Jury

  /    /  Jury

W tym roku filmy biorące udział w międzynarodowym i polskim konkursie filmowym oceniać będzie Jury w składzie:

  • Marcin Jamkowski – dziennikarz, podróżnik, wspinacz, fotograf i filmowiec,
  • Marcin Koszałka – reżyser, operator filmowy, twórca filmów fabularnych i dokumentalnych,
  • Łukasz M. Maciejewski – autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych,
  • Krzysztof Spór – dziennikarz, współtwórca Akademii Węży i portalu Stopklatka.pl.

***

Marcin Jamkowski

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarz naukowy, z zamiłowania wspinacz i płetwonurek. Studiował chemię w Warszawie oraz reżyserię, scenopisanie i produkcję filmową na Harvardzie i MIT. Wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club. Mówca na konferencji TED, były redaktor naczelny National Geographic Polska, ambasador marki Canon.

Marcin Jamkowski

Marcin Jamkowski

Obecnie dziennikarz, filmowiec, fotograf i autor książek specjalizujący się w tematach wyprawowych, popularnonaukowych i eksploracyjnych. Jest autorem takich filmów jak: „Wyżej niż gekony”, „Wyżej niż lemury”, „No One’s Left Behind”, „The Art of Sharing”, „To MY tworzymy świat”, „Against the Sands of Time” i „Uratowane z Potopu” (w produkcji).

Marcin Koszałka

Operator filmowy, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, dwukrotny laureat nagrody za zdjęcia na FF w Gdyni oraz Brązowej Żaby na Camerimage, trzykrotnie nominowany do Orłów. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Wielokrotnie nagradzany za swoje filmy dokumentalne, m.in. w Karlowych Warach, Berlinie, Chicago, Lipsku, Nyon, Krakowie, Tampere, Teheranie, Trento.

marcin-koszalka-www

Marcin Koszałka (fot. Adam Golec)

W 2010 zrealizował film „Deklaracja nieśmiertelności”, który zdobył ponad 20 nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Jego debiutem fabularnym jest „Czerwony pająk”. Film otrzymał m.in. nagrody na festiwalach w Arras i Kairze, nagrodę za reżyserię w Wiesbaden i Orenburgu oraz Nagrodę Specjalną Jury na FF w Gdyni. Był też nominowany do nagród Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych oraz Polskiej Akademii Filmowej Orły 2016.

Krzysztof Spór

Dziennikarz zajmujący się tematyką filmową i medialną, promotor i animator kultury filmowej. Współtwórca wyróżnionego Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej portalu Stopklatka.pl i jego redaktor naczelny w latach 2000-2013. Laureat Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego. Od 2013 roku dyrektor artystyczny festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie. W Szczecinie kieruje Ośrodkiem Kultury Filmowej w Klubie Delta.

krzysztof-spor-www

Od 2016 roku dyrektor programowy łódzkiego 21. Forum Kina Europejskiego Orlen-Cinergia. W Radiu Szczecin prowadzi cykliczną audycję Kino Konesera, a w miesięczniku „Kino” działy: Imprezy, Varia, Premiery. Autor bloga „Spór w kinie” (sporwkinie.blogspot.com), za który w 2016 otrzymał nominację do Nagrody PISF.

Łukasz M. Maciejewski

Autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, nagrodzony Nagrodą Główną w konkursie Hartley-Merrill za scenariusz „Waszyński”. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy. Współscenarzysta filmów krótkometrażowych w reżyserii Arka Biedrzyckiego „Częstotliwość drgań” oraz „Źle nam z oczu patrzy” (nagroda w Konkursie Młodego Kina 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni).

jury-2016-lukasz-m-maciejewski

Łukasz M. Maciejewski

Współautor scenariusza debiutu fabularnego Marcina Koszałki „Czerwony pająk” (nagroda na festiwalu w Arras, Kairze, Koszalinie, Sopocie, Wiesbaden Orenburgu, Nagroda Specjalna Jury 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni). Obecnie trwają zdjęcia do kolejnego filmu z jego scenariuszem, biografii Tadeusza Kantora „Nigdy tu już nie powrócę”.