Międzynarodowy Konkurs Filmowy

  /    /  Międzynarodowy Konkurs Filmowy

Filmy Międzynarodowego Konkursu Filmowego 14. Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

  • Aus dem Schatten der Meister, reż. Johannes Mair – PREMIERA
  • Blocheads, reż. Alastair Lee – PREMIERA
  • Boys in the Bugs, reż. Peter Mortimer, Josh Lowell, Nick Rosen
  • Brette, reż. Peter Mortimer, Josh Lowell, Nick Rosen
  • Czarodziejska Góra, reż. Anca Damian
  • Hard Rock – A Tribute to Ken Wilson, reż. Paul Diffley – PREMIERA
  • Mirror Wall, reż. Matt Pycroft – PREMIERA
  • Namuli and Beyond, reż. Majka Burhardt – PREMIERA
  • Operation Moffat, reż. Jen Randall i Claire Carter
  • Pod ciężarem wolności, reż. Pavol Barabáš
  • Riders on the Storm, reż. Franz Walter – PREMIERA
  • Song of Tomorrow, reż. Frank Kretschmann – PREMIERA
  • Young Guns, reż. Peter Mortimer, Josh Lowell, Nick Rosen

kfg-2016-oficjalna-selekcja

Oto lista filmów polskich filmów zakwalifikowanych również do Międzynarodowego Konkursu Filmowego 14. KFG.

  • Alpine Wall Tour, 46 min, reżyseria: Wojciech Kozakiewicz
  • Kangchenjunga, 19 min, reżyseria: Krystyna Rachwał
  • Mój czas, 52 min, reżyseria: Jan Wierzejski
  • Obsesja, 6 min, reżyseria: Wojciech Kozakiewicz i Jacek Matuszek
  • Za ostatni grosz…, 13 min, reżyseria: Barbara Jendrzejczyk

***

Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Filmowym:

Grand Prix 14. KFG
1000 euro oraz statuetka
ufundowane przez PZU

logo-pzu-szare-tlo-kfg-2015-haslo

II Nagroda
500 euro
ufundowana przez Marmot

marmot-logo-new

Nagroda dla najlepszego filmu wspinaczkowego
300 euro
ufundowana przez wspinanie.pl

wspinanie-logo

***

Aus dem Schatten der Meister
Niemcy, 2015, 48 min
Reżyseria: Johannes Mair
Produkcja: Alpsolut Moving Pictures

Barbara Zangerl do pewnego momentu swojej wspinaczkowej kariery utożsamiana była głównie z boulderingiem. Osiągnęła w nim mistrzostwo. Jednak kontuzja pleców pokrzyżowała jej plany. Po długiej rehabilitacji swoją uwagę skierowała na wspinanie wielowyciągowe, w którym szybko zaczęła osiągać sukcesy. Jest pierwszą kobietą, której udało się pokonać słynną Trylogię Alpejską, na którą składają się trzy alpejskie klasyki: End of Silence Thomasa Hubera, Des Kaisers neue Kleider Stefana Glowacza oraz Silbergeier Beata Kammerlandera. Film dokumentuje to wyjątkowe osiągnięcie.

Pokaz filmu:

  • Sobota, 3 grudnia, Główna sala festiwalowa, Blok I, godz. 10:00-11:50

—————–

Blocheads – PREMIERA
Wielka Brytania, 2016, 58 min
Reżyseria: Alastair Lee
Produkcja: Posing Productions

Nigdy wcześniej nie było tylu sztucznych ścian, tylu wspinaczy opętanych treningiem, tylu mocarzy. Ten talent do ładowania nie idzie na marne. Film podąża za napakowanymi „Blocheadami” w ich krucjacie za nowymi liniami oraz w przesuwaniu granic ludzkich możliwości. To opowieść o przygodzie, wspinaczkowej pasji i zmutowanych paluchach. Film o poszukiwaniu boulderowego eldorado. Ale „Blocheads” to również spojrzenie wstecz, na czasy, kiedy wspinanie na kamienie znajdowało się na peryferiach zainteresowań społeczności. Alastair Lee opowiada historię pierwszych brytyjskich zawodów boulderowych zorganizowanych w latach 70. przez Jerry’ego Peela. W filmie nie może zabraknąć „ojca chrzestnego” Johna Gilla, który wywarł wielki wpływ na młodego Jerry’ego Moffata – pierwszą gwiazdę wspinania nowej ery, mającego wielki udział w ukształtowaniu współczesnego boulderingu. Obraz pokazuje wiele pierwszych przejść – nie brakuje w nim ekstremalnych przechwytów i mrożących krew w żyłach highballi.

