home
program
goście zagraniczni KFG
polscy goście KFG
polski konkurs filmowy
międzynarodowy konkurs
jury konkursowe
Mistrzostwa Polski
kiermasz KFG
sponsorzy KFG
partnerzy KFG
patronat medialny
regulamin konkursów
zgłoszenia do konkursów
bilety i karnety
dojazd
konkurs fotograficzny AMC
VIII KFG
VII KFG
VI KFG
biuro prasowe
organizacja-kontakt

9. KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI - GOŚCIE ZAGRANICZNI

Zagranicznymi gośćmi 9. KFG będą: zgrany zespół: Sean Villanueva, Nicolas i Olivier Favressse, tegoroczni laureaci prestiżowego Złotego Czekana. O górach najwyższych opowiadać będzie wybitni himalaiści - Włoch Simone Moro oraz Kazach Denis Urubko. Natomiast esktremalną wspinaczkę skałkową zaprezentuje Hiszpan Dani Andrada.

Sean Villanueva, Nicolas i Olivier Favressse

Prawdziwi hipisi. Niewielu wspinaczy stać na to, aby w wielką ścianę zabrać ze sobą instrumenty muzyczne i odbyć niejedną jam session w portaledge. Goszczące na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Górskim Belgijskie trio Nicolas i Olivier Favresse oraz Sean Villanueva O’Driscoll, jest jednym z silniejszych i bardziej charyzmatycznych zespołów wspinaczkowych młodego pokolenia.


Na grenlandzkim szczycie, od lewej: Sean Villanueva, Nicolas i Olivier Favressse, Ben Ditto
(fot. arch. Nicolas Favresse)

Panowie z powodzeniem przenieśli świetne wyniki sportowe w wielkie ściany całego świata. Ich osiągnięcia wspinaczkowe charakteryzują duże trudności techniczne i dobry styl przejść. Często decydują się na wyjazdy eksploracyjne, a każda z ich wypraw to niecodzienna przygoda. W dolinie Yosemite Nico wraz z Seanem zrobili własną drogę (news) na wydawałoby się w pełni wyeksplorowanej ścianie El Capitana, a niedawno powtórzyli znaną Salathe Wall.

W Patagonii jako pierwszy zespół w historii pokonali klasycznie i w stylu onsight niezwykłą wschodnią ścianę Fitz Roya, a razem z Olivierem i Mikiem Lecomte przeszli słynną Riders on the Storm (VI, 5.12d, A3, 36 wyciągów; news) autorstwa m.in. Wolfganga Gullicha i Kurta Alberta. W Pakistanie z Adamem Pustelnikiem trio zrobiło dwie nowe drogi na dziewiczych granitowych turniach w dolinie Charakusa (news).


Żeglarski pomysł na przemieszczanie się w grenlandzkich fiordach
(fot. arch. Nicolas Favresse)

Na Ziemi Baffina w zespole z Stephane Hansessensem, przeszli klika nowych dróg, w tym wariant do hakówki na Mount Asgard. Nowość nazwali Belgarian (VI, 5.13, A1, 850m.; news) i zostali za nią wyróżnieni prestiżową nagrodą „Golden Piton” („Złoty Hak”), przyznawaną przez amerykańskie czasopismo „Climbing”.

Podczas ostatniej ze swoich wypraw pod cele wspinaczkowe na Grenlandii Nico, Olivier, Sean oraz towarzyszący im fotograf i wspinacz Bena Ditto przypłynęli łodzią, kierowaną przez Boba Sheptona. Poprowadzili wtedy na sześciu różnych ścianach dziewięć nowych dróg o maksymalnych trudnościach 5.12+. Wszystkie, oprócz jednej, zostały pokonane w stylu alpejskim. Tylko jedną ze ścian, 850-metrową Impossible Wall, zespół przeszedł w stylu big wallowym z użyciem portaledge i holowaniem sprzętu (Favresse team w Grenlandii).


Efektowne zacięcie na jednym z grenlandzkich klifów
(fot. arch. Nicolas Favresse)

Za przygodowy aspekt tej wyprawy i duże trudności techniczne pokonanych dróg zespół otrzymał najważniejszą w świecie wspinaczkowym nagrodę „Złotego Czekana”. Zostali zarazem pierwszymi w historii, których uhonorowano tym wyróżnieniem za stricte skalne przejścia. Goście z Belgii na pewno przybliżą publiczności szczegóły tej wyprawy, a także dołożą pewnie do swojej prezentacji akompaniament z muzyki granej na żywo. (tekst: Adam Pustelnik)

Simone Moro

Urodził się 27 października 1967 roku w Bergamo, mieście położonym u podnóża Alp i na przedpolu wielkiej metropolii przemysłowej – Mediolanu. Miłość do gór wyniósł z domu rodzinnego – zarówno jego dziadek, jak i ojciec, byli alpinistami.


Simone Moro (fot. simonemoro.wordpress.com)

W pierwszych latach pociągała go wspinaczka sportowa ale nie zaniedbywał też wspinaczek górskich i na lodospadach. W trakcie 2 lat służby wojskowej został instruktorem alpinizmu i dokonał licznych wejść na najważniejsze szczyty Alp.

Po wystąpieniu z wojska został trenerem pływania przy Włoskiej Federacji Pływackiej, a w 1992 roku zdobył uprawnienia instruktora wspinaczki sportowej. W latach 1992-96 pracował jako trener włoskiej kadry wspinaczki sportowej. Jednocześnie szkolił się w zawodzie przewodnika górskiego.

