home
program
goście zagraniczni KFG
goście KFG
polski konkurs filmowy
międzynarodowy konkurs
jury konkursów filmowych
Jedynka
Mistrzostwa Polski w Boulderingu
patronaty honorowe
sponsorzy KFG
patronat medialny
partnerzy
regulamin konkursów
zgłoszenia do konkursów
bilety i karnety
dojazd
VII KFG
VI KFG
V KFG
IV KFG
III KFG
II KFG
biuro prasowe
organizacja-kontakt

8. KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI - GOŚCIE

Na KFG pojawi się doborowa reprezentacja naszych czołowych himalaistów - o swoich górskich wyprawach opowiedzą Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik, członkowie wypraw Afganistan 2010 i Kokshal Too Expedition 2010.

Kinga Baranowska to już nasz stały gość KFG.Ma na koncie siedem ośmiotysięcznych szczytów, w tym jako pierwsza Polka stanęła na Dhaulagiri (2008 rok), Manaslu (2008 rok) i Kangchendzonge (2009 rok). Ostatni z ośmiotysięczników zdobyła 27 kwietnia wchodząc na Annapurnę (8091 m) w ramach Annapurna Dream 2010 - jako druga Polka po naszej największej himalaistce Wandzie Rutkiewicz.


Piotr Pustelnik i Kinga Baranowska w bazie pod Annapurną
(fot.
www.kingabaranowska.com)

Na szczycie Annapurny stanął w tym roku również Piotr Pustelnik, czym zamknął rozdział Korona Himalajów. Jest tym samym trzecim Polakiem, i jednocześnie 20 himalaistą na świecie, któremu udało się wejść na wszystkie ośmiotysięczniki. Złotą czternastkę zaczął kolekcjonować w lipcu 1990 roku (Gasherbrum II), a skończył w kwietniu 2010 (Annapurna, do której notabene Piotr podchodził w czasie swojej himalajskiej kariery aż pięć razy).

Więcej o Kindze i Piotrze możecie przeczytać na stronach wspinania.pl w sylwetkach autorstwa Janusza Kurczaba.

W programie górskich prelekcji znajdzie się również ta poświęcona 25. rocznicy pierwszego polskiego wejścia na Nanga Parbat (8125 m), ośmiotysięcznik wyrastający 7000 metrów ponad koryto rzeki Indus w Himalajach Zachodnich w Pakistanie.


Południowo-Wschodni Filar Nanga Parbat

Uczestnicy wyprawy osiągnęli wierzchołek Nanga Parbat po pokonaniu słynącego z trudności, liczącego 4500 metrów południowo-wschodniego Filara. Niestety, nie obyło się bez tragedii. Podczas ataku szczytowego, w którym brało udział 11 członków wyprawy, zginął porwany przez lawinę Piotr Kalmus.

Wyprawa, zorganizowana przez członków Klubu Wysokogórskiego Kraków, dokonała pierwszego polskiego wejścia na główny wierzchołek Nanga Parbat 8125 m i wierzchołek południowy 8040 m (13 lipca 1985: Jurek Kukuczka, Zygmunt Andrzej Heinrich, Sławek Łobodziński, Carlos Carsolio). Jedniocześnie było to pierwsze kompletne przejście południowo-wschodniego Filara Nanga Parbat (4500 metrów deniwelacji) z wejściem na wierzchołek. Działająca trzy lata wcześniej wyprawa K.M. Herligkoffera z powodu deterioracji Ueli Buchlera zakończyła się na wysokości około 7800 m.

Na festiwalu spotkamy również członków polskiej wyprawy eksploracyjnej w góry Afganistanu (Afganistan 2010) -  zorganizowanej po raz pierwszy od 32 lat. Celem były niezdobyte dotąd szczyty w Korytarzu Wachańskim. W rezultacie w ciągu dwóch tygodni udało się zdobyć 9 dziewiczych wierzchołków. Wspinanie to jednak tylko jeden z celów, jaki obrali sobie Polacy. Drugim było poznanie lokalnej kultury, obyczajów i codzienności. Świetnie opisał miejscowy koloryt Bartek Tofel, malując sceny z kirgiskiego wesela. Na KFG mamy nadzieję na więcej takich obrazów. 


Uczestnicy wyprawy Afganistan 2010 koło bazy
(fot. Maciej Ostrowski)

Z prelekcją na KFG wystąpią także członkowie wyprawy Kokshal Too Expedition 2010.  Wyprawa zorganizowana przez KW Kraków eksplorowała dolinę  Dzhirnagaktu, położoną w zachodnim paśmie Kokshal Too (góry Tien Szan), na granicy kirgisko-chińskiej. Owocem eksploracyjnej działalności krakowskiego zespołu było zdobycie 12 wierzchołków (3 pięciotysięczników, 4 wysokich i 5 niskich czterotysięczników).


Ekipa KW Kraków w ABC

Na festiwalu pokażą się również nasi utytułowani wspinacze górscy i skałkowi. Skalne wspinanie zaprezentują Konrad Ociepka, Marcin Wszołek, Mateusz Haładaj i Adam Pustelnik.

Konrad Ociepka (KS Korona Kraków) i Marcin Wszołek (Fumar, AMC, Beal, Petzl, wspinanie.pl) to nie tylko świetni wspinacze skałkowi, ale od kilku lat również sprawdzony zespół wielkościanowy. Po ubiegłorocznym sukcesie na dwóch głośnych sardyńskich klasykach Mezzogiorno di fuoco 8b w Punta Giradili i Hotel Supramonte 8b w Gole di Gorroppu (pierwsze polskie przejścia), w sierpniu tego roku sięgnęli po słynną, 350-metrową End of Silence 8b+. Licząca 11 wyciągów droga wytyczona została 10 lat temu przez braci Huberów na ścianie Feuerhöndl, w Alpach Berchtesgadeńskich. Pierwsze przejście klasyczne padło cztery lata później za sprawą starszego z Huberów, Thomasa. Pierwsze przejście polskie należy do Konrada i Marcina.


Marcin Wszołek na kluczowym wyciągu 8b+ "End of Silence"
(fot. Maciek Dziedzic)

Z Koroną Alpejską zetknął się również Adam Pustelnik (Black Diamond, Atest, AMC Beal, Akademicki Klub Górski), prowadząc w ubiegłym roku Silbergeier 8b+ Beata Kammerlandera w Ratikonie. O przygodzie ze szwajcarską legendą opowiadał zresztą podczas 7. KFG. Tym razem będzie o równie słynnej, ba, najsłynniejszej 9a na świecie - Action Directe Wolfganga Güllicha z 1991 roku. Adam pokonał frankenjurajski klasyk w październiku tego roku jako 14 wspinacz na świecie. Jest również trzecim Polakiem, któremu udało się poprowadzić drogę w stopniu 9a (obok Łukasza Dudka i Mateusza Haładaja).


Adam Pustelnik na "Action Directe"
(fot. Tony Capuccino)

Dorota Dubicka (wspinanie.pl)