Pokaz filmu:

  • Piątek, 2 grudnia, główna sala festiwalowa, Blok I, godz. 21:45-22:45.

—————–

Boys in the Bugs
USA, 2016, 18 min
Reżyseria: Zachary Barr, Peter Mortimer, Nick Rosen
Produkcja: Big UP Productions i Sender Films

Will Stanhope oraz Matt Segal należą do czołówki wspinaczy specjalizujących się w rysach. To również zespół, który z powodzeniem wiedzie prym wśród wspinaczkowych luzaków. Film opowiada historię ich kilkuletniej batalii ze spektakularną rysą, która przecina jedną z pięknych ścian w kanadyjskim, górskim rejonie Bugaboos.

Pokaz filmu:

  • Sobota, 3 grudnia, Główna sala festiwalowa, Blok II, godz. 19:20-20:50

—————–

Brette
USA, 2016, 11 min
Reżyseria: Peter Mortimer, Josh Lowell, Nick Rosen
Produkcja: Produkcja: Big UP Productions i Sender Films

Rok z życia Brette Harrington, młodej i zawsze uśmiechniętej kanadyjskiej alpinistki. Towarzyszymy jej począwszy od rodzimych, granitowych skał Squamish, poprzez urwiska El Capitana aż po jej niebywałą wspinaczkę w Patagonii. To właśnie tam lubiąca ryzyko Brette pokonała free solo 750-metrową drogę Chiaro di Luna 6b+ na Aguja Saint-Exupery, dokonując pierwszego kobiecego wejścia w tym stylu na turnię w masywie Fitz Roy’a!

Pokaz filmu:

  • Sobota, 3 grudnia, Główna sala festiwalowa, Blok II, godz. 15:30-17:45

—————–

Czarodziejska Góra
Francja, Polska, Rumunia, 2016, 95 min
Reżyseria: Anca Damian
Produkcja: Aparte Film, Filmograf

Niezwykła opowieść o życiu Adama Jacka Winklera, który wyemigrował z Polski w latach 60., by żyć we Francji i tam szerzyć swoje antykomunistyczne poglądy w bardzo nietypowy sposób: organizując artystyczne happeningi, marsze homoseksualistów, wystawy. Winkler był taternikiem i wielkim miłośnikiem gór. Uczestniczył w życiu Koła Warszawskiego KW. Szeroki rozgłos zyskał zatykając po ogłoszeniu stanu wojennego flagę Solidarności na szczycie Mont Blanc. W latach 1985-87 przebywał w Afganistanie, gdzie jako ochotnik Adam Khan wstąpił do oddziału mudżahedinów. Był m.in. żołnierzem słynnego zgrupowania Ahmada Massuda. Swoje umiejętności taternickie wykorzystywał walcząc w Górach Pansziru. „Czarodziejska Góra” to film zrealizowany w wielu stylistykach: animacji, kolażu i twórczej reinterpretacji istniejących materiałów filmowych [więcej o A.J. Winklerze przeczytacie w Głosie Seniora Józefa Nyki].

Pokaz filmu:

  • Piątek, 2 grudnia, główna sala festiwalowa, Blok I, godz. 15:30-18:15

—————–

Hard Rock – A Tribute to Ken Wilson – PREMIERA
Wielka Brytania, 2016, 20 min
Reżyseria: Paul Diffley
Produkcja: Hot Aches Productions

