Karolina Ośka i Michał Czech

  /    /  Karolina Ośka i Michał Czech

Członkowie prężnie działającego Klubu Wysokogórskiego Sakwa i KS Korony. Odnoszą sukcesy indywidualnie, ale też znakomicie uzupełniają się w górach, czego przykładem są ich trzy klasyczne przejścia w Dolinie Yosemite.

W 2017 r. pokonali drogę Freerider VI 5.13a, biegnącą głównym spiętrzeniem El Capitana. Zrobili to jako drugi polski zespół. Dwa lata później poprowadzili Golden Gate 5.13b, tym samym padła najtrudniejsza droga klasyczna przebyta przez polski zespół na ścianie El Capitana. I wreszcie jesienią tego roku przyjechali do Doliny po kolejny wielki klasyk – ponad 900-metrową El Corazón 5.13b Alexa Hubera.

Doborowy zespół -Michał i Karolina ze ścianą ścian El Capem w tle (fot. Tom Evans)

Po przejściu pisali:

Drogę zrobiliśmy w stylu team free – tak jak poprzednie na El Capie, czyli pracujemy nad wyciągiem i próbujemy razem, a gdy jedno z nas przechodzi wyciąg, ruszamy dalej.
Wszystkie wyciągi były przepiękne (może poza 50-metrowym 'loose and scary’ trawersem za 5.11). Każdy w innym stylu, połogi, kominy, rysy, dachy, boulderowy Beak Flake, przedziwny Coffee Corner, The Roof, przepiękny Golden Desert z kruksem w cienkiej rysce na palce, wytrzymałościowy A5 travers po oblakach i wiele więcej. Na El Capie to jest wspinanie!