home
program
gwiazdy festiwalu
goście festiwalu
konkurs filmowy
filmy zagraniczne
Puchar Polski w Boulderingu
patronat honorowy
partnerzy
sponsorzy
patronat medialny
regulamin konkursu
zgłoszenia do konkursu
bilety
JEDYNKA
dojazd
VI KFG
V KFG
IV KFG
III KFG
II KFG
biuro prasowe
organizacja-kontakt

7. KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI - POLSCY GOŚCIE

POKAZY SPECJALNE

Polscy Goście Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

--------------------------------------------------------------

POKAZY SPECJALNE

Odchodząc od sati. Opowieść o podróżach życia

Pokaz specjalny poświęcony wybitnemu polskiemu himalaiście Piotrowi Morawskiemu, tragicznie zmarłemu w tym roku na Dhaulagiri. O ostatniej wspinaczce Piotra oraz o swojej osobistej podróży do Nepalu opowie w piątkowy wieczór Olga Morawska. Dzięki wielkiemu sercu bliskich mi ludzi dwa tygodnie po śmierci Piotrka poleciałam do Nepalu. Wsiadając do samolotu, nie doceniałam tego gestu, tej pomocy, tego pomysłu. Miałam poczucie, że w chwili, gdy przeżywam tragedię swojego życia, ktoś dodatkowo mnie męczy. Nie miałam jednak wystarczająco dużo siły, żeby zaprotestować. Poleciałam. Była to najważniejsza podróż mojego życia. W ciągu dwóch tygodni przeżyłam krańcowe załamanie po to, żeby następnie powrócić z dna rozpaczy, z wielkimi nadziejami na przyszłość. Wróciłam z myślą w głowie i sercu, że człowiek żyje tak długo, jak żyje pamięć o nim. Stąd pomysł na pokaz slajdów. Zaprezentuję na nim między innymi zdjęcia robione przez Piotrka na ostatniej wyprawie, jego dziennik, naszą korespondencję.

Piotr Morawski – jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów. Do niego (w zespole z Simone Moro) należy pierwsze w historii wejście zimowe na Shisha Pangma (8027 m) w 2005 roku. Jest także zdobywcą Annapurny Wschodniej (8010 m), Broad Peaka (8047 m) – tzw. Tryptyk Himalajski i Nanga Parbat (8125 m). W 2008 roku wszedł na dwa ośmiotysięczniki, Gasherbrum I ( 8068 m) i Gasherbrum II (8035 m). Zginął w tym roku, 8 kwietnia, na Dhaulagiri w Himalajach [news].

Olga Morawska – z wykształcenia socjolog, zawodowo dyrektor wydawniczy, prywatnie wielka miłośniczka sportu, podróżniczka oraz mama Ignacego i Gustawa. Kobieta z wielką pasją życia i nieposkromioną energią. Przez ostatnie 8 lat także dzielna żona swojego męża.

Wyprawa na Nanda Devi East (7434 m) – 70 lat polskiego himalaizmu

W  lipcu  1939 roku polscy alpiniści zdobyli dziewiczy wierzchołek Nanda Devi East, położony w indyjskich Himalajach. Droga Polaków na szczyt prowadziła  eksponowaną  granią i w tamtym czasie była to najtrudniejsza wspinaczka człowieka w Himalajach. Sukces ten zapoczątkował wiele innych polskich osiągnięć w górach wysokich.

70 lat później, w maju 2009 roku polscy alpiniści ponownie wyruszyli do Indii. Marcin Miotk, Grzegorz Mróz i Jan Lenczowski (kierownik wyprawy, wnuk Jakuba Bujaka - pierwszego zdobywcy Nanda Devi East) zaprezentują relację z tegorocznej wyprawy, której celem było powtórzenie drogi Polaków z 1939 roku.

Interesującym elementem pokazu będzie prezentacja oryginalnego materiału filmowego z   wyprawy   w  1939  roku,  odnalezionego w Londynie po kilkudziesięciu latach poszukiwań.

----------------------------------------------

Kinga Baranowska

Czołowa polska himalaistka. Zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników. Po raz pierwszy przekroczyła barierę 8000 m w 2003 roku, zdobywając Cho Oyu (8201 m). W 2006 roku był Broad Peak (8047 m, news), a rok później Nanga Parbat (8125 m, news). Przełomowy okazał się rok 2008, kiedy jako pierwsza Polka dokonała w świetnym stylu wejść na dwa ośmiotysięczniki, Dhaulagiri (8167 m, news) i Manaslu (8156 m, news). W tym roku, znów jako pierwsza Polka, weszła na trzeci szczyt świata Kangchendzöngę (8586 m, news). Swoje wejście zadedykowała Wandzie Rutkiewicz, która zaginęła na stokach Kangchendzöngi w 1992 roku.

