ORGANIZATORZY:

KONTAKT:

wspinanie.pl
redakcja@wspinanie.pl
tel. 12 422-21-76
kom. 600 356 626
biuro@kfg.pl
tel. 12 421-14-82
kom. 609 777 315

FAKTY:

Termin: 8-10 XII 2006
Widownia: 6 tys. osób
Parterzy merytoryczni: KW Kraków, PZA, TOPR, TPN

GOŚCIE III KRAKOWSKIEGO FESTIWALU GÓRSKIEGO 2005

Spotkania z wybitnymi postaciami światowej i polskiej sceny wspinaczkowej:

MARKO PREZELJ
Jeden z najlepszych wspinaczy na świecie, specjalizujących się w "grze alpejskiej" w górach wysokich i na wielkich ścianach. Jego pierwszym ważnym osiągnięciem było przejście w stylu alpejskim pd.-zach. grani Kangczendzongi Południowej, którego dokonał w 1991 roku w zespole a Andrejem Štremfeljem. Historycy himalaizmu są zgodni, że było to jedno z najbardziej śmiałych przejść dokonanych w stylu alpejskim na ośmiotysięcznikach.

W latach 90. XX wieku i w ciągu ostatniego pięciolecia wytyczył wiele nowych trudnych dróg na największych urwiskach Himalajów i Karakorum (m. in. wsch. ścianą Menlungtse, pn. ścianą Gyachung Kang), Alaski (m.in. Light Traveller na pd. ścianie Denali), Patagonii (Born Under Wondering Star na wsch. ścianie Torre Norte del Paine) i Górach Skalistych Kanady (wariant House-Prezelj do drogi Lowe-Jones na pn. ścianie North Twin). Ponadto jest autorem wielu świetnych przejść w Alpach, Dolomitach i Yosemite. Marko jest również jednym z najlepiej fotografujących alpinistów - jego zdjęcia zdobiły wiele okładek światowych magazynów wspinaczkowych (również tych najbardziej prestiżowych, np. "Alpinist"), pojawiały się w albumach i kalendarzach. Próbkę "artystycznych" zdolności Prezelja możemy podziwiać na tegorocznym plakacie Krakowskiego Festiwalu Górskiego oraz na okładce najnowszego numeru GÓR (w którym znajdziemy więcej fotografii i obszerny wywiad ze słoweńskim alpinistą).

BEAT KAMMERLANDER
Czołowy austriacki wspinacz skalny lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Zasłynął przede wszystkim jako autor ekstremalnie trudnych, wytyczanych od dołu wielowyciągówek w paśmie Rätikon. Pod koniec lat 80. został uznany za następcę Martina Scheela, prekursora tego typu wspinaczki na ścianach Rätikon, a zarazem w ogóle - na wapiennych ścianach Alp. Jego pierwszą wielką drogą w Rätikon była New Age X- na pd.-zach. ścianie Schweizereck z 1988 roku (1 p. RP: 1989). Droga liczyła sobie 140 metrów i 5 wyciągów. W 1991 roku dokonał 1. przejścia RP (1 p. 1990) linii Die Unendliche Geschichte X+ na pd. ścianie 7. Kirchlispitze (11 wyciagów, 320 m, 3 wyciągi IX+, 1 wyciąg X, 1 wyciąg X+). W 1994 roku wytyczył swoją najsłynniejszą drogę, która weszła w skład tzw. Alpejskiej Trylogii (razem z End of Silence T. Hubera, Des Kaisers Neue Kleider S. Glowacza). Mowa o Silbergeier X+ na pd. ścianie 4. Kirchlispitze (5 wyciągów, 200m, 1 wyciąg X+, jeden X/X+, jeden X- i dwa IX+).

W 1997 roku na pd. ścianie 7. Kirchlispitze przeszedł drogę uważaną za pierwszą "obligatoryjną" drogę 8a w Alpach WoGü. Siedmiowyciągowa droga (na razie bez przejścia RP w ciągu) ma dwa wyciągi IX-, trzy dziesiątkowe i dwa dziewiątkowe. Amatorzy ewentualnych powtórzeń muszą liczyć się ze sporymi run-outami (możliwości kilkunastometrowych lotów) na "łatwiejszych" wyciągach. Beat jest również autorem wielu ekstrem skałkowych, przede wszystkim w szwajcarskim rejonie Voralpsee. Najsłynniejsze jego linie to: Speed 8c+ (1995) i Missink Link 8c/c+ (1997). Nieobca jest mu również wielowyciągowa wspinaczka mikstowa i lodowa (m.in. nowe drogi Deja Vu M8+, Marilyn Manson M7+, Body Count W7).