We wspinaczce skalnej osiągnął wysokie rezultaty: 8b+ we wspinaniu klasycznym i M11 na drogach mikstowych. Jednak dopiero ekspedycje w najwyższe góry świata, szczególnie te zimowe, przyniosły mu światowy rozgłos:

  • cztery razy był na Evereście, m.in. dokonując w roku 2006 samotnego trawersowania szczytu z południa na północ.
  • dokonał pierwszych wejść zimowych na trzy ośmiotysięczniki: Shisha Pangma (2005, wraz Piotrem Morawskim), Makalu (2009) i Gasherbrum II (2011).


Na szczycie Gasherbruma II, od lewej: Denis Urubko, Simone Moro i Cory Richards
(fot. Cory Richards)

Dziś Simone Moro jest przede wszystkim zawodowym alpinistą. Rocznie wygłasza kilkadziesiąt prelekcji we Włoszech i za granicą. Jest poliglotą – biegle posługuje się czterema językami: angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim. W 2010 roku zdobył uprawnienia pilota śmigłowca i od maja 2011 należy do zespołu ratowniczego Fishtail Air w Himalajach Nepalu.

Osiągnięcia ostatnich lat pozwalają zaliczyć go do grona najwybitniejszych himalaistów świata. Zawsze zaznaczał, że Polacy byli jego nauczycielami w zimowym himalaizmie. Dziś można powiedzieć, ze uczeń dorównał dawnym polskim mistrzom, a dzisiejsi od niego mogą się uczyć. (tekst: Janusz Kurczab)

Denis Urubko

Denis Urubko urodził się 29 lipca 1973 roku w Niewinnomyssku (Kraj Stawropolski, Rosja). Jest więc z pochodzenia Rosjaninem, ale mieszka w Ałma Acie i reprezentuje barwy Kazachstanu.


Denis Urubko
(fot. russianclimb.com)

Do tego kraju pojechał za namową poznanego w Pamirze trenera alpinizmu Ilińskiego. Przez rok pracował w teatrze jako aktor, a na przełomie lat 80. i 90. wstąpił do armii kazachskiej. Służąc w wojsku intensywnie trenował, m.in. razem z Walerym Babanowem, Wadimem Grekowem i Michaiłem Michajłowem.

W latach 1998-2001 Denis Urubko był wybierany najlepszym alpinistą w Kazachstanie. Wielokrotnie zwyciężał w biegach górskich. W 1999 w ciągu zaledwie 42 dni zdobył wszystkie pięć szczytów (Pik Lenina, Pik Kommunizma, Pik Korżeniewskiej, Chan Tengri i Pik Pobiedy), wymaganych dla uzyskania tytułu Śnieżnej Pantery.

Wiosną 2000 roku zaczął zdobywanie ośmiotysięczników, wchodząc na Everest bez tlenu. W 9 lat później miał ich już cały komplet, stając się piętnastym zdobywcą Korony Himalajów, a ósmym, który dokonał tego bez korzystania z aparatu tlenowego. Na trzy z ośmiotysięczników poprowadził nowe drogi (Broad Peak, Manaslu i Cho Oyu), a na Makalu dokonał pierwszego zimowego wejścia (news). 2 lutego 2011 roku, wraz z Simone Moro i Cory Richardsem wszedł jako pierwszy zimą na Gasherbrum II (8034 m).


Denis Urubko na szczycie Makalu (fot. simonemoro.blogspot.com)

W 2009 roku Denisowi Urubko wraz z Borysem Dedeszko został przyznany Złoty Czekan za wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu (8201 m). W tym samym roku zostali oni uhonorowani również Azjatyckim Złotym Czekanem.

Obecnie Denis Urubko, obok Simone Moro, Marko Prezelja, Ueli Stecka, Steve House’a, i może jeszcze paru innych alpinistów, jest gwiazdą pierwszej wielkości himalaizmu światowego. (tekst: Janusz Kurczab)

Dani Andrada

Jeden z najbardziej znanych i najlepszych wspinaczy skalnych naszego pokolenia. Ten 36-letni wspinacz pochodzący z Madrytu jest rekordzistą pod względem liczby pokonanych dróg w stopniu 8a i trudniejszych. Ma ich na swoim koncie już około 3 tysiące. (!) i niemal każdego dnia dokłada nowe drogi do tej imponującej kolekcji. Jest autorem przejść dwóch dróg o wycenie 9b. Obie – Ali Hulk extension SD i Delicuente Natural biegną dachem jaskini Ali Baba w Rodellarze.


Dani Andrada (fot. arch. Petzl)

Andrada działa również na drogach dłuższych, czego przykładem jest nowo powstała droga w Chinach - Corazón de Ensueno 8c, licząca 8 wyciągów trudnego wspinania w olbrzymim przewieszeniu jaskini Chuanshang w Getu Valley. Hiszpan ma za sobą także wspaniałą karierę zawodniczą. Jest wielokrotnym mistrzem Hiszpanii we wspinaniu sportowym, wielokrotnym zwycięzcą edycji Pucharów Świata w boulderingu i złotym medalistą Mistrzostw Świata na czas. Obecnie mieszka w Lleidzie w Hiszpanii, chociaż jak sam przyznaje, dużo więcej czasu spędza w swojej furgonetce podróżując po różnych rejonach.


Dani Andrada na "Corazón de Ensueno" w Chinach (fot. Sam Bie/Petzl)

Najważniejsze przejścia w skałach:

  • Ali Hulk extension SD 9b,
  • Delicuente Natural 9b,
  • 4 drogi o wycenie 9a+,
  • 35 dróg o wycenie 9a,
  • Około 3 tys. dróg o wycenie 8a i więcej.

Wybrane drogi wielowyciągowe:

  • Viaje de los Locos (8b+ 250 m), Sardynia,
  • Le passague a Gui (8c 250 m), Verdon,
  • Corazón de Ensueno (8c 210 m), Chiny, jaskinia Chuanshang,
  • Lurgorri (8c 200 m), Picos de Europa.