Mateusz Haładaj

Jeden z najlepszych polskich wspinaczy sportowych, zarazem jeden z dwóch Polaków, którym udało się pokonać w skałach trudności 9a. Premierą w tym stopniu była dla Mateusza latem tego roku droga Erfolg ist trainierbar reclimbed w austriackim Adlitzgraben [news, wywiad]. Jesienią łodzianin dodał do kolekcji „dziewiątek” jeszcze Los Inconformistas w Rodellar [news]. Na koncie Mateusza znajdziemy poza tym pokaźny zestaw dróg spod znaku 8c+, na czele z tą najsłynniejszą – Biographie we francuskim Céüse.

Łukasz Dudek

Pierwszy Polak, który wprowadził polskie wspinanie na europejski poziom 9a. Przełomowe dla nas prowadzenie miało miejsce w lutym br. na Mišja Peč w Ospie, gdzie Łukasz Dudek poprowadził drogę Martin Krpan [news, wywiad]. Takie trudności powtórzył potem jeszcze raz, przechodząc linię Underground we włoskim Arco (Massone), news. Miniony sezon był przełomowy dla Łukasza i jednocześnie znów dla polskiego wspinania również pod względem onsajtu. Łukasz pokonał w tym stylu linię El chorreras o la belle inconue 8b/b+ w Rodellar [news].

Adam Pustelnik

Jeden z najlepszych polskich wspinaczy, odnoszący sukcesy zarówno na arenie skalnej, jak i wielkościanowej. W 2003 roku jako pierwszy z Polaków pokonał stopień 8c+ prowadząc Shangri-la 11/11- na Frankenjurze. Górsko realizował się m.in. w rejonie Ak-Su (Kirgistan 2006, news) i w Dolinie Charakusa (Pakistan 2007, news), współtworząc nowe, trudne drogi. Latem tego roku Adamowi udało się poprowadzić legendarną, 6-wyciągową Silbergeier (8b, 200 m) w Rätikonie autorstwa Beata Kammerlandera [news]. Natomiast z jesiennego pobytu w Indian Creek przywiózł m.in. Ruby’s Cafe 5.13- Fl (najtrudniejsza, tradycyjna droga pokonana przez Polaka w tym stylu) oraz Air Sweden 5.13R i Less Than Zero 5.13, obie RP.

Wojciech Ryczer, Rafał Zając, Michał Kasprowicz

Alpiniści, eksploratorzy. Na przełomie sierpnia i września br. w udział w wyprawie do trudno dostępnego górskiego pasma Zachodniego Kokszał Tau, leżącego na pograniczu kirgisko-chińskim. Owocem działalności zespołu były dwie nowe drogi; Z-K (D+, 600 m) na Piku Plaza 4912 m i Nordic Walking (AI5/5+, M4 z miejscem M5, 1000 m) na dziewiczym Piku Granitsa 5370 m [news].

Wojciech Kozub, Krzysztof Starek, Marcin Michałek

Wspinacze górscy, eksploratorzy. W ich górskim dorobku znajdziemy m.in. nowe drogi i powtórzenia w kirgiskim masywie Kara-su (W. Kozub – Opposite to Asan 650 m VI+, powtórzenie Free Aussie Route 1200 m 5.11d, news; K. Starek – Salamandra 430 m VII-) i w centralnym Karakorum (W. Kozub – zdobycie dziewiczego wierzchołka Honboro 6430 m, mikstową drogą M5 ED, news). Marcin Michałek jest instruktorem taternictwa PZA, autorem wielu nowych dróg i pierwszych przejść zimowych w Tatrach. W tym roku trójka krakowskich wspinaczy pokonała dziewiczą, północną ścianę szczytu Ombigaichen 6573 m, znajdującego się w otoczeniu doliny Nare w Nepalu [news].

Michał Król, Andrzej Sokołowski


Doświadczeni alpiniści, wspinacze skałkowi, eksploratorzy. W 2008 roku Michał Król i Andrzej Sokołowski (z Przemkiem Wójcikiem) wytyczyli nową drogę na północnej ścianie Pharilapcha (6012 m), Khumbu - Dzień Niepodległości (WI5+ M7, 1300 m), dokonując tym samym jednego z najlepszych polskich przejść w stylu alpejskim w Himalajach ostatniej dekady. W tym roku Król i Sokołowski wzięli udział w Tien-Shan Kokshaal Too Range Expedition 2009. Ich celem była poprowadzenie drogi mikstowej na Piku Mińsk (ok. 5200 m). Niestety z powodu kontuzji Michała Króla, zespołowi nie udało się dokończyć drogi.