„Hard Rock” to hołd złożony Kenowi Wilsonowi, który zmarł w tym roku. Wilson – redaktor magazynu „Mountain”, autor przewodników wspinaczkowych – był niezwykle ważną postacią dla brytyjskiego wspinania. Głównym rdzeniem filmu jest wywiad z Wilsonem przeprowadzony w czasie, kiedy zaczął cierpieć na demencję. Opowiada w nim o swoim życiu, pracy oraz o ewolucji wspinania, której był świadkiem. Jedna z jego najważniejszych książek „Hard Rock”, będąca antologią esejów o najważniejszych ówczesnych drogach wspinaczkowych, stanowi punkt odniesienia dla jego filozofii. W filmie zobaczymy również Steve’a McClure’a, Caluma Musketta i Michaela Tracy’ego, którzy wspominają Wilsona, wspinając się po klasykach opisanych przez niego w „Hard Rock”. W swoim ostatnim wywiadzie ten wybitny wydawca wspomina złotą erę wspinania, kiedy najważniejszym wyzwaniem była przygoda. Wilson zostanie zapamiętany jako zaciekły obrońca wyspiarskiej, wspinaczkowej tradycji.

Pokaz filmu:

  • Sobota, 3 grudnia, Główna sala festiwalowa, Blok II, godz. 19:20-20:50

—————–

Mirror Wall – PREMIERA
Wielka Brytania, 2016, 43 min
Reżyseria: Matt Pycroft
Produkcja: Coldhouse Collective

Potrzeba prawdziwej przygody tkwi głęboko w każdym z nas. W przypadku Leo Houldinga krystalizuje się ona w postaci wypraw w odległe miejsca na Ziemi. Wszędzie tam, gdzie można zdobywać dziewicze szczyty i ściany. Tym razem Leo wyruszył w rejon Renland na wschodnim wybrzeżu Grenlandii, gdzie wypatrzył piękną, ponad 1000-metrową ścianę Mirror Wall. Nie była to jednak jego kolejna szalona eskapada. Po tym jak został ojcem oraz stracił w tragicznym wypadku przyjaciela Sean „Stanley” Leary’ego, Leo zmienił swoje podejście do ryzyka. Liderując młodemu zespołowi podczas wspinaczki na jedną z największych skalnych ścian świata, uwagę poświęcił na minimalizowanie potencjalnych niebezpieczeństw. Jak sam wspominał – była to spokojna, zakończona sukcesem wyprawa, bez dramatycznych wydarzeń. Można być jednak pewnym, że w jego ustach „spokojna” ma zupełnie inne znaczenie…

Pokaz filmu:

  • Piątek, 2 grudnia, główna sala festiwalowa, Blok I, godz. 19:15-20:00.

—————–

Namuli and Beyond
USA, 2016, 23 min
Reżyseria: Majka Burhardt
Produkcja: Hot Aches Productions

Ekipa wspinaczy, biologów i konserwatorów przyrody wyrusza na niekonwencjonalną wyprawę do Afryki. Swoją uwagę skupia na kilkusetmetrowej granitowej ścianie, drugiego co wysokości szczytu Mozambiku – Mount Namuli. To mało eksplorowane do tej pory miejsce, na dodatek pełne zagrożonych siedliskich przyrodniczych. Film to pełna pasji opowieść, której najważniejszymi składnikami są przyjaźń, wspinanie, badania naukowe oraz troska o przyrodę i społeczność zamieszkującą okolice Namuli.

Pokaz filmu:

  • Sobota, 3 grudnia, Główna sala festiwalowa, Blok II, godz. 15:30-17:45

—————–

Operation Moffat
Wielka Brytania, 2015, 20 min
Reżyseria: Jen Randall i Claire Carter
Produkcja: Lightshed Pictures

„Operation Moffat” opowiada inspirującą, dowcipną historię pierwszej brytyjskiej przewodniczki górskiej – Gwen Moffat. Pisarka Clair Carter oraz reżyserka Jen Randall postanowiły wybrać się w sentymentalną podróż śladami Gwen, dla której góry były ważniejsze niż kontakty międzyludzkie, przygoda stała wyżej niż bezpieczeństwo, a radość obcowania z dziką przyrodą górowała nad zaliczaniem kolejnych trudnych wspinaczek. Autorki zanurzają się w lodowate wody jezior, wspinają się boso po skalnych ścianach, biwakują w plenerze – to wszystko ma je zbliżyć do przeżyć, jakie bliskie były bohaterce filmu. Nowe spojrzenie na górski krajobraz, archiwalne kadry oraz pełne akcji ujęcia są swoistym hołdem dla dzikiej przyrody.

