Wystawa: Julita Chudko – „Szukając Raju”

Poprzez prezentowane na wystawie zdjęcia autorka stara się pokazać czym są dla niej góry, czego w nich szuka i jak to robi. Julita Chudko pisze:

„Góry są dla mnie miejscem niezwykłym, bez którego nie potrafię egzystować. Od nich zaczęła się moja przygoda z fotografią i stanowią one moją nieustającą inspirację. Moje patrzenie na góry i bycie w nich zmienia się. I szukam w nich różnych rzeczy, których nie znajduję na dole. Czasem szukam ciszy, niemyślenia, samotności a czasem przygody, adrenaliny i bycia z drugim człowiekiem. Góry zmuszają mnie do przemyśleń nad sensem istnienia, wartością życia, istotą szczęścia. W nich szukam Boga, szukam siebie i drugiego człowieka, szukam odpowiedzi na odwieczne pytania. A odnajduję je zazwyczaj wtedy gdy rzucam górom wyzwanie. One uczą mnie pokory i szacunku. Są miejscem przekornym bo gdy szukam w nich mojego Raju to czasem znajduję piekło, z którego chcę uciec i które mnie przeraża.

Na szczycie Glossglocknera (fot. Julita Chudko)

Na szczycie Glossglocknera (fot. Julita Chudko)

Są dla mnie miejscem mistycznym i świętym, w którym zdarzają się rzeczy niezwykłe bo zdarza się, że stąpając po ziemi dotykam czasem nieba…

I myślę, że każdy z nas ma w sobie taką pierwotną potrzebę Raju i ja znajduję go w górach, chociaż czasem potrafią być piekłem.

Na wystawie znajdują się moje fotografie z różnych gór wykonane w okresie 2010-2015. Będzie na niej sporo zdjęć gdzie przewija się motyw człowieka i jego obecności w górach, będą również górskie krajobrazy oraz moje zdjęcia podwodne z górskich stawów.”

Sponsorem wydruków jest Akademia Inwestora.

Wystawę będzie można oglądać w Pawilonie Dydaktyczno-Sportowym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ul. Rakowicka 27, 4-6 grudnia 2015.

***

Julita Chudko – (ur. 1979) jej przygoda z fotografią zaczęła się od gór właśnie około roku 2009. W czasie swoich wypraw górskich (bardzo często w odbywanych w pojedynkę) zorientowała się, że uwielbia fotografować. Bardzo lubi podróże, szczególnie jeśli można je połączyć z trekkingiem czy wspinaczką. Wędrowała i wspinała się w polskich górach i skałach oraz za granicą m.in. na Ukrainie, w Grecji, Norwegii, Albanii, Macedonii, Sardynii, Maroku, chętnie zagląda też w Alpy. Pochodzi z Bieszczad ale aktualnie mieszka w Zakopanem, gdzie zajmuje się zawodowo fotografią.

Julita Chudko (fot. Julita Chudko)

Julita Chudko (fot. Julita Chudko)

Zdjęcia Julity publikowano m.in.: w czasopismach: „Tatry”, „Taternik”,„SKI Magazyn”, „Runners World Polska”, „Magazyn Bieganie”, „NPM – Magazyn Turystyki Górskiej”, „Góry – Polish Climbing Magazine”, „Ultra”.

Ważniejsze osiągnięcia: III miejsce za cykl „Groggglockner” na XXVIII Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze ( czerwiec 2014); wyróżnienie FIAP / FIAP AWARDS (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej) na XXXV Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”( czerwiec 2015); I miejsce oraz wyróżnienie w Konkursie „Tatrzańska Jesień” organizowanym przez Tatrzańską Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury (listopad 2014); wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie National Geographic „Nasze Karpaty” (czerwiec 2014).

Wybrane wystawy:  wystawa autorska pt. „Mrówki” – Schronisko Roztoka, Tatrzański Park Narodowy (październik 2015 – listopad 2015); wystawa autorska zdjęć pt. „Szukając Raju” w ramach XXII Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz (maj 2015); wystawa autorska pt. „W drodze” w Kawiarni Roma w Zakopanem (grudzień 2014 – styczeń 2015); wystawa autorska „Między Niebem a Ziemią”, Galeria Fotografika w Opolu (luty 2013). Udział w licznych wystawach pokonkursowych.

Fotografie autorki można obejrzeć również na jej stronie internetowej: www.julitachudko.pl.

www.facebook.com/JulitaChudkoPhotography
www.facebook.com/TrekkingAndClimbingPhotographyByJulitaChudko