Rafał Nowak

  /    /  Rafał Nowak

Rafał Nowak – wspinacz, ekiper-esksplorator, dziennikarz mediów górskich, komentator zawodów wspinaczkowych, autor przewodników. Wspina się od 1990 roku, komentuje zawody wspinaczkowe od 1993 roku, wytycza nowe drogi od 1994 roku, publikuje w mediach górskich od 1995 roku, pierwszy autorski przewodnik wspinaczkowy wydał w 2002 roku. Z perspektywy wspinania w Krakowie najistotniejsza wydaje się publikacja, monograficznego przewodnika wspinaczkowego „Brama Krakowska i Garb Tenczyński”, w którym po raz pierwszy zbiorczo opisano historię eksploracji rejonów wspinaczkowych południowego krańca Jury Krakowskiej.

Rafał Nowak (fot. R. Nowak)

W geograficznym sensie rejony Bramy Krakowskiej znajdują się de facto w granicach administracyjnych miasta Krakowa, a rejony Garbu Tenczyńskiego są w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Poza opracowaniem przewodników wspinaczkowych, jest autorem kilkuset nowych dróg wspinaczkowych, z których przeważająca liczba to realizacje w rejonach wspinaczkowych w bezpośrednim otoczeniu Krakowa, w tym w Dolinie Kobylańskiej, której mieni się samozwańczym kustoszem.

Działalność publicystyczną rozpoczął na łamach magazynu GÓRY, publikując w roku 1995 topo-wspinaczkowe krakowskich Krzemionek. Od roku 2001 współtworzył i współredagował także MAGAZYN GÓRSKI. Współpracuje także z TATERNIKIEM i portalami internetowymi takimi jak: wspinanie.pl i Brytan.com.pl Osobny rozdział to aktywność komentatorska. Pierwsze zawody wspinaczkowe komentował na krakowskiej Koronie w 1993 roku, ostatnie jakie prowadził to Mistrzostwa Polski na krakowskim Bronxie, dwa tygodnie temu. Po drodze było kilkaset imprez rangi pucharowej i mistrzowskiej w całej Polsce, w tym także relacjonowanie olimpijskiego debiutu wspinania sportowego w Tokio (dla stacji Eurosport) oraz wspinania na Igrzyskach Europejskich (dla stacji TVP Sport).