Mario Corradini

  /    /  Mario Corradini
Mario Corradini (fot. FB M. Corradiniego)

Włoski alpinista i himalaista, pisarz (należy do GISM – Gruppo Italiano Scrittori di Montagna – organizacji zrzeszającej autorów piszących o górach), był członkiem Centralnej Komisji ds. Publikacji Włoskiego Klubu Alpejskiego, jest członkiem rady redakcyjnej biuletynu SAT (Tridentine Alpinist Society) oraz Rady Honorowej Fundacji Himalaizmu Polskiego. Fotograf – wielokrotnie prezentował swoje zdjęcia na międzynarodowych wystawach – i społecznik. Założył stowarzyszenie Ciao Namastè, którego celem jest niesieni pomocy na obszarach Nepalu dotkniętych ubóstwem, i które wybudowało tam osiem szkół. Za swoją działalność humanitarną w Nepalu podczas Festiwalu Kultury Górskiej La Magnifica Terra di Bormio w 2014 roku nagrodzony „karabinkiem solidarności”, jest też laureatem nagrody SAT.

Z zapałem propaguje kulturę górską i przybliża historię polskiego alpinizmu, pisząc artykuły i książki. Wraz z Lucą Calvim zredagował włoskie wydanie książki Jerzego Kukuczki „Mój pionowy świat”.

Jego teksty i zdjęcia znalazły się w siódmym wydaniu „Wielkiej encyklopedii gór i alpinizmu” Małgorzaty i Jana Kiełkowskich. Na KFG zaprezentuje swoją książkę „Nie tylko Nepal. Od Dolomitów po Himalaje, odkrywając naturę, ludy i tradycje”.