Warsztaty

  /    /  Warsztaty

Ważnym elementem KFG, wpisanym w misję festiwalu, są szkolenia z bezpiecznego funkcjonowania w górach i skałach. Od dwudziestu lat zapraszamy do Krakowa najlepszych instruktorów, przewodników, ratowników, trenerów i specjalistów z innych górskich dziedzin, by dzielili się wiedzą i doświadczeniem pod skrzydłami KFG. Nie inaczej będzie w tym roku. Oto pełna lista warsztatów i szkoleń.

Tradycyjnie warsztaty odbywają się pod patronatem PZU.

Harmonogram

SOBOTA, 2 GRUDNIA, SALA WARSZTATOWA S3B 
 • 11:00-12:00 Waldemar Niemiec i Tomek Nodzyński –„Z liną czy na żywca? Czyli o trudnej sztuce podejmowania decyzji – czy i jak się asekurować”
 • 12:15-13:30 Montura: Andrzej Mikler i Marcin Golonka – „Skitoury na Spitsbergenie”
 • 13:45-15:00 PETZL / 5+ Szkoła Górska: Bogusław Kowalski i Maciek Ciesielski – „Stanowiska przegląd metod budowania i asekuracji”
 • 15:15-16:00 Rafał Nowak – „Historia wspinania sportowego w Krakowie”
 • 16:15-17:15 Bogusław Kowalski –„Topografia Moka, podejścia, zejścia, trawersy, wycofy”
 • 17:30-18:30 Akademia Wspinania Mazda: Marcin Kopciński (Warszawa, Bielany), Andrzej Mecherzyński-Wiktor (Bronowice) – „Tabula rasa i atrament sympatyczny, czyli jak nie wylać dziecka z pierwszą kąpielą. Rzecz o nowicjuszach i ich przewodnikach (zwanych niezbyt pięknie „instruktorami na ściance”)
 • 18:45-19:45 Operacja „Deep purple”, Morca 2023 – Grzegorz Gawłowski, Marcin Feldman (ratownicy GOPR)
NIEDZIELA, 3 GRUDNIA, SALA WARSZTATOWA S3B 
 • 10:00-10:45 Rafał Nowak – „Rejony wspinaczkowe w centrum Krakowa: Krzemionki, Zakrzówek, Las Wolski” i „Kraków – Jura Krakowsko-Częstochowska – Tatry: wspinaczkowa triada”
 • 11:00-12:00 Akademia KEEN: Monika Witkowska – „ABC trekkingów w Himalajach”
 • 12:15-13:30 PETZL / 5+ Szkoła Górska: Bogusław Kowalski i Maciej Ciesielski – „Zjazdy”
 • 13:45-14:45 Łukasz Migiel, Andrzej Górka, Maciej Mikiewicz (ratownicy TOPR) – „Wstępna ocena poszkodowanego i szybkie badanie urazowe – pierwsza pomoc w górach”
 • 15:00-16:00 Wojciech Szatkowski – „Bieszczady nieoczywiste na skitourach”
 • 16:15-17:00 Salewa: Jacek Matuszek – „ABC latania”

Opisy poszczególnych warsztatów

***
Tomek Nodzyński i Waldek Niemiec podczas KFG 2021 (fot. Adam Kokot / KFG)
„Z liną czy na żywca? Czyli o trudnej sztuce podejmowania decyzji – czy i jak się asekurować” – Waldek Niemiec i Tomasz Nodzyński

Kolejny już raz podczas KFG Waldek Niemiec (instruktor alpinizmu PZA, Szkoła Wspinania „Kilimanjaro”) i Tomek Nodzyński (wysokogórski przewodnik tatrzański, ratownik-ochotnik TOPR, Szkoła Górska „Morskie Oko”) będą mówić o problemach związanych z bezpieczeństwem w górach. Tym razem, opierając się na własnych instruktorskich, przewodnickich i ratowniczych doświadczeniach, będą dyskutowali na temat jednego z podstawowych zagadnień podczas wysokogórskich wycieczek i wspinaczek, czyli kiedy warto/trzeba się asekurować.

***

„Skitoury na Spitsbergenie” – Andrzej Mikler i Marcin Golonka

Jeśli szukacie inspiracji do wypraw skitourowych, to warto posłuchać o urokach dalekiej północy i o tym, jak łączyć żeglowanie ze skitouringiem. A wszystko to w surowym arktycznym klimacie i niezwykłą przyrodą w tle. 60 minut pięknej opowieści o pasji, poszukiwaniach i przygodzie.

***

„Stanowiska – przegląd metod budowania i asekuracji” – Bogusław Kowalski i Maciej Ciesielski

Budowa stanowiska asekuracyjnego na ogół nie jest skomplikowaną czynnością. W większości przypadków wystarczy znajomość jednego, góra dwóch typów. Jednak w specyficznych sytuacjach pewne rozwiązania są lepsze, a inne mogą być nawet groźne. W trakcie warsztatu zaprezentowane zostaną różne sposoby konstruowania stanowisk, w tym również takie, które od kilku lat stosowane są w krajach alpejskich. Prowadzący wskażą, czym się kierować przy budowie stanowiska w zależności od rodzaju i jakości punktów stanowiskowych.

