Andrzej Marcisz

  /    /  Andrzej Marcisz

Jeden z czołowych polskich wspinaczy lat 80. i 90. Autor dróg w skałach i górach, ma na koncie także wiele klasycznych przejść w Tatrach i Alpach.

Andrzej Marcisz na Przełęczy Liliowe (fot.Mikołaj Rydzewski)

Pierwszy z Polaków, który pokonał trudności 7c w stylu OS. Wielokrotny mistrz Polski na czas i w prowadzeniu, także mistrz Czechosłowacji i Bułgarii w tych konkurencjach. Wśród jego najcenniejszych trofeów są m.in.: wygrana w  Międzynarodowych Zawodach na Wroniej Baszcie w 1979 roku, złoto na nieoficjalnych Mistrzostwach Świata na Krymie w 1986 roku, 1. miejsce w Pucharze Świata w La Ribie w 1989 roku, 2. miejsce w zawodach Rock Masters w Arco w 1990 roku, 3. miejsce w Pierwszych Oficjalnych Mistrzostwach Europy 1992 roku w Niemczech.

W lipcu 2015 roku przeszedł Główną Grani Tatr Wysokich, co zajęło mu około 57 godzin efektywnej wspinaczki. O tatrzańskich graniach pisze regularnie na łamach magazynu „Góry”. W  tym roku w zespole z Tomem Ballardem i Krzysztofem Rychlikiem zrobił pierwsze zimowo klasyczne przejście Superścieku na Kotle Kazalnicy, od lat jedno z największych wyzwań w polskich Tatrach. Po przejściu napisał: „Zimowa droga marzeń – spektakularna i niebezpieczna”.