home
program
gwiazdy festiwalu
goście festiwalu
konkurs filmowy
filmy zagraniczne
Puchar Polski w Boulderingu
patronat honorowy
partnerzy
sponsorzy
patronat medialny
regulamin konkursu
zgłoszenia do konkursu
bilety
JEDYNKA
dojazd
VI KFG
V KFG
IV KFG
III KFG
II KFG
biuro prasowe
organizacja-kontakt

7. KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI

Organizatorzy 7 Krakowskiego Festiwalu Górskiego z przyjemnością informują, że tegorocznymi gwiazdami imprezy będą:

-----------------------------------------------


Tommy Caldwell (fot. Topher Donahue)

Tommy Caldwell to zdecydowanie jeden z najbardziej wszechstronnych amerykańskich wspinaczy. Na jednym biegunie w dorobku Caldwella znajdziemy pierwsze przejścia sportowych ekstremów w Stanach - legendarnej Kryptonite 5.14c/d (9a) z 1999 roku [news] i Flex Luthor 5.15a (9a+) z 2003 roku [news], na drugim natomiast absolutnie topowe osiągnięcia wielkościanowe - przejścia klasyczne na słynnym El Capitanie w Yosemite.


Tommy Caldwell (fot. blackdiamondequipment.com)

Jednym z największych osiągnięć Amerykanina jest bez wątpienia uklasycznienie 25-wyciągowej Dihedral Wall (oryg. VI 5.9 A2) w maju 2004 roku [news]. Przejście, które uznano wówczas za najtrudniejszy klasyczny bigwall (jako pierwsza na ścianie otrzymała stopień 5.14a), a sam Caldwell wartościował je dużo wyżej niż swoje dotychczasowe wspinaczki w Yosemite (Lurking Fear VI 5.13c, Muir Wall VI 5.13c, West Buttress VI 5.13c, Salathé Wall VI 5.13b, Zodiac VI 5.13d).

Październik 2005 to w wykonaniu Tommy'ego Caldwella prawdziwy maraton wspinaczkowy. Na początek w zespole z żoną Beth Rodden Caldwell zrobił drugie klasyczne przejście słynnej The Nose 5.14a [news]. Dwa dni później poprawił styl, pokonując 31-wyciągów The Nose w zaledwie 12 godzin! Wreszcie, 30-31 października przeszedł klasycznie w czasie 23 godzin i 23 minut łańcuchówkę złożoną z The Nose i Freeridera (5.13a, 37 wyciągów, news).

Rok 2008 to wykonaniu Caldwella (w zespole z Justenem Sjong) pierwsze klasyczne przejście drogi Magic Mushroom VI 5.14a, która staje się automatycznie najtrudniejszą klasyczną linią na ścianie [news]. W tym samym roku sprawdzonemu zespołowi Caldwell-Rodden udało się przejść Magic Mushroom w ciągu jednego dnia (20 godz. 2 min., news).

-----------------------------------------------

Bask Patxi Usobiaga  to nie tylko jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych wspinaczy sportowych na świecie, ale przede wszystkim mistrz onsajtu. Jego osiągnięcia, zarówno w skałach, jak i na arenie zawodniczej, mówią same za siebie. Bilans skalny Baska to między innymi; 3x 9a+ (Realization, La Rambla, La Novena Enmienda), kilkanaście 9a, kilka 8c OS i to co najważniejsze - czyli pierwszy w historii onsajt na drodze 8c+! W 2007 roku Usobiaga zadziwił środowisko pokonując bez znajomości linię Bizi Euskaraz (pierwsze przejście, news) w hiszpańskim rejonie Etxauri. Wyczyn ten powtórzył rok później, pokonując w stylu OS Home Sweet Home 8c/c+ we francuskim Pierrot Beach [news].  


Patxi Usobiaga (fot. arch. P. Usobiaga)

Równie dobrze Bask radzi sobie od lat na arenie pucharowej. Jego dorobek na sztucznych formach to między innymi dwie wygrane w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w konkurencji prowadzenie - statuetki za rok 2006 i 2007. W tym roku Usobiaga wywalczył wreszcie wymarzone złoto na Mistrzostwach Świata w chińskim Xining [news].


Podczas treningu (fot. arch. P. Usobiaga)

W poprzednich latach zdobywał na MŚ trzy razy z rzędu srebrny medal. Rok 2009 to znów czołowe pozycje Baska w toczącym się PŚ i szansa na trzeci tytuł najlepszego w światowym rankingu. Ale o to będzie  musiał ostro powalczyć z rewelacyjnie spisującym się Adamem Ondrą...

-----------------------------------------------

Rafał Sławiński urodził się 4 marca 1967 roku w Warszawie, tu też przez pierwsze 6 lat chodził do szkoły. Jako dziecko zapalonych taterników i narciarzy, Elżbiety z Lewandowskich i Andrzeja Sławińskiego, dużo jeździł na nartach na Kasprowym Wierchu, w Szczyrku i w Karpaczu.