DAVID KASZLIKOWSKI
Wspinacz i fotograf. Pomysłodawca wielu wypraw wspinaczkowych i alpinistcznych - Wietnam, Tajlandia, Maroko, Alaska, Dolina Miyar w Indiach. Autor nowych dróg, m.in. w dziewiczych rejonach Masywu Taghia w Maroku. Swoje eksploracje David utrwala dzieląc swój czas i energię między wspinaczkę i skomplikowaną pracę fotograficzną na dużych wysokościach. Jest pierwszym polskim fotografem współpracującym z międzynarodowymi, prestiżowymi magazynami górskimi. Publikował m.in. w Vertical, Grimper, Desnivel, Alpinist, Climbing, Rock and Ice. W Polsce jego prace pojawiają się m.in. w magazynie National Geographic, Newsweek, Góry. Jest sponsorowany przez firmy Alvika i Lanex.

Maciej Ciesielski - Student 4. roku Inżynierii Środowiska na Politechnice Wrocławskiej, członek KW Poznań oraz Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego; wspina się od 8 lat. Autor licznych przejść w górach Alaski, Kanady, Patagonii, Dolinie Yosemite (USA), w Alpach Francuskich, Karkonoszach, a także w Tatrach latem i zimą. Jeden z czołowych, polskich wspinaczy lodowych i mikstowych. Współautor nowych dróg w Tatrach i Karkonoszach. Aktualnie zauroczony narciarstwem poza trasowym i ski-alpinizmem, który to namiętnie uprawia. Współpracuje z "Górami". Jego publikacje znalazły się także w "Taterniku" i "Magazynie Górskim".

Bogusław Kowalski - uczestnik wyprawy do Peru w masyw Cordilliera Blanca wraz Arkadiuszem Grządzielem i Jerzym Stefańskim. Głównym celem zespołu było wytyczenie nowej drogi na wspaniałej, granitowej ścianie Sfinksa (La Esfinge, 5325 m). Wyprawa odniosła sukces ustanawiając nową linię - Wyjście z Cienia.

Jacek Kudłaty - znany podróżnik, fotograf i przed wszystkim wspinacz. Opowie o swojej najnowszej wyprawie na Madagaskar. Podczas, której działał w wielu rejonach tej egzotycznej wyspy, ustanawiając wiele sportowych dróg wspinaczkowych.

Marcin Miotk - lat 32, alpinista młodego pokolenia, fotograf, maratończyk. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje marzenia związane z górami wysokimi. W 2005 zdobył samotnie jako pierwszy Polak Mount Everest bez użycia dodatkowego tlenu!

Piotr Morawski - najwybitniejszy przedstawiciel młodego pokolenia w polskim himaliźmie. Uczestnik zimowej wyprawy na K2 2003. Współautor pierwszego zimowego wejścia na Shisha Pangmę.

Adam Pustelnik - najlepszy polski wspinacz skałkowy. Autor najtrudniejszych prowadzeń wielu ekstremalnych dróg w skałach Europy. W tym roku postanowił zmierzyć się z legendą amerykańskiej mekki wspinaczki bigwallowej czyli Yosemitami.

Ola Taistra - najlepiej wspinająca się kobieta w Polsce. Ma na swoim koncie niezwykły dorobek, najtrudniejszych polskich dróg wspinaczkowych. Ten rok owocował w spektakularne wspinaczki zarówno w kraju jak i na zachodzie Europy.

Marcin Tomaszewski - Jeden z najlepszych polskich taterników i alpinistów. Autor i współautor ekstremalnych dróg w Tatrach, Ziemi Baffina czy na Alasce, za którą zespół otrzymał nominację do najbardziej prestiżowej nagrody alpinistycznej na świecie czyli "Złotego Czekana" - "Piolet d'or".