Pokaz filmu:

  • Sobota, 3 grudnia, Główna sala festiwalowa, Blok II, godz. 15:30-17:45

—————–

Pod ciężarem wolności
Słowacja, 2016, 45 min
Reżyseria: Pavol Barabáš
Produkcja: K2 Studio

Tragarze w Tatrach Wysokich codziennie podchodzą do górskich schronisk z nową dostawą. Niosąc na własnych barkach stukilogramowe ładunki, muszą sprostać burzom, śnieżycom i brnąć w głębokim śniegu. Ich zawód to sztuka i droga spokoju. Poznając ich świat być może odkryjemy, dlaczego wybrali tę drogę. A może dowiemy się też czegoś o naszym własnym bagażu, który niesiemy przez całe życie.

Pokaz filmu:

  • Niedziela, 4 grudnia, Główna sala festiwalowa, Blok I, godz. 10:00-11:55

—————–

Riders on the Storm
Niemcy, 2016, 20 min
Reżyseria: Franz Walter

Na początku tego roku Ines Papert, Mayan Smith-Gobat i Thomas Senf (fotograf) dokonali piątego przejścia imponującej linii Riders on The Storm na Torres del Paine w Patagonii, wytyczonej  na przełomie 1990 i 1991 roku przez mocny zespół w składzie: Norbert Bätz, Peter Dittrich, Bernd Arnold, Wolfgang Güllich i Kurt Albert. Film jest zapisem ich zmagań. Obie panie musiały wzbić się na wyżyny swoich umiejętności, Ines – wspinaczki lodowej i mikstowej, a Mayan – wspinania skalnego, wiodącego głównie rysami. Jak na Patagonię przystało, pogoda nie rozpieszczała, a tytułowe burze zdarzały się nader często.

Pokaz filmu:

  • Piątek, 2 grudnia, główna sala festiwalowa, Blok I, godz. 15:30-18:15.

—————–

Song of Tomorrow
Niemcy, 2016, 26 min
Reżyseria: Frank Kretschmann i Franz Walter
Produkcja: Funst

Specjaliści od wspinaczki tradowej Mayan Smith-Gobat oraz Ben Rueck, wspierani przez chińskich czołowych wspinaczy Liu Yongbanga i Xiao Tinga, wybrali się na wyprawę eksploracyjną do doliny Qingfeng, w Parku Narodowym Zhangjiajie (Prowincja Hunan). Ekipie udało się, jako pierwszej w historii, uzyskać pozwolenie na wspinanie w krainie niezliczonych piaskowcowych turni. Za cel postawili sobie wspinaczkę tradową, z minimalnym użyciem spitów. Zamierzali bowiem jak najmniej ingerować w  to piękne i nietknięte do tej pory ręką wspinaczy miejsce.

Pokaz filmu:

  • Sobota, 3 grudnia, Główna sala festiwalowa, Blok II, godz. 15:30-17:45

—————–

Young Guns
USA, 2014, 48 min
Reżyseria: Nick Rosen, Josh Lowell, Peter Mortimer
Produkcja: Big UP Productions i Sender Films

Poznajcie nowe twarze światowego wspinania: 15-letnią Ashimę Shiraishi oraz 16-letniego Kaia Lightnera. To liderzy swojej generacji – prawdopodobnie do nich będzie należał przywilej wywindowania naszego sportu na nowy poziom. Podróż do Norwegii i niesamowitej jaskini Flatanger stanowi dla młodej dwójki test umiejętności, z którym radzą sobie różnie. Jednak Ashima szybko potwierdza, że jej wspinaczkowy talent już teraz pozwala ustanawiać niesamowite rekordy. Jeden z nich dokumentuje właśnie „Young Guns” – to pierwsze kobiece przejście japońskiego boulderu Horizon o trudnościach V15 (8C). Tym samym Amerykanka stała się pierwszą osobą, która w tak młodym wieku osiągnęła tak wysoki wspinaczkowy poziom.

Pokaz filmu:

  • Sobota, 3 grudnia, Główna sala festiwalowa, Blok II, godz. 19:20-20:50