home
program festiwalu
goście zagraniczni
goście polscy
konkurs międzynarodowy
konkurs polski
jury konkursowe
regulamin konkursów
zgłoszenia do konkursów
MP w Boulderingu
Panel freeride - Pure Powder
ISPO Academy
kiermasz sprzętu i odzieży
konkurs fotograficzny DA
konkurs filmowy Yeti
sponsorzy
patronat medialny
patronat honorowy
partnerzy
sklep partnerski KFG - Moko
bilety i karnety
dojazd
IX KFG
VIII KFG
VII KFG
VI KFG
biuro prasowe
organizacja-kontakt

10. KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI

Polscy goście Krakowskiego Festiwalu Górskiego

------------------

Ola Taistra wspominać będzie swoją przygodę z Cosi fan tutte 8c+:

We wrześniu tego roku Ola poprowadziła 50-metrową Cossi fan tutte 8c+ w Rodellarze - drogę, z którą zmagała się cztery lata. Pokonanie przepięknej linii sektora Piscineta jest nie tylko jej życiowym osiągnięciem, ale również jednym z najlepszych przejść w historii kobiecego wspinania skalnego.


Ola na "Cosi fan tutte" 8c+ (fot. R. Kielak)

Alex Raczyński opowie o m.in. minionym sezonie i Abysse - swojej kolejnej 9a:

Drugi rok z rzędu 18-letni Alex Raczyński przywozi z wakacji znakomite przejścia. I drugi raz pokonuje drogę 9a - trudności robione wciąż przez niewielu polskich wspinaczy. W rejonie Gorges du Loup łodzianin poprowadził Abysse autorstwa Alexa Chabota. Dokładnie równo rok po ubiegłorocznym sukcesie na San Ku Kai w Entraygues.

A oto jak sam zapowiada swoją prelekcję: "Przez kilkanaście lat swojego życia szukałem pasji. Czegoś co mnie pochłonie. Próbowałem wielu rzeczy i z wielu zrezygnowałem. Kiedy w 2008 pierwszy raz dotknąłem skały, dostrzegłem płomyczek nadziei, że tej pasji szybko nie porzucę. Udało się. Wspinam się do dziś i czuję, że z każdym dniem sprawia mi to coraz więcej radości. Opowiem o moich poszukiwaniach i spróbuję wyjaśnić, dlaczego akurat wspinanie wypełniło dużą część mojego życia."


Alex na "Abysse" (fot. Romane Cecchi)

Artur Hajzer i Janusz Gołąb zrelacjonują zimowe zdobycie Gasherbruma I (8068 m):

9 marca tego roku pod kierownictwem Artura Hajzera, w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, Janusz Gołąb i Adam Bielecki dołożyli kolejną cegiełkę do naszych (zimowych) osiągnięć w górach najwyższych. Dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I. Wejście Polaków jest drugim w historii zimowym wejściem na ośmiotysięcznik w Karakorum.


Adam Bielecki i Janusz Gołąb, w tle Gasherbrum I


Artur Hajzer

Kinga Baranowska opowie o wejściu na Lhotse (8501 m):

Kinga Baranowska kontynuuje z kolei tradycje polskiego kobiecego himalaizmu. 25 maja tego roku weszła na swój ósmy ośmiotysięcznik - Lhotse, czym wyrównała osiągnięcia naszej największej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Swoje wejście dedykowała Jerzemu Kukuczce, pierwszemu polskiemu zdobywcy Korony Himalajów, który w 1989 roku zginął na południowej ścianie Lhotse. Należy do grona międzynarodowych sportowców Salewa alpineXtrem Team, które wspiera ją w jej dalszej drodze na szczyty.


Kinga Baranowska (fot. arch. K. Baranowska)

Oto jak Kinga opisuje swoją prelekcję: "Z tej racji, że Korona Himalajów to nie ciągłe fajerwerki, ale projekt dla długodystansowców, to chcę się skupić również na tych trudnych momentach, które w górach mnie spotykają. Będzie więc nie tylko o Lhotse, ale raczej o drodze dojścia do Lhotse. Bo Korona Himalajów jest długą drogą, a nie jednorazowym spektakularnym wyczynem. Sprawdza się więc tu powiedzenie, że sama droga jest celem".

Maciek Ciesielski i Mariusz Serda przybliżą szczegóły wejścia na Nameless Trango Tower (6251 m):

W sierpniu tego roku Maciek Ciesielski, Mariusz Serda i Łukasz Mirowski, przy wsparciu Fundacji Kukuczki i PZA, wspięli się na Nameless Trango Tower w Karakorum, dokonując jednocześnie drugiego polskiego wejścia na szczyt.


Łukasz Mirowski, Mariusz Serda i Maciek Ciesielski na szczycie Nameless Trango Tower

Maciek będzie miał na KFG jeszcze jedną prelekcję. Wspólnie z Michałem Królem opowiedzą o Argentina Petzl Trip.

Jasiek Kuczera i Marcin Księżak zgłębiać będą zagadki Grenlandii:

Jasiek Kuczera, Marcin Księżak i Aleksander Barszczewski wyruszyli w lipcu br. z ramienia PZA na Grenlandię celem powtórzenia drogi Golden Lunacy. Przy okazji udało im się wspiąć również na Two Hobbits from the moon, gdzie dodali własny wariant i wytyczyć nową drogę Snake from Aappilattoq (VIII/VIII+, 21 wyciągów) na około 700-metrowej ścianie Marluissat Peak.


Jasiek Kuczera w górnej części "Two Hobbits from the moon"
(fot. M. Księżak)


Zespół na szczycie w Grenlandii, od lewej: Marcin Księżak, Alek Barszczewski i Jasiek Kuczera
(fot. arch. Marcin Księżak)

Piotr Xięski opowie o swoich ostatnich przejściach na Kazalnicy:

W tym roku Piotr Xięski w zespole z Robertem "Lamą" Pallusem dokonał kilku świetnych przejść w naszych Tatrach, na Kazalnicy. We wrześniu zrobili czwarte klasyczne przejście Filara Kazalnicy IX+, niedługo później, w październiku, zapisali na konto honorne, pierwsze polskie powtórzenie Wędrówki dusz IX+.


Piotr Xięski na kluczowym wyciągu (IX+) "Filara Kazalnicy" (fot. Robert Pallus)


Piotr Xięski podczas wspinaczki na Kazalnicy (fot. Robert Pallus)

W swojej prezentacji Piotr opisze wspinaczki, które odbył z Robertem Pallusem po 7 drogach przecinających główne spiętrzenie Kazalnicy, jakie zostały zrealizowane w okresie od sierpnia 2011 do października 2012.

2011
Stąd do Wieczności
Wish You Were Here
Kurtyka-Czyżewski
Metanoja

2012
Gacopyrz Now
Filar z Wielkim Okapem klasycznie
Wędrówka Dusz

Materiał w skoncentrowanej formie obrazuje różnorodność, piękno i przestrzeń polskiej "ściany-ścian", której jubileusz 50-lecia zdobycia przypada właśnie na bieżący rok. Przejścia zrealizowane przez zespół XL (Xięski-Lama) przybliżają zarówno drogi o charakterze sportowych ekstremów, jak i dróg z wymagającą asekuracją.