W 1979 rodzina Sławińskich wyjechała z Polski do pracy w Algierii, potem przebywali we Francji, wreszcie w roku 1982 wyemigrowali do Kanady i osiedli w Calgary. Tu Rafał ukończył liceum i poszedł na studia. Studiował w Calgary i Chicago, by uzyskać doktorat z geofizyki na University of Calgary. Obecnie pracuje jako profesor fizyki na Mount Royal University of Calgary. Od roku 1990 jest żonaty. W 1993 roku odwiedził Polskę - w Tatrach przeszedł zachodnią ścianę Kościelca drogą Stanisławskiego (z Pawłem Kunachowiczem), był na Orlej Perci i przeszedł z Hali do Morskiego Oka, żeby zobaczyć najsłynniejszy rejon wspinaczkowy w Polsce.


Rafał Sławiński (fot. Wiktor Skupiński)

W Górach Skalistych Rafał odbył swoje pierwsze wspinaczki z ojcem w latach 1988/89, lecz wkrótce usamodzielnił się i przejawił nieprzeciętny talent wspinaczkowy. Pierwszą trudniejszą drogą była Humble Horse na północnej ścianie Diadem Peak w rejonie Columbia Icefield, w roku 1995. Robił ją powtórnie w 2008 roku i wcale nie wydała mu się taka łatwa. Ma w dorobku ogromną ilość przejść w Kanadyjskich Górach Skalistych, wśród których do najpoważniejszych należą:

  • Nowa droga na północno-wschodniej ścianie Mount Chephren, w warunkach zimowych (marzec 2007),
  • Nowa droga na północno-wschodniej ścianie Mount Andromeda (2006),
  • Pierwsze zimowe przejście drogi Greenwood-Locke na północnej ścianie Mount Temple (2004).


Rafał Sławiński (fot. Wiktor Skupiński)

Rafał parokrotnie wspinał się w górach Alaski, m. in. w 2005 roku wraz z Walerym Babanowem zrobił nową drogę południowo-zachodnią ścianą Mount McKinley (Denali). Trzykrotnie wspinał się w Karakorum (w latach 2005, 2006 i 2009), zdobywając kilka dziewiczych szczytów wysokości rzędu 6000 m.

Obecnie Rafał Sławiński należy do najlepszych wspinaczy mikstowych i lodowych na kontynencie amerykańskim. Przed paru laty był również czołowym przedstawicielem północno-amerykańskiego nurtu sportowego we wspinaczce. Jego specjalnością były ekstremalnie trudne drogi mikstowe. Był jednym z prekursorów dry-toolingu. W latach 1999-2003 wielokrotnie wygrywał poważne zawody wspinaczkowe, w tym najważniejsze amerykańskie zawody we wspinaczce lodowej i mikstowej - Ouray Ice Festival rozgrywane co rok w Ouray, Colorado, USA.

------------------------------------

Płeć piękną na tegorocznym 7. Krakowskim Festiwalu Górskim reprezentować będzie utalentowana polska himalaistka młodego pokolenia i nasza nadzieja w górach wysokich Kinga Baranowska.


(fot.kingabaranowska.com)

Urodzona na Kaszubach, a obecnie związana ze środowiskiem warszawskim, Kinga konsekwentnie od paru lat realizuje swoje projekty w górach najwyższych. Pierwszy kontakt z górami wysokimi w 2002 roku zakończył się sukcesem w postaci wejścia na Chan Tengri (6995 m). Rok później przyszedł czas na próbę swoich sił w Himalajach. Kinga, zdobywając Cho Oyu (8201 m), dołączyła jako dziewiąta kobieta do grona Polek, które stanęły na wierzchołku ośmiotysięcznika. 

Od 2006 roku regularnie w każdym sezonie brała udział w wyprawach w Himalaje i Karakorum, powiększając swój dorobek górski o wejścia na Broad Peak (8047 m - w 2006 roku, jako 11 kobieta w historii) i Nanga Parbat (8125 m - w 2007 roku ścianą Diamir). W 2007 roku weszła także na Denali (6194 m) na Alasce. Przełomowym okazał się rok 2008, kiedy to jako pierwsza Polka dokonała w świetnym stylu wejść na dwa ośmiotysięczniki, Dhaulagiri (8167 m) i Manaslu (8156 m).

Ukoronowaniem dotychczasowej działalności w górach wysokich było zdobycie w sezonie 2009 trzeciego szczytu świata Kanczendzongi (8598 m). Przed Kingą wyczyn ten nie udał się żadnej z Polek, a ona sama zadedykowała wejście na swój szósty ośmiotysięcznik Wandzie Rutkiewicz, która zaginęła na stokach Kanczendzongi w 1992 roku.

Za swoje osiągnięcia nagradzana była wielokrotnie nagrodami środowisk wspinaczkowych. Dwukrotnie nominowana do nagrody KFG - "Jedynki" (2007 i 2008), jest laureatką nagrody "Orzeł KW" (2007) za najlepsze przejście w kategorii wspinaczka górska i "Kolosa" (2008) w kategorii "alpinizm".