Warsztat PETZL – Bogusław Kowalski, Maciej Ciesielski (fot. Adam Kokot / KFG)

***

„Historia wspinania sportowego w Krakowie” – Rafał Nowak

Jest co najmniej kilka przesłanek natury historycznej, aby określać Kraków mianem kolebki polskiego wspinania skałkowego. W końcu to z Krakowa 4 października 1908 roku wyruszyła pierwsza znana, bo szczegółowo opisana na łamach „Taternika”, wyprawa wspinaczkowa w skałki. Jest kolejnych kilka powodów, aby opowiadać o krakowskim – pardon – krakoskim wspinaniu w kontekście wpływu na rozwój wspinania sportowego w Polsce. Osobowości wspinaczkowej sceny, rozwój krakowskiej skali trudności, implementacja reguł stylów sportowego wspinania, powstanie i rozwój współczesnej sceny zawodów wspinaczkowych. Właśnie z tej perspektywy Rafał Nowak opowie o Krakowie i spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czy jest on wciąż stolicą polskiego wspinania.

***

„Topografia Moka, podejścia, zejścia, trawersy, wycofy” – Bogusław Kowalski
Otoczenie Morskiego Oka (fot. Bogusław Kowalski)

Otoczenie Morskiego Oka zalicza się do najpiękniejszych w polskich Tatrach. W tym rejonie znajdują się najpoważniejsze drogi wspinaczkowe i największe ściany, wymagające znajomości topografii i dużego doświadczenia. Na Hali Gąsienicowej i w Dolinie Pięciu Stawów prawie każda droga wspinaczkowa kończy się na szlaku, czego nie spotyka się w Morskim Oku. Niemal każda wspinaczka, poza Mnichem i Zadnim Mnichem, stanowi duże wyzwanie dla początkujących taterników. Ściany Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego, Pośredniego, Niżnych Rysów, Żabiej Turni Mięguszowieckiej to cele, do których pokonania nie wystarczą umiejętności czysto wspinaczkowe. Dla doświadczonego taternika szczegółowa znajomość terenu to elementarz stanowiący o bezpieczeństwie zespołu. I nie chodzi tu wyłącznie o przebieg wybranej linii, czy zejście ze szczytu bądź grani. W dużych ścianach niezbędna jest wiedza o możliwościach wycofu, trawersach, stanowiskach zjazdowych. Takie informacje można utrwalać studiując mapy, przewodniki wspinaczkowe, zdjęcia ścian. W poprzedniej epoce, w czasach gdy funkcjonowała Karta Taternika, wiele topograficznej wiedzy zdobywało się podczas kursów taternickich. Dziś pozostaje nauka własna i uczestniczenie w warsztatach, na które mamy przyjemność zaprosić.

***

„10 najlepszych tras skitourowych w Tatrach, Bieszczadach, Alpach, Bałkanach i Norwegii” – Wojciech Szatkowski i Mateusz Mróz / Skitour School”

Gdzie wybrać się na początek sezonu? Gdzie czeka nas najlepszy zjazd i najciekawsze podejście? Jak się do nich przygotować? Na te pytania odpowie ekipa Skitour School. Wojciech Szatkowski, autor przewodników skitourowych i przewodnik tatrzański, zdradzi Wam, jakie są jego ulubione ścieżki w Tatrach, Beskidach i Bieszczadach. Mateusz Mróz, twórca Skitourowego Zakopanego i Skitour School, opowie o Kosowie, Macedonii, Grecji, Rumunii i Norwegii. Całość prezentacji dopełnią filmy i zdjęcia. 

„Tabula rasa i atrament sympatyczny, czyli jak nie wylać dziecka z pierwszą kąpielą. Rzecz o nowicjuszach i ich przewodnikach (zwanych niezbyt pięknie „instruktorami na ściance”)” – Andrzej Mecherzyński-Wiktor i Marcin Kopciński

Doroczna prelekcja Akademii Wspinania Mazda. Tym razem bierzemy na warsztat mistyczne spotkanie przyszłego ucznia z niegdysiejszym mistrzem, czyli zupełnego nowicjusza z doświadczonym instruktorem. Przy okazji opowiemy o różnych rzeczach ogólnie ważnych we wspinaniu: o technice, rozwoju, właściwym (naszym zdaniem) podejściu, może nawet o treningu. Prelekcja adresowana jest nie tylko do początkujących, bo każdy (gdy już raz zaczął) powinien czasem wprowadzić w temat kogoś nowego.

Marcin Kopciński

***

Operacja „Deep purple”, Morca 2023 – Grzegorz Gawłowski, Marcin Feldman (ratownicy GOPR)

Relacja ratowników uczestniczących w akcji ratunkowej w tureckiej jaskini Morca. Celem akcji było wydobycie grotołaza który doznał poważnego zachorowania na głębokości -1049m. Jedna z większych akcji jaskiniowych na świecie, zakończona sukcesem.

