

Skitouring w masywie Zardkouh (fot. Mohammad Hajabolfath / mountainzone.ir)

Podczas swoich podróży Mohammad często spotyka się z takimi pytaniami: Czy w ogóle w są jakieś góry w Iranie? czy też jest to kraj będący wielką pustynią? czy ktoś w Iranie uprawia wspinaczkę albo jeździ na nartach? czy kobiety mogą tam uprawiać górskie sporty? czy warto wybrać się do Iranu na górską wyprawę? czy jest tam bezpiecznie?

kfg-2014-mohammad-Hajabolfath-skitour

Skitouring w górach Iranu (fot. Mohammad Hajabolfath / mountainzone.ir)

„Inna strona Iranu” jest próbą odpowiedzi na takie i podobne pytania, jest również wprowadzeniem do przepięknych gór Iranu oraz ukazaniem potencjału jaki oferują one dla wszelkich sportów górskich.