Bogusław Kowalski

  /    /  Bogusław Kowalski

Wspina się od 1992, a od 1997 nieprzerwanie uczy wspinaczki. Wspinał się między innymi w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w Górach Szkocji, w Andach, Patagonii i w Himalajach. Współautor nowych dróg w wielkich ścianach gór Ameryki Południowej, między innymi na dziewiczej, 1000-metrowej ścianie El Monstruo w północnej Patagonii, na południowej ścianie El Sfinge w Andach Peruwiańskich oraz na wschodniej ścianie Torre Sur w masywie Torres del Paine w Patagonii. To ostatnie przejście uznane zostało za najtrudniejsze polskie dokonanie w 2004 roku.

Bogusław Kowalski (fot. arch. B. Kowalski)

Jest instruktorem alpinizmu PZA, trenerem II klasy we wspinaczce sportowej i instruktorem wspinaczki wysokogórskiej, a także menedżerem sportowym. Kierował i wykładał na kursach instruktorskich dla kadry szkoleniowej PZA, opracowywał programy szkoleniowe, procedury bezpieczeństwa, a także przeprowadzał analizy wypadków wspinaczkowych. Swoje umiejętności szkoleniowe zdobywał m.in. na stażach w Ecole Nationale de Ski et d’Alpinisme, w Chamonix, we Francji oraz w Scotland’s National Outdoor Training Centre, w Glenmore Lodge, w Szkocji.

Poza pracą w górach jestem specjalistą bezpieczeństwa i higieny pracy, a specjalizuję się w pracach szczególnie niebezpiecznych ze szczególnym uwzględnieniem pracy na wysokości. Jest również biegłym sądowym wpisanym na listę biegłych Sądu Okręgowego w Toruniu oraz w Nowym Sączu z zakresu wspinaczki oraz BHP.