***

„Rejony wspinaczkowe w centrum Krakowa: Krzemionki, Zakrzówek, Las Wolski” i „Kraków – Jura Krakowsko-Częstochowska – Tatry: wspinaczkowa triada” – Rafał Nowak

Kraków to wyjątkowe miejsce na wspinaczkowej mapie Polski. W granicach administracyjnych miasta jest kilka skalnych ogródków wspinaczkowych, a do trzech największych można wręcz dojechać tramwajem. O specyfice dostępu do miejskich rejonów będę rozmawiał z Włodkiem Porębskim – dyrektorem operacyjnym Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”. Omówimy potencjał i specyfikę poszczególnych lokalizacji. Wspinanie w Krakowie to także sztuczne ściany. Przybliżymy aktualny stan infrastruktury wspinaczkowej w mieście i wskażemy, czego w Krakowie brakuje. Na koniec spojrzymy na małopolską część Jury Krakowsko- Częstochowskiej, czyli na Garb Tenczyński i Płaskowyż Ojcowski. Wspomnimy też o Tatrach, które z Krakowa są w zasięgu nawet jednodniowych wypadów wspinaczkowych.

***

„ABC trekkingów w Himalajach” – Monika Witkowska
Monika Witkowska (fot. arch. Monika Witkowska)

Na warsztatach dowiesz się: jak zorganizować himalajski trekking, jaką trasę wybrać, kiedy jest na to najlepsza pora, jak się przygotować fizycznie do takiej wędrówki, na czym polega prawidłowa aklimatyzacja, jaki ekwipunek powinno się zabrać i na co trzeba zwrócić uwagę, aby wyprawa była bezpieczna i udana.

***

„Zjazdy” – prowadzenie Maciej Ciesielski i Bogusław Kowalski
Warsztaty PETZL – Maciej Ciesielski (fot. Adam Kokot / KFG)

Powrót zjazdem na linie do podstawy ściany zawsze niesie za sobą duże zagrożenie. Ewentualne błędy mogą okazać się dla wspinaczy śmiertelne. Dlatego niezmiernie ważne są procedury, które należy nie tylko znać, ale mieć je niejako „wdrukowane”. Podczas warsztatu omówione zostaną kolejne czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem zjazdu oraz w jego trakcie. Ponadto zaprezentowana zostanie technika zjazdów w coraz popularniejszym układzie: lina pojedyncze plus tzw. tagline, np. Pure Line Petzl. Zalety wspinania z tagline.

***

„Wstępna ocena poszkodowanego i szybkie badanie urazowe – pierwsza pomoc w górach” – Łukasz Migiel, Andrzej Górka, Maciej Mikiewicz (ratownicy TOPR)

Turysta górski lub wspinacz – powinien dysponować rozszerzonym wachlarzem umiejętności medycznych. Współautorzy książki „Pierwsza Pomoc w Górach”, medycy TOPR – Łukasz Migiel, Andrzej Górka oraz Maciej Mikiewicz – omówią wstępną ocenę osoby poszkodowanej (skala AVPU oraz schemat ABCDE ) oraz zaprezentują techniki szybkiego badania urazowego. Nie są standardowe umiejętności nauczane na kursach pierwszej pomocy, jednak ważne w sytuacji odroczonej ewakuacji z trudnego terenu.

***

„Bieszczady nieoczywiste na skitourach” – Wojciech Szatkowski

Bieszczady Nieoczywiste to skitourowa opowieść o ostatniej granicy wolnego świata, jaką stały się dla Wojtka Szatkowskiego lesiste Bieszczady. Góry pełne dobrych duszków – Czadów, i tych złych – Biesów. Wojtek w swojej prezentacji zabierze nas w mniej znane rejony tych gór: w masyw Wysokiego Działu, z Wołosanią i Chryszczatą, ale także na grzbiet Hyrlatej i Matragony i do zapomnianej przez Boga i ludzi dolinki potoku Smerek. Na połoniny i najwyższą w tych górach Tarnicę – a wszystko połączone z niełatwą historią opisywanych terenów, anegdotami i ciekawostkami.

***

„ABC latania” – Jacek Matuszek
Jacek Matuszek (fot. arch. Jacek Matuszek)

Chcesz zobaczyć zachód słońca na szczycie, ale nie chce ci się schodzić po ciemku i ponadto szkoda ci kolan? Chciałbyś szybko znaleźć się na dole? Jak łatwo zamienić przykry obowiązek schodzenia na coś ekscytującego i prostego? Paralotnia waży 1200 gram i zmieści się w plecaku! Możesz mieć ją zawsze ze sobą! W prelekcji opowiem, jak zacząć swoją przygodę z paralotnią, czy trzeba iść na kurs i ile kosztuje sprzęt. Podzielę się moimi doświadczeniami z latania w górach. Opowiem, gdzie są najlepsze miejsca do latania w Polsce i za granicą. Pokażę zdjęcia i filmy z lotów na paralotni w górach, które na pewno rozbudzą twoją wyobraźnię.

***