ORGANIZATORZY:

KONTAKT:

wspinanie.pl
redakcja@wspinanie.pl
tel. 12 422-21-76
kom. 600 356 626
biuro@kfg.pl
tel. 12 421-14-82
kom. 609 777 315

FAKTY:

Termin: 8-10 XII 2006
Widownia: 6 tys. osób
Parterzy merytoryczni: KW Kraków, PZA, TOPR, TPN

Filmy polskie III Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Filmy będą konkurowały o Grand Prix Festiwalu - statuetka oraz 2000 PLN, oraz o II nagrodę w wysokości 1000 PLN.

Nagrodę, której fundatorem jest ALPINUS przyzna Publiczność.

JURY: Piotr Drożdż (Redaktor Naczelny GÓRY), Andrzej Mirek (krytyk - Wdahu.com, GÓRY), Wojciech Słowakiewicz (wspinanie.pl), Krzysztof Treter (Przedstawiciel Banff FMF), Piotr Turkot (Dyrektor Artystyczny KFG, wspinanie.pl).

FILMY KONKURSOWE:

Aromat przywieziony z Tien-Szanu
Polska, 2005, 29 min.
Reżyseria: Sławomir Wróblewski
Opowieść o wyprawie 10 osób na Chan Tengri od północnej strony, która odbyła się w lipcu 2004 roku. Film przedstawia kolejne etapy zdobywania szczytu, rozmowy uczestników, napotkanych ludzi, a także wspaniałe pejzaże. Warto zwrócić uwagę na klimat, który utworzył się pomiędzy uczestnikami wyprawy.

Freerider - Yosemite
Polska, 2005, 30 min. - Premiera
Reżyseria: Maciej Szafnicki
Wspinaczka na El Capitanie. Adam i Paweł Pustelnikowie atakują jedną z najsłynniejszych klasycznych dróg w Dolinie.

Kamyki
Polska, 2005, 9 min.
Reżyseria: Maciej Szopa
Bouldering w znanych rejonach, takich jak Zimny Dół, Ciężkowice, Muchówka, a także mniej znanych: Połom, Brody Iłżeckie i Żurawnica.

Miasteczko
Polska, 2005, 14 min.
Reżyseria: Marek Dudek
Opowieść o powstaniu i życiu miasteczja namiotowego w Alpach. Pokazuje jak kluczowym w górskich warunkach jest namiot i ciepły śpiwór.

Międzynarodowe MP w Boulderingu, Tarnów 2005
Polska, 2005, 15 min.
Studio Filmowe Hybryda
Film ukazuje zmagania zawodników, ich wzajemne relacje podczas najważniejszych w Polsce zawodów boulderingowych.

Jeden Smak
Polska, 2005, 12 min.
Reżyseria: Alfred Sosgórnik
Film został nakręcony podczas tegorocznej wyprawy KW w Bielsko-Białej na Trango Tower w Karakorum. Treścią obrazu są przeżycia uczestników i rozważania na temat istoty alpinizmu powstałe pod wpływem wypadku, któremu uległ twórca filmu w ścianie Trango.

Pilsko Cup
Polska, 2005, 13 min.
Studio Filmowe Hybryda
Relacja z zawodów skialpinistycznych zorganizowanych przez klub Kandahar z Chorzowa. Zawody o Puchar Pilska były jednocześnie Mistrzostwami Polski w tej konkurencji. Narratorem filmu jest Piotr Pustelnik.

Praszczur
Polska, 2005, 26 min.
Reżyseria: Mirosław Dembiński
Janusz Orłowski ma 77 lat, jest pełen energii i radości życia. Nie było by nic w tym nic dziwnego gdyby nie to, że Janusz lata. Jest glajciarzem. Latanie jest pasją Janusza od zawsze. Gdy jest w powietrzu to wszystko przestaje mieć znaczenie, jesto największa radość dla niego i jest po prostu szczęśliwy. Paralotniarstwo wymaga ogólnej sprawności fizycznej, ale Praszczur zawzięcie pokonuje ograniczenia wynikające z wieku. Zazwyczaj korzysta z pomocy dużo młodszych kolegó, czasem się przewróci lub poobija, ale wcale go to nie zniechęca. Wprost przeciwnie. Janusz twierdzi, że będzie latał zawsze, z tą tylko różnicą, że niedługo będzie latał w krainie bez grawitacji, gdzie nie będzie ciążenia, wysiłku, codziennych kłopotów, będzie tylko swobodne latanie.

Rekonesans
Polska, 2004, 30 min.
Reżyseria: Andrzej Śmiały
Opowieść o pierwszej polskiej wyprawie wspinaczkowej w góry Cordilliera Darwina na Ziemi Ognistej. Zrealizowany w odczuciu autora pod hasłem: nieważne jak to zrobimy ale ma być fajnie. To dopiero wyzwanie!

Schemat
Polska, 2005, 5 min. - Premiera
Reżyseria: Marcin Tomaszewski
Impresja wspinaczkowa z Yosemite. Opowieść o poszukiwaniu wolności, rezygnacji z ustalonych i opisanych ścieżek.

