home
program
goście zagraniczni KFG
polscy goście KFG
polski konkurs filmowy
międzynarodowy konkurs
jury konkursowe
Mistrzostwa Polski
kiermasz KFG
sponsorzy KFG
partnerzy KFG
patronat medialny
regulamin konkursów
zgłoszenia do konkursów
bilety i karnety
dojazd
konkurs fotograficzny AMC
VIII KFG
VII KFG
VI KFG
biuro prasowe
organizacja-kontakt

9. KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI

Polscy goście 9. Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

-------------------------------------------------------------------------------------

Artur Hajzer

Himalaista, uczestnik i kierownik wielu wypraw w góry najwyższe, zdobywca 6 ośmiotysięczników, autor pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę (8091 m) w 1987 roku. W 2010 roku wspólnie z Robertem Szymczakiem w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015 zdobył Nanga Parbat (8125 m). Celem programu, którym kieruje Hajzer, jest wyselekcjonowanie i przygotowanie młodych utalentowanych wspinaczy, którzy zaatakują niezdobyte dotąd zimą ośmiotysięczniki w Karakorum.


Artur Hajzer (fot. wspinanie.pl)

W tym roku również w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego z Adamem Bieleckim i Tomaszem Wolfartem Hajzer wszedł na Makalu (8463 m). Pozostałe ośmiotysięczniki na koncie Polaka to: Manaslu (1986), Shisha Pangma (1987) i Dhaulagiri (2008). Artur Hajzer jest także autorem książek – "Atak rozpaczy" (1994) i "Korona Ziemi. Nie-poradnik zdobywcy", która ukaże się w grudniu tego roku.

Adam Pustelnik

Jeden z najlepszych polskich wspinaczy, z bogatym dorobkiem skalnym i wielkościanowym. W 2003 roku jako pierwszy z Polaków pokonał stopień 8c+ prowadząc Shangri-la 11/11- na Frankenjurze. 7 lat później również na Frankenjurze przeszedł najsłynniejszą „dziewiątkę a” na świecie Action Directe Wolfganga Güllicha. Górsko realizował się m.in. w rejonie Ak-Su w Kirgistanie (2006) i w Dolinie Charakusa w Pakistanie (2007), współtworząc nowe, trudne drogi. W 2009 roku poprowadził Silbergeier (8b, 200 m) w Rätikonie autorstwa Beata Kammerlandera.


Adam na "Orbayu" (fot. Bernardo Gimenez)

W sierpniu tego roku zrobił trzecie przejście słynnej Orbayu 8c+/9a na Naranjo de Bulnes, autorstwa braci Eneko i Ikera Pou, anonsowanej jako jedna z najtrudniejszych wielowyciągówek na świecie. Krótko potem miał poważny wypadek na Naranjo de Bulnes podczas pracy nad nowym projektem. Obecnie wraca do zdrowia.

Konrad Ociepka i Marcin Wszołek

Świetni wspinacze skałkowi, ale od kilku lat również sprawdzony zespół wielkościanowy. Swoją przygodę ze wspinaniem wielowyciągowym zaczęli w 2009 roku, przechodząc jako pierwsi Polacy sardyńskie klasyki Mezzogiorno di fuoco 8b w Punta Giradili i Hotel Supramonte 8b w Gole di Gorroppu. Potem były znów pierwsze polskie przejścia. W 2010 roku sięgnęli po słynną, 350-metrową End of Silence 8b+ braci Huberów na ścianie Feuerhöndl w Alpach Berchtesgadeńskich.


Konrad prowadzi wyciąg 7b, Marcin na stanowisku (fot. Maciek Dziedzic)

W tym roku padł jeden z głównych celów autorskiego projektu pod nazwą Big Wall Project – 400-metrowa Voie Petit 8b na Grand Capucin, najtrudniejsza technicznie wielowyciągowa droga Alp Francuskich. Już teraz Konrad z Marcinem zapowiadają przyszłoroczny atak na Nowe Szaty Cesarza 8b+ (270 m) Stefana Glowacza na ścianie Fleischbank w austriackim Wilder Kaiser.

Ola Dzik

Ola Dzik jest jedną z czołowych himalaistek młodego pokolenia. W ubiegłym roku jako pierwsza Polka zdobyła wszystkie siedmiotysięczniki byłego Związku Radzieckiego (ostatnim etapem było wejście na Pik Pobiedy 7439 m), tym samym otrzymała prawo do tytułu "Śnieżnej Pantery". W tym samym roku w świetnym stylu zwyciężyła w kategorii kobiet w międzynarodowym biegu wysokogórskim "Elbrus Race" na najwyższy szczyt Kaukazu (5621 m). Startując na trasie "extrem" wygrała z czasem 5:04.


Ola Dzik (fot. ola-dzik.pl)

Ten rok to z kolei pierwszy w dorobku ośmiotysięcznik. 22 lipca wspólnie z Ukrainką Marią Chitrikową (dziewczyny stanowiły Ternua Female Team) i Jackiem Telerem stanęły na szczycie Gasherbruma II (8035 m).

Michał Król i Andrzej Sokołowski

Alpiniści, wspinacze skałkowi, eksploratorzy. Panowie mają już za sobą wiele wypraw w góry wysokie. W 2006 roku Michał Król z Przemkiem Wójcikiem zdobyli dwa wierzchołki Doliny Miyar: Tama Donog drogą Skazani na Miyar (1000 m, VIII-) i Geruda Peak drogą Powrót do Miyar (900 m, VII+, 1xA0).


Michał Król i Andrzej Sokołowski - na wierzchołku północnym Pik Mińsk (fot. A. Sokołowski)

W 2008 Andrzej i Michał ponownie z Przemkiem wytyczyli nową drogę na północnej ścianie Pharilapcha (6012 m), Khumbu - Dzień Niepodległości (WI5+ M7, 1300 m, 4 dni), dokonując tym samym jednego z najlepszych polskich przejść w stylu alpejskim w Himalajach ostatnich lat. W sierpniu tego roku wytyczyli nową drogę Cztery pory roku (M8- WI5 1xAF) na północny wierzchołek Pik Mińsk w Kirgizji.

Borek Szybiński i Paweł Wojtas

Czołowi wspinacze skałkowi i górscy. W tym roku połączyli siły, czego efektem jest pierwsze polskie przejście 600-metrowej Bravo les Filles 8b (13 wyciągów) na ścianie Tsaranoro Kely w górskim rejonie Andringitra. Również na Madagaskarze, Paweł Wojtas przeszedł w tym roku dwie inne drogi (obie w zespole z Tomkiem Fudalim) – 580-metrową Cucumber Flying Circus (7b+, 7a oblig.) i 350-metrową Line Bianca (7a, 6b oblig.).


Borek Szybiński (po lewej) i Paweł Wojtas

Borek Szybiński jest natomiast współautorem Barracudy (7c+, 7a+ oblig) na południowej ścianie Oujdad w Atlasie Wysokim (Maroko, 2004) i Lapa, Yuka y Kachiri (7c+, 7b+ oblig.) na wschodniej ścianie Acopan Tepui (Wenezuela, 2009).

Tekst: Dorota Dubicka / wspinanie.pl