Stan snu
Polska, 2005, 6 min.
Reżyseria: Alfred Sosgórnik
Film ukazuje sylwetkę jednego z czołowych przedstawicieli środwiska wspinaczkowego - Roberta Wykręta.

Trzeci Stopień Wyobcowania
Polska, 2005, 25 min.
Reżyseria: Wojciech Wiwatowski
Filmowa relacja z wytyczenia ekstremalnie trudnej drogi "Trzeci stopień wyobcowania" na Torre Sur w Patagonii, uznanego za największe wydarzenie patagońskiego sezonu 2004 i nagrodzonego "Jedynką" - nagrodą Polskiego Związku Alpinizmu za najlepsze osiągnięcie wspinaczkowe zeszłego roku.

Whiteout. Wyprawa poza cień
Polska, 2005, 58 min.
Reżyseria: Wojciech Szumowski
Wyprawa światowej sławy polarnika Marka Kamińskiego i niepełnosprawnego 15-latka Jasia Meli na Biegun Północny.

Wszystko prawie o Wyprawie
Polska, 2005, 37 min. - Premiera
Reżyseria: Dariusz Załuski
Anna Czerwińska opowiada o wyprawie na K2.

XPL - SKAŁA
Polska, 2005, 45 min.
Studio Filmowe Hybryda - Premiera
Pierwsza część XPL - SKAŁA poświęcona będzie wspinaczce skałkowej i skokom skalnym. "Film ten ma być wizytówką wspinaczkowej Polski. Pragniemy przedstawić w nim sekrety rodzimych rejonów wspinaczkowych oraz sylwetki ludzi z nimi związanych".

Zimą na Shishę
Polska, 2005, 25 min - Premiera
Reżyseria: Dariusz Załuski
Relacja z zimowej wyprawy na Shisha Pangmę, zakończonej udanym wejściem na szczyt Piotra Morawskiego i Simone Moro.

---------------------------------------------------------

FILMY NIEZAKWALIFIKOWANE DO KONKURSU:

Alpinus McKenzie Expedition
Polska, 2005, 45 min.
Reżyseria: Marcin Gienieczko
Relacja z samotnego spływu systemem rzecznym Mackenzie w Kanadzie.

Schody do nieba
Polska, 2003, 44 min.
Reżyseria: Andrzej Śmiały
Opowieść o zdobyciu dziewiczych morskich turni w Irlandii, a także o prawdopodobnie pierwszych polskich wejściach na słynne turnie Szkocji Old Man of Hoy, Old Man of Stoer i Herdsman.

Skazani na Tien Szan
Polska, 2003, 15 min.
Reżyseria: Piotr Pawlus
Relacja ze zdobycia Piku Lenina i Chana Tengri.

The North Face Adventure Trophy
Polska, 2005, 26 min.
Relacja z zawodów typu Adventure Race, które odbyły się w maju 2005 roku. Terenem zmagań były Tatry oraz polska i słowacka Orawa. Zawodnicy w zespołach 4-osobowych mieli do pokonania prawie 400 km w formule non stop, wykonując liczne zadania specjalne, typu wspinaczka, tyrolka z rowerem, przejście przez jaskinie.

Wspólny lot
Polska, 2003, 50 min.
Reżyseria: Mirosław Dembiński
Film opowiada historię Jędrzeja młodego paralotniarza, który podczas lotu uległ wypadkowi. Od tego czasu jest sparaliżowany i jeździ na wózku. Opowiada także historię miłości Jędrzeja i Hani jego żony (wypadek miał miejsce rok po ślubie), pokazuje jak wspólnie borykają się z codziennymi trudnościami życia inwalidy. Prozaiczne problemy dotyczące poruszania się, fizjologii, finansów w ich wypadku nabierają innego wymiaru: na przykład nie mogą w naturalny sposób mieć dzieci. Mimo wielu trudności Jędrzej nie poddaje się, jest pełen energii i zapału. Udało mu się wrócić do latania. To co ogranicza Jędrzeja na ziemi, przestaje mieć znaczenie w powietrzu. Bezradny człowiek, który nie może sobie sięgnąć książki z wysokiej półki, nagle pokonuje siłę grawitacji i lata w przestworzach. Jędrzej czuje wielką potrzebę podzielenia się swoją radością latania, a Hania mimo, że już raz zawiódł jej oczekiwania, nie chce stawać między nim a jego pasją. W ten sposób zrodził się pomysł ich wspólnego lotu. Widzimy jak wzbijają się w powietrze i lecą razem nad ziemią tak jak razem lecą przez życie.

Zimowy rejs i kaukaski Big Brother czyli 120% normy
Polska, 2005, 21 min.
Reżyseria: Sławomir Wróblewski
Opowieść o zimowej wyprawie na Elbrus, zorganizowanej przez grupę osób, które poznały się przez internet. Film utrzymany jest w konwencji humorystycznej, ale swobodna atmosfera panująca w grupie bynajmniej nie odciąga uwagi wspinaczy od obranego celu. Jak pokazują przeprowadzone podczas wyprawy eksperymenty sprzętowe i kulinarne - Jak Polak chce to potafi!